REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypłacić trzynastkę żonie zmarłego pracownika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Nowicka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W grudniu zmarł pracownik naszej jednostki. Będziemy wypłacać trzynastkę tego pracownika za 2008 r. jego małżonce. Czy występujemy w tym przypadku jako płatnik, tj. czy powinniśmy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od tego dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2008 r., wypłaconego w 2009 r., a należnego małżonce po zmarłym pracowniku? Czy też takie wynagrodzenie nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (ale np. podatkiem od spadków)?

REKLAMA

Wynagrodzenie to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oczywiście wypłatę wynagrodzenia w 2009 r., należnego za lata poprzednie, należy rozliczyć według zasad obowiązujących w 2009 r. Dlatego od trzynastki wypłacanej wdowie po zmarłym pracowniku należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 18%.

Redakcja poleca: Ściąga Kadrowego - Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej (PDF)

W tym przypadku jednostka występuje w charakterze płatnika jako były zakład pracy zmarłego pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis art. 631 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) stanowi wyraźnie, że z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Świadczenia przysługujące zmarłemu, niewypłacone do dnia jego śmierci, przechodzą - jako prawa majątkowe ze stosunku pracy - w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 631 § 2 k.p.). Dodatkowe wynagrodzenie roczne po zmarłym pracowniku jest świadczeniem wynikającym ze stosunku pracy, w którym pozostawał zmarły pracownik. Świadczenie należy wypłacić - na podstawie art. 631 § 2 k.p. - małżonce zmarłego pracownika, bez oczekiwania na orzeczenie sądu o stwierdzeniu nabycia praw do spadku i bez względu na podział spadku (por. postanowienie Sądu Apelacyjnego z 11 grudnia 1996 r., sygn. akt III APz 18/96; OSA 1998/10/40).

W takim przypadku prawa te stanowią dochód podlegający opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof).

REKLAMA

Wypłata takiego wynagrodzenia podlegałaby przepisom ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn jedynie wtedy, gdyby zmarły nie pozostawił żony lub innych osób, które spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z FUS. Gdyby nie było takich członków rodziny, prawo do wynagrodzenia po zmarłym weszłoby do spadku i nie podlegało przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 2 ust. 1 pkt 3 updof). Do spadku natomiast nie należą prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również te prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na oznaczone osoby - niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami (art. 922 § 2 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny). Przepis ten reguluje m.in. kwestie wynagrodzenia zmarłego pracownika.

Nie jest to dochód zwolniony z opodatkowania i jednostka jako płatnik ma obowiązek pobrać od tego wynagrodzenia zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 18% od całej kwoty przychodu (art. 41 ust. 1 updof).

Zaliczkę tę jednostka odprowadza na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika - w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaliczkę pobrano (art. 42 ust. 1 updof).

Z kolei do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym (tutaj - do 31 stycznia 2010 r.) jednostka jako płatnik będzie miała obowiązek przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika, roczną deklarację PIT-8AR (art. 42 ust. 1a updof).

Żona zmarłego pracownika, której wypłacono trzynastkę, wykaże ten dochód w zeznaniu podatkowym za 2009 r.

Podstawy prawne

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1654)

• Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 228, poz. 1506)

• Ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadku i darowizn (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 203, poz. 1267)

Joanna Nowicka

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dotacje na modernizację energetyczną dla instytucji publicznych ze Śląska od czerwca 2025 r.

W województwie śląskim planowany jest nabór na dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Jak można wyczytać z harmonogramu już od 30 czerwca 2025 r. samorządy, szkoły, przychodnie, domy kultury i inne jednostki realizujące cele publiczne będą mogły ubiegać się o wsparcie sięgające nawet 85% kosztów kwalifikowanych. To realna szansa na zmniejszenie zużycia energii, obniżenie rachunków i podniesienie standardu obiektów.

Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

REKLAMA

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA