reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Praca w budżetówce marzeniem Polaków?

Praca w budżetówce marzeniem Polaków?

Zatrudnienie "w budżetówce" gwarantuje stabilizację zatrudnienia i terminową wypłatę wynagrodzenia, a także liczne do niego dodatki. Często jest to praca na czas nieokreślony aż do emerytury. Czy praca policjanta, lekarza, nauczyciela, urzędnika, strażaka … jest marzeniem statystycznego Polaka?

Bezpieczeństwo zatrudnienia, mniejszy stres oraz spokój, brak opóźnień w wypłacie wynagrodzenia, szczególne przywileje, praca często aż do osiągnięcia wieku emerytalnego… te i inne niewątpliwe korzyści skłaniają Polaków do wybory zatrudnienia właśnie w szeroko pojętym sektorze publicznym.

Bezsporne dane statystyczne

Według danych Głównego Urzędu statystycznego oraz wyliczeń fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju  zatrudnienie w budżetówce niezmiennie już od kilku lat przekracza 20% ogólnej liczby pracujących w Polsce. Co piąty Polak jest więc zatrudniony w sektorze publicznym. Liczba ta w odniesieniu do ogółu mieszkańców wydaje się stosunkowo duża. Jednak jak pokazuje praktyka rosnąca liczba urzędników nie zawsze oferuje obywatelom sprawniej działające instytucje publiczne. Gdzie tkwi przyczyna i co skłania nas do tego, że nad sektor prywatny przedkładamy publiczny?

Zobacz również: Ile zarabiają pracownicy samorządowi?

Pensja urzędników przewyższa płacę minimalną

W niektórych województwach odsetek zatrudnionych przez państwo znacznie przewyższa średnią krajową, np. w województwie śląskim sięga ponad 27%. Może właśnie to uzależnienie od państwa stanowi o fenomenie popularności tego rodzaju zatrudnienia? Do tego dochodzi bezpieczeństwo zatrudnienia nawet w kryzysie, dodatki do pensji, premie i budzące burzliwe emocje trzynastki. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna budżetówka kusi również wynagrodzeniem, płaci ona więcej niż sektor prywatny. Wynagrodzenie minimalne otrzymuje mniej niż 1% zatrudnionych w administracji rządowej i samorządowej. Wyższe płace w sektorze publicznym są łatwiej osiągalne z kilku przyczyn: przede wszystkim państwo jako pracodawca nie musi zmagać się z konkurencją czy też zmianami koniunkturalnymi na rynku.

Praca na "państwowym" godna pozazdroszczenia?

Wyższe płace, liczne przywileje… czy zatrudnienie w sektorze publicznym jest rzeczywiście tak atrakcyjne jakby mogłoby się wydawać? Często słyszymy narzekania pracowników państwowych właśnie na zarobki. Czy przysłowiowe „wiązanie ledwo końca z końcem” dotyka także ich? Niewątpliwe nie należy generalizować ani przywilejów, ani negatywów tego rodzaju zatrudnienia, ponieważ wszystko zależy od tego do jakiej grupy zawodowej przynależymy. Jedyną preferencją dostępną niezależnie od miejsca zatrudnienia są trzynastki. Pozostałe warunki zarówno finansowe, jak i w sferze zatrudnienia są zróżnicowane.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama