reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Świadczenia dla byłych pracowników - emerytów i rencistów

Świadczenia dla byłych pracowników - emerytów i rencistów

Od uzyskanych na terytorium Polski dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów i rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 updof – w wysokości 10% należności (art. 30 ust. 1 pkt 4 updof). Co istotne – podstawą prawną wypłaty tych świadczeń nie jest stosunek pracy, lecz fakt uprzedniego pozostawania w takim stosunku.


Wolne od podatku dochodowego są:

● wszelkie świadczenia otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 38 updof),

● zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 40 i 79 updof (art. 21 ust. 1 pkt 26 updof).

W przypadku emerytów i rencistów (byłych pracowników) podatek dochodowy od świadczeń z ZFŚS należy potrącić i odprowadzić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla płatnika (art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 1 updof). Świadczenia te należy uwzględnić w deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR składanej w urzędzie skarbowym, właściwym według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności płatnika, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, tj. za 2013 r. – do 31 stycznia 2014 r. (art. 42 ust. 1a updof).

Zobacz również: Przychód musi być skonkretyzowany

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama