Pracodawco! Masz obowiązek wpisania do akt pracownika informacji o pracy zdalnej. Projekt rozporządzenia
REKLAMA
REKLAMA
Akta osobowe pracownika a praca zdalna
Wzór wniosku: okazjonalna praca zdalna (OPZ) od 7 kwietnia 2023 r. 24 dni w roku dla każdego
REKLAMA
Wzór wniosku o pracę zdalną [Zmiany 2023 r. Kodeks pracy]
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Chodzi m.in. o uwzględnianie w aktach osobowych pracowników informacji dotyczącej pracy zdalnej.
„W związku z zastąpieniem przepisów dotyczących telepracy w Kodeksie pracy, przepisami regulującymi pracę zdalną, konieczne jest również uwzględnienie w aktach osobowych pracownika tej formy wykonywania pracy” – wskazano w ocenie skutków regulacji.
Część B akt osobowych pracownika a praca zdalna
Zgodnie z rozporządzeniem, pracownik przed dopuszczeniem do wykonywania pracy zdalnej będzie składał oświadczenie, w którym potwierdzi zapoznanie się z przygotowaną przez pracodawcę oceną ryzyka zawodowego oraz informacją zawierającą zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej. Oświadczenie złożone w formie papierowej lub elektronicznej musi być przechowywane w części B akt osobowych pracownika.
Część B akt osobowych pracownika a trzeźwość pracownika
Resort proponuje też rozszerzenie części B akt osobowych o dokumenty zawierające potwierdzenie poinformowania pracownika o wprowadzeniu kontroli trzeźwości pracowników lub kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu, grupie lub grupach pracowników objętych taką kontrolą i sposobie jej przeprowadzenia.
W projekcie rozporządzenia wprowadzono również nową część akt osobowych obejmującą informacje związane z dokumentacją kontroli trzeźwości pracowników.
Nowa część E akt osobowych pracownika a wynik kontroli trzeźwości pracownika
REKLAMA
Jak podano w uzasadnieniu do rozporządzenia pracodawca będzie przetwarzał informacje o dacie, godzinie i minucie badania przeprowadzonego w ramach kontroli trzeźwości pracowników lub kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu oraz wyniku tego badania wskazującym na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości lub obecność środka działającego podobnie do alkoholu w organizmie pracownika. Informacje te pracodawca będzie przechowywał w dodanej części E akt osobowych pracownika. Informacje te będą przechowywane w aktach przez okres nieprzekraczający roku od dnia ich zebrania.
„W przypadku, gdy zastosowana będzie kara upomnienia, kara nagany lub kara pieniężna pracodawca przechowuje informacje o dacie, godzinie, minucie badania na obecność środków działających podobnie do alkoholu lub kontroli trzeźwości oraz wyniki wskazujące na stan po użyciu alkoholu, stan nietrzeźwości lub stan po użyciu środków podobnych do alkoholu do czasu uznania kary za niebyłą” – wskazano w uzasadnieniu do projektu.
Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie siedmiu dni od ich ogłoszenia.
REKLAMA
REKLAMA