REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mianowanie w służbie cywilnej w 2024 roku – wyższa opłata za postępowanie kwalifikacyjne, termin egzaminu

Mianowanie w służbie cywilnej w 2024 roku – wyższa opłata za postępowanie kwalifikacyjne, termin egzaminu
Mianowanie w służbie cywilnej w 2024 roku – wyższa opłata za postępowanie kwalifikacyjne, termin egzaminu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 roku wzrośnie opłata za postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej – ale mniej niż wynikałoby to z wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Gotowy jest już projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Ta nowelizacja określi, że opłata za postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej wyniesie w 2024 roku 17% minimalnego wynagrodzenia (dotąd było to 20% płacy minimalnej).
rozwiń >

Co to są urzędnicy mianowani? Prawa i obowiązki

Na podstawie art. 3 ustawy 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1691; ost. zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1598) w skład korpusu służby cywilnej wchodzą:
- pracownicy służby cywilnej - czyli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o służbie cywilnej;
- urzędnicy służby cywilnej - czyli osoby zatrudnione na podstawie mianowania zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o służbie cywilnej.

Zatem urzędnikiem służby cywilnej, tzw. urzędnikiem mianowanym są członkowie korpusu służby cywilnej zatrudnione na podstawie mianowania.

Urzędnicy mianowani mają stabilniejszą formę zatrudnienia i dodatkowe uprawnienia. Jednocześnie urzędnicy ci mają większe wymagania co do dyspozycyjności a także większe obowiązki i ograniczenia.

Jak wyjaśnia Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego (KSAP) skutki mianowania są następujące:

1) dotychczasowy stosunek pracy na podstawie umowy o pracę przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania – zmienia się podstawa zatrudnienia, natomiast inne elementy dotychczasowego stosunku pracy, takie jak miejsce pracy, stanowisko czy wynagrodzenie zasadnicze, wynikające z umowy o pracę, pozostają niezmienione,

2) urzędnik mianowany zyskuje:
- dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze maksymalnie 12 dni,
- dodatek służby cywilnej otrzymywany z tytułu posiadanego stopnia służbowego i możliwość uzyskania kolejnego stopnia służbowego,
- większą ochronę zatrudnienia,
- większą ochronę wynagrodzenia,

3) urzędnik mianowany ma ponadto:
- zakaz podejmowania zajęć zarobkowych bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu,
- zakaz zakładania partii politycznych i uczestniczenia w nich,
- mniej korzystny sposób rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych,
- możliwość przeniesienia przez dyrektora generalnego urzędu na inne stanowisko w tym samym urzędzie,
- możliwość przeniesienia przez Szefa Służby Cywilnej do innego urzędu, także w innej miejscowości,
- obowiązek składania oświadczeń majątkowych bez względu na zajmowane stanowisko.

REKLAMA

Postępowanie kwalifikacyjne niezbędne dla uzyskania mianowania 

W myśl art. 40 ustawy o służbie cywilnej, o uzyskanie mianowania w służbie cywilnej może ubiegać się osoba, która: 
1) jest pracownikiem służby cywilnej; 
2) posiada co najmniej trzyletni staż pracy w służbie cywilnej lub uzyskała zgodę dyrektora generalnego urzędu na przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego przed upływem tego terminu, jednak nie wcześniej niż po upływie dwóch lat od nawiązania stosunku pracy w służbie cywilnej; 
3) posiada tytuł zawodowy magistra lub równorzędny; 
4) zna co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych Unii Europejskiej lub jeden z następujących języków obcych: arabski, białoruski, chiński, islandzki, japoński, norweski, rosyjski, ukraiński; 
5) jest żołnierzem rezerwy lub nie podlega obowiązkowi obrony Ojczyzny.

Spełnienie wszystkich ww. warunków musi potwierdzić dyrektor generalny danego urzędu na podstawie posiadanych dokumentów – .

Zatem jednym z niezbędnych warunków mianowania jest przejście postępowania kwalifikacyjnego, które prowadzi KSAP. W ramach tego postępowania sprawdzana jest wiedza i umiejętności niezbędne do wypełniania zadań służby cywilnej.

Postępowanie kwalifikacyjne w 2024 roku – termin egzaminu na urzędnika mianowanego 

Każdego roku KSAP przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej, czyli tzw. egzamin na urzędnika mianowanego. Sprawdzian przewidziany w toku postępowania kwalifikacyjnego dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie w 2024 roku odbędzie się 6 lipca 2024 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie.

Jak i kiedy zgłosić się do postępowania kwalifikacyjnego w 2024 roku?

KSAP informuje, że do postępowania kwalifikacyjnego w 2024 roku można zgłosić się wypełniając następujące obowiązki formalne:
1) za pośrednictwem Internetowy System Zgłoszeń PKSC wypełnić i wydrukować zgłoszenie,

2) w terminie od 1 stycznia do 31 maja 2024 potwierdzone wymaganymi podpisami zgłoszenie:​
- złożyć bezpośrednio w siedzibie KSAP – kancelaria czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00;
- albo wysłać drogą pocztową:
Szef Służby Cywilnej
pod adresem:
Krajowa Szkoła Administracji Publicznej
im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego
ul. Wawelska 56
00-922 Warszawa
z dopiskiem: „zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego”.
W razie złożenia zgłoszenia drogą pocztową za datę złożenia zgłoszenia uważa się datę nadania zgłoszenia w placówce pocztowej.

3) wnieść opłatę za udział w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Co bardzo istotne: zgłoszenie złożone bez dowodu wniesienia opłaty uważa się za niekompletne.

Opłata za udział w postępowaniu kwalifikacyjnym w 2024 roku

KSAP informuje póki co na swojej stronie internetowej, że opłata za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej w 2024 roku wynosi 848,40 zł  (20% minimalnego wynagrodzenia za pracę przewidzianego w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – Dz. U. z 15.09.2023, poz. 1893).

Jednak 9 stycznia 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej, który ma zmienić wysokość opłaty za postępowanie kwalifikacyjne. 
Zgodnie z nowymi przepisami, wysokość opłaty za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego w danym roku, o której mowa w art. 45 ustawy, wynosi 17% minimalnego wynagrodzenia za pracę przewidzianego w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wysokość opłaty zaokrągla się w dół do pełnego złotego.

Zatem po wejściu w życie tej nowelizacji nastąpi wzrost wysokości opłaty za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego z 698 zł w 2023 r. do 721 zł w 2024 roku. To wzrost o ok. 3% w porównaniu do poprzedniego roku.

Projekt rozporządzenia przewiduje jego wejście w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Jest to związane z faktem, że zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego w danym roku kalendarzowym składa się w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 maja. Jak najwcześniejsze obniżenie opłaty za udział w postępowaniu kwalifikacyjnym w służbie cywilnej, pozwoli na ograniczenie liczby ewentualnych przypadków koniecznego zwrotu nadpłaty osobom, które wniosły ją w wysokości sprzed obniżenia. Jednocześnie jest to zmiana korzystna dla osób których dotyczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto zostanie w 2024 roku urzędnikiem mianowanym?

Jak informuje KSAP, akty mianowania otrzymają od Szefa Służby Cywilnej pracownicy służby cywilnej, którzy:
- uzyskają wynik pozytywny w postępowaniu kwalifikacyjnym (sprawdzianie) oraz
- w rankingu wyników postępowania kwalifikacyjnego uzyskają miejsce uprawniające do mianowania (mieszczące się w limicie mianowań po uwzględnieniu absolwentów kształcenia stacjonarnego KSAP, po złożeniu przez nich w danym roku  wniosków o mianowanie). Na 2024 rok zaplanowano limit mianowań w służbie cywilnej wynoszący 400 osób. 

Oprac. Paweł Huczko

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA