Nagroda jubileuszowa - wysokość
REKLAMA
REKLAMA
Nagroda jubileuszowa
Jest określana jako rodzaj premii pieniężnej, przysługującej pracownikom za sumienną i długoletnią pracę. Nie wszyscy jednak pracujący na etacie mają do niej prawo. Komu więc przysługuje nagroda jubileuszowa?
REKLAMA
Osoby pracujące na podstawie umowy o pracę większość odpowiedzi na nurtujące ich pytania znajdą w Kodeksie pracy, jednak nie w przypadku nagrody jubileuszowej. Nie jest ona uregulowana w tym akcie prawnym. Aktami mówiącymi o nagrodzie jubileuszowej są m.in. Ustawa o służbie cywilnej, Ustawa o pracownikach samorządowych, Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej, Ustawa o pracownikach urzędów skarbowych oraz Karta nauczyciela. Dodatkowo, na podstawie rozporządzeń, do wspomnianej nagrody mają prawo osoby zatrudnione w instytucjach kultury, pracownicy bibliotek oraz górnicy. W przypadku innych zawodów pracodawcy mają prawo wprowadzać własne postanowienia w zakresie przyznawania nagrody. Powinny one zostać uwzględnione w wewnętrznych regulaminach wynagradzania.
Zobacz również: Wypłata nagrody jubileuszowej w przypadku śmierci pracownika
Wysokość nagrody jubileuszowej
Wysokość omawianej gratyfikacji uzależniona jest od stażu pracy i grupy zawodowej, a podstawą obliczenia nagrody jest wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu jej nabycia.
Obliczając staż pracy, należy uwzględnić wszystkie zakończone okresy zatrudnienia, prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie oraz okresy pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych. Nie uwzględnia się jednak okresów prowadzenia działalności gospodarczej oraz pracy na podstawie umów cywilnoprawnych.
I tak, na przykład w przypadku osób pracujących w służbie cywilnej nagroda przysługuje w wysokości:
- 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 20 latach pracy,
- 100 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 25 latach pracy,
- 150 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 30 latach pracy,
- 200 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 35 latach pracy,
- 300 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 40 latach pracy,
- 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 45 latach pracy.
Zobacz wideoszkolenie: Jak uniknąć błędów w ewidencji księgowej jsfp
W sytuacji, gdy w dniu wypłaty nagrody pensja przysługująca pracownikowi jest większa od tej, która przysługiwała mu w dniu nabycia prawa do niej, nagrodę oblicza się od wyższej kwoty.
Niedopuszczalne jest rozróżnianie okresów zatrudnienia w zakładach państwowych i prywatnych.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
Polecamy serwis: Pracownicy
REKLAMA
REKLAMA