REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mianowanie w służbie cywilnej w 2024 roku – wyższa opłata za postępowanie kwalifikacyjne, termin egzaminu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mianowanie w służbie cywilnej w 2024 roku – wyższa opłata za postępowanie kwalifikacyjne, termin egzaminu
Mianowanie w służbie cywilnej w 2024 roku – wyższa opłata za postępowanie kwalifikacyjne, termin egzaminu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 roku wzrośnie opłata za postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej – ale mniej niż wynikałoby to z wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Gotowy jest już projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Ta nowelizacja określi, że opłata za postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej wyniesie w 2024 roku 17% minimalnego wynagrodzenia (dotąd było to 20% płacy minimalnej).
rozwiń >

Co to są urzędnicy mianowani? Prawa i obowiązki

Na podstawie art. 3 ustawy 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1691; ost. zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1598) w skład korpusu służby cywilnej wchodzą:
- pracownicy służby cywilnej - czyli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o służbie cywilnej;
- urzędnicy służby cywilnej - czyli osoby zatrudnione na podstawie mianowania zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o służbie cywilnej.

Zatem urzędnikiem służby cywilnej, tzw. urzędnikiem mianowanym są członkowie korpusu służby cywilnej zatrudnione na podstawie mianowania.

Urzędnicy mianowani mają stabilniejszą formę zatrudnienia i dodatkowe uprawnienia. Jednocześnie urzędnicy ci mają większe wymagania co do dyspozycyjności a także większe obowiązki i ograniczenia.

Jak wyjaśnia Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego (KSAP) skutki mianowania są następujące:

1) dotychczasowy stosunek pracy na podstawie umowy o pracę przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania – zmienia się podstawa zatrudnienia, natomiast inne elementy dotychczasowego stosunku pracy, takie jak miejsce pracy, stanowisko czy wynagrodzenie zasadnicze, wynikające z umowy o pracę, pozostają niezmienione,

2) urzędnik mianowany zyskuje:
- dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze maksymalnie 12 dni,
- dodatek służby cywilnej otrzymywany z tytułu posiadanego stopnia służbowego i możliwość uzyskania kolejnego stopnia służbowego,
- większą ochronę zatrudnienia,
- większą ochronę wynagrodzenia,

3) urzędnik mianowany ma ponadto:
- zakaz podejmowania zajęć zarobkowych bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu,
- zakaz zakładania partii politycznych i uczestniczenia w nich,
- mniej korzystny sposób rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych,
- możliwość przeniesienia przez dyrektora generalnego urzędu na inne stanowisko w tym samym urzędzie,
- możliwość przeniesienia przez Szefa Służby Cywilnej do innego urzędu, także w innej miejscowości,
- obowiązek składania oświadczeń majątkowych bez względu na zajmowane stanowisko.

REKLAMA

Postępowanie kwalifikacyjne niezbędne dla uzyskania mianowania 

W myśl art. 40 ustawy o służbie cywilnej, o uzyskanie mianowania w służbie cywilnej może ubiegać się osoba, która: 
1) jest pracownikiem służby cywilnej; 
2) posiada co najmniej trzyletni staż pracy w służbie cywilnej lub uzyskała zgodę dyrektora generalnego urzędu na przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego przed upływem tego terminu, jednak nie wcześniej niż po upływie dwóch lat od nawiązania stosunku pracy w służbie cywilnej; 
3) posiada tytuł zawodowy magistra lub równorzędny; 
4) zna co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych Unii Europejskiej lub jeden z następujących języków obcych: arabski, białoruski, chiński, islandzki, japoński, norweski, rosyjski, ukraiński; 
5) jest żołnierzem rezerwy lub nie podlega obowiązkowi obrony Ojczyzny.

Spełnienie wszystkich ww. warunków musi potwierdzić dyrektor generalny danego urzędu na podstawie posiadanych dokumentów – .

Zatem jednym z niezbędnych warunków mianowania jest przejście postępowania kwalifikacyjnego, które prowadzi KSAP. W ramach tego postępowania sprawdzana jest wiedza i umiejętności niezbędne do wypełniania zadań służby cywilnej.

Postępowanie kwalifikacyjne w 2024 roku – termin egzaminu na urzędnika mianowanego 

Każdego roku KSAP przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej, czyli tzw. egzamin na urzędnika mianowanego. Sprawdzian przewidziany w toku postępowania kwalifikacyjnego dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie w 2024 roku odbędzie się 6 lipca 2024 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie.

Jak i kiedy zgłosić się do postępowania kwalifikacyjnego w 2024 roku?

KSAP informuje, że do postępowania kwalifikacyjnego w 2024 roku można zgłosić się wypełniając następujące obowiązki formalne:
1) za pośrednictwem Internetowy System Zgłoszeń PKSC wypełnić i wydrukować zgłoszenie,

2) w terminie od 1 stycznia do 31 maja 2024 potwierdzone wymaganymi podpisami zgłoszenie:​
- złożyć bezpośrednio w siedzibie KSAP – kancelaria czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00;
- albo wysłać drogą pocztową:
Szef Służby Cywilnej
pod adresem:
Krajowa Szkoła Administracji Publicznej
im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego
ul. Wawelska 56
00-922 Warszawa
z dopiskiem: „zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego”.
W razie złożenia zgłoszenia drogą pocztową za datę złożenia zgłoszenia uważa się datę nadania zgłoszenia w placówce pocztowej.

3) wnieść opłatę za udział w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Co bardzo istotne: zgłoszenie złożone bez dowodu wniesienia opłaty uważa się za niekompletne.

Opłata za udział w postępowaniu kwalifikacyjnym w 2024 roku

KSAP informuje póki co na swojej stronie internetowej, że opłata za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej w 2024 roku wynosi 848,40 zł  (20% minimalnego wynagrodzenia za pracę przewidzianego w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – Dz. U. z 15.09.2023, poz. 1893).

Jednak 9 stycznia 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej, który ma zmienić wysokość opłaty za postępowanie kwalifikacyjne. 
Zgodnie z nowymi przepisami, wysokość opłaty za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego w danym roku, o której mowa w art. 45 ustawy, wynosi 17% minimalnego wynagrodzenia za pracę przewidzianego w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wysokość opłaty zaokrągla się w dół do pełnego złotego.

Zatem po wejściu w życie tej nowelizacji nastąpi wzrost wysokości opłaty za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego z 698 zł w 2023 r. do 721 zł w 2024 roku. To wzrost o ok. 3% w porównaniu do poprzedniego roku.

Projekt rozporządzenia przewiduje jego wejście w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Jest to związane z faktem, że zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego w danym roku kalendarzowym składa się w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 maja. Jak najwcześniejsze obniżenie opłaty za udział w postępowaniu kwalifikacyjnym w służbie cywilnej, pozwoli na ograniczenie liczby ewentualnych przypadków koniecznego zwrotu nadpłaty osobom, które wniosły ją w wysokości sprzed obniżenia. Jednocześnie jest to zmiana korzystna dla osób których dotyczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto zostanie w 2024 roku urzędnikiem mianowanym?

Jak informuje KSAP, akty mianowania otrzymają od Szefa Służby Cywilnej pracownicy służby cywilnej, którzy:
- uzyskają wynik pozytywny w postępowaniu kwalifikacyjnym (sprawdzianie) oraz
- w rankingu wyników postępowania kwalifikacyjnego uzyskają miejsce uprawniające do mianowania (mieszczące się w limicie mianowań po uwzględnieniu absolwentów kształcenia stacjonarnego KSAP, po złożeniu przez nich w danym roku  wniosków o mianowanie). Na 2024 rok zaplanowano limit mianowań w służbie cywilnej wynoszący 400 osób. 

Oprac. Paweł Huczko

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA