| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Świadczenia dla byłych pracowników - emerytów i rencistów

Świadczenia dla byłych pracowników - emerytów i rencistów

Od uzyskanych na terytorium Polski dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów i rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 updof – w wysokości 10% należności (art. 30 ust. 1 pkt 4 updof). Co istotne – podstawą prawną wypłaty tych świadczeń nie jest stosunek pracy, lecz fakt uprzedniego pozostawania w takim stosunku.


Wolne od podatku dochodowego są:

● wszelkie świadczenia otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 38 updof),

● zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 40 i 79 updof (art. 21 ust. 1 pkt 26 updof).

W przypadku emerytów i rencistów (byłych pracowników) podatek dochodowy od świadczeń z ZFŚS należy potrącić i odprowadzić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla płatnika (art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 1 updof). Świadczenia te należy uwzględnić w deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR składanej w urzędzie skarbowym, właściwym według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności płatnika, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, tj. za 2013 r. – do 31 stycznia 2014 r. (art. 42 ust. 1a updof).

Zobacz również: Przychód musi być skonkretyzowany

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »