| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Urlopy pracowników samorządowych w 2013 roku

Urlopy pracowników samorządowych w 2013 roku

Z początkiem roku pracownicy nabywają prawo do nowego urlopu wypoczynkowego. Zakres uprawnień urlopowych zależy przede wszystkim od stażu pracy i poziomu wykształcenia. Planując urlop wypoczynkowy, trzeba mieć na względzie wykorzystanie zaległego urlopu z poprzedniego roku.

Pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów (art. 66 ust. 2 Konstytucji RP). Przepisy ustawowe regulujące prawo do urlopu pracowników samorządowych zawarte są przede wszystkim w dziale siódmym ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.).

Nie można zrzec się prawa do urlopu wypoczynkowego. Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop może być wypłacony tylko w przypadkach wymienionych w art. 171 k.p., czyli w razie niewykorzystania urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (por. wyroki: SN z 10 października 1980 r., sygn. akt I PRN 100/80 i NSA z 25 kwietnia 1996 r., sygn. akt SA/Bk 538/95). Niedopuszczalne jest zatem wypłacanie ekwiwalentu w zamian za urlop osobom, które są nadal zatrudnione u danego pracodawcy.

Długość urlopu

Wymiar urlopu w roku wynosi:

● 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,

● 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »