Kategorie

Praca w budżetówce marzeniem Polaków?

Joanna Pióro
Praca w sferze budżetowej marzeniem Polaków?/ Fot. Fotolia
Zatrudnienie "w budżetówce" gwarantuje stabilizację zatrudnienia i terminową wypłatę wynagrodzenia, a także liczne do niego dodatki. Często jest to praca na czas nieokreślony aż do emerytury. Czy praca policjanta, lekarza, nauczyciela, urzędnika, strażaka … jest marzeniem statystycznego Polaka?

Bezpieczeństwo zatrudnienia, mniejszy stres oraz spokój, brak opóźnień w wypłacie wynagrodzenia, szczególne przywileje, praca często aż do osiągnięcia wieku emerytalnego… te i inne niewątpliwe korzyści skłaniają Polaków do wybory zatrudnienia właśnie w szeroko pojętym sektorze publicznym.

Bezsporne dane statystyczne

Według danych Głównego Urzędu statystycznego oraz wyliczeń fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju  zatrudnienie w budżetówce niezmiennie już od kilku lat przekracza 20% ogólnej liczby pracujących w Polsce. Co piąty Polak jest więc zatrudniony w sektorze publicznym. Liczba ta w odniesieniu do ogółu mieszkańców wydaje się stosunkowo duża. Jednak jak pokazuje praktyka rosnąca liczba urzędników nie zawsze oferuje obywatelom sprawniej działające instytucje publiczne. Gdzie tkwi przyczyna i co skłania nas do tego, że nad sektor prywatny przedkładamy publiczny?

Zobacz również: Ile zarabiają pracownicy samorządowi?

Pensja urzędników przewyższa płacę minimalną

W niektórych województwach odsetek zatrudnionych przez państwo znacznie przewyższa średnią krajową, np. w województwie śląskim sięga ponad 27%. Może właśnie to uzależnienie od państwa stanowi o fenomenie popularności tego rodzaju zatrudnienia? Do tego dochodzi bezpieczeństwo zatrudnienia nawet w kryzysie, dodatki do pensji, premie i budzące burzliwe emocje trzynastki. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna budżetówka kusi również wynagrodzeniem, płaci ona więcej niż sektor prywatny. Wynagrodzenie minimalne otrzymuje mniej niż 1% zatrudnionych w administracji rządowej i samorządowej. Wyższe płace w sektorze publicznym są łatwiej osiągalne z kilku przyczyn: przede wszystkim państwo jako pracodawca nie musi zmagać się z konkurencją czy też zmianami koniunkturalnymi na rynku.

Praca na "państwowym" godna pozazdroszczenia?

Reklama

Wyższe płace, liczne przywileje… czy zatrudnienie w sektorze publicznym jest rzeczywiście tak atrakcyjne jakby mogłoby się wydawać? Często słyszymy narzekania pracowników państwowych właśnie na zarobki. Czy przysłowiowe „wiązanie ledwo końca z końcem” dotyka także ich? Niewątpliwe nie należy generalizować ani przywilejów, ani negatywów tego rodzaju zatrudnienia, ponieważ wszystko zależy od tego do jakiej grupy zawodowej przynależymy. Jedyną preferencją dostępną niezależnie od miejsca zatrudnienia są trzynastki. Pozostałe warunki zarówno finansowe, jak i w sferze zatrudnienia są zróżnicowane.

Pracownicy samorządowi, urzędów państwowych, podmiotów leczniczych, nauczyciele i inne ważne grupy zawodowe zatrudnione w budżetówce mają własne, często odrębne od Kodeksu pracy regulacje zatrudnienia, które bywają mniej dogodne. Dotyczy to np. zasad regulujących rozliczanie nadgodzin, określonych w pragmatykach służbowych. Pokazują one, że ich rekompensata nie zawsze jest korzystniejsza.

Osobie podlegającej regulacjom Kodeksu pracy za godziny nadliczbowe przysługuje dwojakiego rodzaju wynagrodzenie: wynagrodzenie normalne oraz dodatek. Natomiast pracownikowi samorządowemu przysługuje według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w jednakowym wymiarze. Jeszcze gorzej kształtuje się w tym aspekcie sytuacja pracownika służby cywilnej, który za godziny nadliczbowe i to tylko te zrealizowane  w porze nocnej otrzymuje czas wolny.

Reklama

Należy też wskazać, że pomimo niepodważalnych wskazań danych statystycznych pracownicy zatrudnieni w budżetówce zarabiają lepiej, to jednak płace te są często zawyżane przez sędziów, urzędników wyższej rangi, lekarzy. Również tylko sektor prywatny może liczyć na szczególne bonusy w postaci samochodu i telefonu służbowego czy laptopa. W administracji przywileje tego rodzaju są niedopuszczalne.

Już od kilku lat zatrudnienie w budżetówce jest preferowane przez polskie społeczeństwo, a państwo to atrakcyjny pracodawca. Jeszcze w 2000 roku większość z nas deklarowała chęć pracy w korporacjach. Czy więc w dobie kryzysu naszym priorytetem stało się bezpieczeństwo zatrudnienia?

Zobacz również: Oświadczenia majątkowe w nowej elektronicznej wersji

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  21 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

  Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport covidowy (szczepionkowy) od dziś jest już dostępny w aplikacji mObywatel i można go pobrać na telefon komórkowy. Jak pobrać paszport covidowy?

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rusza nowy rządowy program, który zapewni pieniądze na inwestycje dla samorządów. Na co i na jakich zasadach będzie można otrzymać dofinansowanie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć wspomagających? Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dodatkowych lekcji po powrocie do szkół.

  Zmiany w programie Aktywna tablica 2020-2024

  Aktywna tablica 2020-2024 - zmiany. Proponowane nowe rozwiązania dotyczą m.in. wprowadzenia nowego rodzaju sprzętu, który będzie można zakupić w ramach programu i rozszerzenia na kolejne lata (2021-2024) możliwości zakupu laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu. Trwają konsultacje społeczne, opinie można przesyłać do 9 lipca 2021 r.

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?