Imprezy integracyjne
REKLAMA
REKLAMA
Jak stwierdził NSA w jednym z wyroków: Pracownik, który przyjdzie na imprezę integracyjną organizowaną przez pracodawcę, musi zapłacić PIT. Jest to dla niego przychód z nieodpłatnego świadczenia otrzymanego od zakładu pracy. Nie jest przy tym istotne, co konkretnie i w jakiej ilości pracownik na takiej imprezie zje czy wypije.
REKLAMA
(Wyrok NSA z 12 marca 2013 r., sygn. akt II FSK 1428/11)
Takie samo stanowisko zajmują organy podatkowe. Uznają one najczęściej, że: Jeśli w uroczystości będzie brała udział osoba towarzysząca pracownikowi (członek rodziny pracownika), świadczenie nieodpłatne dla tej osoby zostanie przyznane z powodu łączącego pracownika z [pracodawcą] stosunku pracy, dlatego też sfinansowanie imprezy dla pracownika, jak i osoby towarzyszącej, stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu (...).
Zobacz również:
[Pracownik] otrzyma świadczenie i będzie to świadczenie o określonej wartości w związku z wzięciem udziału w pikniku rodzinnym, (...) bez względu na to, w jakim stopniu konsumował posiłki, napoje i korzystał z atrakcji. Okoliczność, że podczas uroczystości pracownik np. nie zjadł całego dania lub nie wypił napoju, nie zmienia faktu, że świadczenie otrzymał, i pozostaje bez wpływu na wysokość wydatków, jakie poniósł [pracodawca] w związku z zorganizowaniem imprezy integracyjnej. Nie ma więc uzasadnienia do rozpatrywania stopnia korzystania przez pracowników z poszczególnych atrakcji.
(Interpretacja indywidualna wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 27 sierpnia 2013 r., sygn. IPTPB1/415-343/13-4/MAP)
Organy podatkowe podkreślają także, że pracodawca nie może zasłaniać się „technicznymi trudnościami” w ustaleniu przychodu dla konkretnego pracownika. W przypadku wystąpienia ewentualnych trudności towarzyszących indywidualizacji świadczeń na rzecz poszczególnych pracowników, trudności te mają charakter drugorzędny i nie mogą wpływać na byt i zakres obowiązku prawnego. A zatem problemy techniczne nie mogą prowadzić do niemożności wyodrębnienia, jaka wartość zapłaconej kwoty przypadać będzie na danego pracownika. Zdaniem fiskusa, to w interesie pracodawcy, jako podmiotu, na którym ciążą obowiązki płatnika, leży, aby takich problemów technicznych unikać.
Polecamy serwis: Pracownik
REKLAMA
REKLAMA