Jakie kwalifikacje musi mieć osoba zastępująca sekretarza
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź
Tak. W przedstawionym stanie faktycznym możliwe jest obsadzenie stanowiska sekretarza bez konieczności organizowania procedury naborowej, jednak musi być to osoba spełniająca wymagania kwalifikacyjne do pracy na tym stanowisku. Żaden przepis nie zwalnia bowiem z wymagań kwalifikacyjnych osoby zatrudnianej jedynie w zastępstwie za nieobecnych pracowników. Osoby te realizują w ramach zatrudnienia te same obowiązki co zastępowany pracownik i ponoszą tę samą odpowiedzialność. W związku z tym konieczne jest posiadanie kwalifikacji wymaganych przepisami prawa.
REKLAMA
Uzasadnienie
W obecnie obowiązującym stanie prawnym stanowisko sekretarza miasta mieści się w grupie tzw. pozostałych pracowników samorządowych, dla których podstawą zatrudnienia jest umowa o pracę (art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych; dalej: u.p.s.). W konsekwencji nawiązanie stosunku pracy z sekretarzem w formie umowy o pracę stanowi wymóg ustawowy. Równocześnie obowiązują jednolite dla wszystkich szczebli samorządu wymogi kwalifikacyjne dla stanowiska sekretarza.
Zobacz również: Praca w budżetówce marzeniem Polaków?
REKLAMA
Zgodnie z art. 5 ust. 2 i art. 6 ust. 4 u.p.s., na stanowisku sekretarza może być zatrudniona osoba mająca co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym w jednostkach samorządowych, w tym co najmniej dwuletni staż pracy na kierowniczym stanowisku urzędniczym w tych jednostkach lub osoba mająca co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym w urzędzie gminy czy powiatu oraz co najmniej dwuletni staż pracy na kierowniczym stanowisku urzędniczym w innych jednostkach sektora finansów publicznych. Ponadto, co wymaga podkreślenia, osoba zatrudniona na stanowisku sekretarza powinna mieć wykształcenie wyższe pierwszego lub drugiego stopnia w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym.
Co do zasady, stanowisko sekretarza obsadzane jest w drodze naboru. Wyjątkowo, na podstawie art. 12 ust. 2 u.p.s., nie wymaga przeprowadzenia naboru w celu zatrudnienia osoby na zastępstwo w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika samorządowego.
DARIUSZ DWOJEWSKI
ekspert w dziedzinie prawa pracy
Podstawa prawna
● art. 4 ust. 1 pkt 3, art. 5 ust. 2 i art. 6 ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458; ost. zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 645)
Polecamy serwis: Organizacja
REKLAMA
REKLAMA