Skarbnik gminy, zastępca wójta oraz kierownik urzędu stanu cywilnego podlegają okresowym ocenom kwalifikacyjnym
REKLAMA
REKLAMA
PYTANIE
REKLAMA
Czy obowiązkowej ocenie kwalifikacyjnej podlegają:
- skarbnik gminy będący jednocześnie kierownikiem referatu finansowego,
- zastępca wójta gminy,
- kierownik urzędu stanu cywilnego?
ODPOWIEDŹ
Okresowym ocenom kwalifikacyjnym podlegają m.in. pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych (w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych). Stanowiskami takimi są stanowiska: skarbnika gminy, zastępcy wójta gminy oraz kierownika urzędu stanu cywilnego. Pracownicy samorządowi zatrudnieni na tych stanowiskach będą podlegali okresowym ocenom kwalifikacyjnym.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych, okresowym ocenom kwalifikacyjnym podlegają pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych oraz w przypadku pracowników mianowanych - na stanowiskach innych niż urzędnicze.
REKLAMA
Rozstrzygnięcie więc pytania, czy dany pracownik samorządowy podlega ocenie, zależeć będzie albo od ustalenia, czy stanowisko, na którym jest zatrudniony, jest zaliczane do stanowisk urzędniczych w samorządzie, albo czy podstawą zatrudnienia danego pracownika samorządowego jest mianowanie.
Jeżeli chodzi o ustalenie, czy podstawą zatrudnienia pracownika samorządowego jest mianowanie, należy sięgnąć do art. 2 pkt 2 ustawy o pracownikach samorządowych. Przepis ten stanowi, że pracownicy samorządowi są zatrudniani na podstawie mianowania na stanowiskach pracy określonych w statucie gminy bądź związku międzygminnego.
W celu ustalenia natomiast, czy dane stanowisko pracy jest stanowiskiem urzędniczym (w tym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym), należy sięgnąć do załącznika Nr 3 - „Wykazu stanowisk pracowniczych, w tym pracowników zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach urzędniczych, szczegółowych wymagań kwalifikacyjnych, kwot wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego, zaszeregowania do kategorii wynagrodzenia zasadniczego i stawek dodatku funkcyjnego”. Znajduje się w nim tabela II - „Wykaz stanowisk pracowniczych w urzędach gmin, miast (miast na prawach powiatu)”, której część II wymienia kierownicze stanowiska urzędnicze.
W części tej, w wersie 5 zostało wymienione stanowisko skarbnika gminy (głównego księgowego budżetu), w gminach: powyżej 100 tys. mieszkańców, powyżej 15 tys. do 100 tys. mieszkańców oraz do 15 tys. mieszkańców.
W wersie 3 wspomnianej części tabeli wskazane zostało natomiast stanowisko zastępcy wójta, burmistrza w gminie: powyżej 100 tys. mieszkańców, powyżej 15 tys. do 100 tys. mieszkańców oraz do 15 tys. mieszkańców.
Z kolei w wersie 10 wskazano stanowisko kierownika urzędu stanu cywilnego.
Z powyższych uregulowań wynika, iż skoro okresowym ocenom kwalifikacyjnym podlegają pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych, a stanowiskami urzędniczymi są również kierownicze stanowiska urzędnicze, to wobec wskazania stanowisk skarbnika gminy, zastępcy wójta gminy oraz kierownika urzędu stanu cywilnego w tabeli określającej kierownicze stanowiska urzędnicze, należy uznać, że pracownicy samorządowi na nich zatrudnieni podlegają okresowym ocenom kwalifikacyjnym.
DOROTA WOŁOSZYN
PODSTAWA PRAWNA:
• Ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593 z późn. zm.)
• Rozporządzenie Rady Ministrów z 13 marca 2007 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania ocen kwalifikacyjnych pracowników samorządowych (Dz.U. nr 55, poz. 361)
• Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. nr 146, poz. 1223 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA