Obowiązki i uprawnienia w związku z podjęciem służby wojskowej lub wezwaniem pracownika do wojska
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązki i uprawnienia w związku z podjęciem służby wojskowej lub wezwaniem pracownika do wojska
Na mocy obowiązującej ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (dalej: ustawa o obronie Ojczyzny), służba wojskowa może być pełniona w ramach:
REKLAMA
- dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej,
- obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej (choć ta jest tymczasowo zawieszona),
- terytorialnej służby woskowej, czynnej i pasywnej rezerwy,
- zawodowej służby wojskowej (to ostatnie zagadnienie zostało pominięte w niniejszym artykule).
Rodzaje służby wojskowej
Podjęcie służby w ramach wskazanych struktur obrony kraju pociąga za sobą konkretne przywileje pracownicze osoby, która zgłasza się do służby oraz obowiązki, ale także możliwość uzyskania quasi-odszkodowania dla pracodawcy, który zatrudnia daną osobę.
Zasadnicza dobrowolna służba wojskowa
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest pełniona przez okres do 12 miesięcy. Jest ona realizowana dwuetapowo:
1) najpierw odbywa się szkolenie podstawowe w wymiarze do 28 dni zakończone przysięgą wojskową i wydaniem książeczki wojskowej, a następnie
REKLAMA
2) szkolenie specjalistyczne połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym albo w trakcie kształcenia, w ramach uczelni wyższej lub szkoły podoficerskiej oraz centrum szkolenia lub ośrodku szkolenia, w wymiarze do 11 miesięcy.
Generalnie żołnierza lub żołnierkę, który odbył dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, przenosi się na jego (jej) wniosek do zawodowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej albo do aktywnej rezerwy, przy czym wniosek w tym zakresie jest rozpatrywany z uwzględnieniem potrzeb Sił Zbrojnych. W przypadku braku takiego wniosku żołnierza przenosi się do pasywnej rezerwy.
(…)
Radosław Michał Stępień
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.