REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mianowanie w służbie cywilnej w 2024 roku – wyższa opłata za postępowanie kwalifikacyjne, termin egzaminu

Mianowanie w służbie cywilnej w 2024 roku – wyższa opłata za postępowanie kwalifikacyjne, termin egzaminu
Mianowanie w służbie cywilnej w 2024 roku – wyższa opłata za postępowanie kwalifikacyjne, termin egzaminu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 roku wzrośnie opłata za postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej – ale mniej niż wynikałoby to z wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Gotowy jest już projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Ta nowelizacja określi, że opłata za postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej wyniesie w 2024 roku 17% minimalnego wynagrodzenia (dotąd było to 20% płacy minimalnej).
rozwiń >

Co to są urzędnicy mianowani? Prawa i obowiązki

Na podstawie art. 3 ustawy 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1691; ost. zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1598) w skład korpusu służby cywilnej wchodzą:
- pracownicy służby cywilnej - czyli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o służbie cywilnej;
- urzędnicy służby cywilnej - czyli osoby zatrudnione na podstawie mianowania zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o służbie cywilnej.

Zatem urzędnikiem służby cywilnej, tzw. urzędnikiem mianowanym są członkowie korpusu służby cywilnej zatrudnione na podstawie mianowania.

Urzędnicy mianowani mają stabilniejszą formę zatrudnienia i dodatkowe uprawnienia. Jednocześnie urzędnicy ci mają większe wymagania co do dyspozycyjności a także większe obowiązki i ograniczenia.

Jak wyjaśnia Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego (KSAP) skutki mianowania są następujące:

1) dotychczasowy stosunek pracy na podstawie umowy o pracę przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania – zmienia się podstawa zatrudnienia, natomiast inne elementy dotychczasowego stosunku pracy, takie jak miejsce pracy, stanowisko czy wynagrodzenie zasadnicze, wynikające z umowy o pracę, pozostają niezmienione,

2) urzędnik mianowany zyskuje:
- dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze maksymalnie 12 dni,
- dodatek służby cywilnej otrzymywany z tytułu posiadanego stopnia służbowego i możliwość uzyskania kolejnego stopnia służbowego,
- większą ochronę zatrudnienia,
- większą ochronę wynagrodzenia,

3) urzędnik mianowany ma ponadto:
- zakaz podejmowania zajęć zarobkowych bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu,
- zakaz zakładania partii politycznych i uczestniczenia w nich,
- mniej korzystny sposób rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych,
- możliwość przeniesienia przez dyrektora generalnego urzędu na inne stanowisko w tym samym urzędzie,
- możliwość przeniesienia przez Szefa Służby Cywilnej do innego urzędu, także w innej miejscowości,
- obowiązek składania oświadczeń majątkowych bez względu na zajmowane stanowisko.

REKLAMA

Postępowanie kwalifikacyjne niezbędne dla uzyskania mianowania 

W myśl art. 40 ustawy o służbie cywilnej, o uzyskanie mianowania w służbie cywilnej może ubiegać się osoba, która: 
1) jest pracownikiem służby cywilnej; 
2) posiada co najmniej trzyletni staż pracy w służbie cywilnej lub uzyskała zgodę dyrektora generalnego urzędu na przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego przed upływem tego terminu, jednak nie wcześniej niż po upływie dwóch lat od nawiązania stosunku pracy w służbie cywilnej; 
3) posiada tytuł zawodowy magistra lub równorzędny; 
4) zna co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych Unii Europejskiej lub jeden z następujących języków obcych: arabski, białoruski, chiński, islandzki, japoński, norweski, rosyjski, ukraiński; 
5) jest żołnierzem rezerwy lub nie podlega obowiązkowi obrony Ojczyzny.

Spełnienie wszystkich ww. warunków musi potwierdzić dyrektor generalny danego urzędu na podstawie posiadanych dokumentów – .

Zatem jednym z niezbędnych warunków mianowania jest przejście postępowania kwalifikacyjnego, które prowadzi KSAP. W ramach tego postępowania sprawdzana jest wiedza i umiejętności niezbędne do wypełniania zadań służby cywilnej.

Postępowanie kwalifikacyjne w 2024 roku – termin egzaminu na urzędnika mianowanego 

Każdego roku KSAP przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej, czyli tzw. egzamin na urzędnika mianowanego. Sprawdzian przewidziany w toku postępowania kwalifikacyjnego dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie w 2024 roku odbędzie się 6 lipca 2024 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie.

Jak i kiedy zgłosić się do postępowania kwalifikacyjnego w 2024 roku?

KSAP informuje, że do postępowania kwalifikacyjnego w 2024 roku można zgłosić się wypełniając następujące obowiązki formalne:
1) za pośrednictwem Internetowy System Zgłoszeń PKSC wypełnić i wydrukować zgłoszenie,

2) w terminie od 1 stycznia do 31 maja 2024 potwierdzone wymaganymi podpisami zgłoszenie:​
- złożyć bezpośrednio w siedzibie KSAP – kancelaria czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00;
- albo wysłać drogą pocztową:
Szef Służby Cywilnej
pod adresem:
Krajowa Szkoła Administracji Publicznej
im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego
ul. Wawelska 56
00-922 Warszawa
z dopiskiem: „zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego”.
W razie złożenia zgłoszenia drogą pocztową za datę złożenia zgłoszenia uważa się datę nadania zgłoszenia w placówce pocztowej.

3) wnieść opłatę za udział w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Co bardzo istotne: zgłoszenie złożone bez dowodu wniesienia opłaty uważa się za niekompletne.

Opłata za udział w postępowaniu kwalifikacyjnym w 2024 roku

KSAP informuje póki co na swojej stronie internetowej, że opłata za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej w 2024 roku wynosi 848,40 zł  (20% minimalnego wynagrodzenia za pracę przewidzianego w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – Dz. U. z 15.09.2023, poz. 1893).

Jednak 9 stycznia 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej, który ma zmienić wysokość opłaty za postępowanie kwalifikacyjne. 
Zgodnie z nowymi przepisami, wysokość opłaty za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego w danym roku, o której mowa w art. 45 ustawy, wynosi 17% minimalnego wynagrodzenia za pracę przewidzianego w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wysokość opłaty zaokrągla się w dół do pełnego złotego.

Zatem po wejściu w życie tej nowelizacji nastąpi wzrost wysokości opłaty za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego z 698 zł w 2023 r. do 721 zł w 2024 roku. To wzrost o ok. 3% w porównaniu do poprzedniego roku.

Projekt rozporządzenia przewiduje jego wejście w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Jest to związane z faktem, że zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego w danym roku kalendarzowym składa się w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 maja. Jak najwcześniejsze obniżenie opłaty za udział w postępowaniu kwalifikacyjnym w służbie cywilnej, pozwoli na ograniczenie liczby ewentualnych przypadków koniecznego zwrotu nadpłaty osobom, które wniosły ją w wysokości sprzed obniżenia. Jednocześnie jest to zmiana korzystna dla osób których dotyczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto zostanie w 2024 roku urzędnikiem mianowanym?

Jak informuje KSAP, akty mianowania otrzymają od Szefa Służby Cywilnej pracownicy służby cywilnej, którzy:
- uzyskają wynik pozytywny w postępowaniu kwalifikacyjnym (sprawdzianie) oraz
- w rankingu wyników postępowania kwalifikacyjnego uzyskają miejsce uprawniające do mianowania (mieszczące się w limicie mianowań po uwzględnieniu absolwentów kształcenia stacjonarnego KSAP, po złożeniu przez nich w danym roku  wniosków o mianowanie). Na 2024 rok zaplanowano limit mianowań w służbie cywilnej wynoszący 400 osób. 

Oprac. Paweł Huczko

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA