| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Jak zabezpieczyć interesy pracodawcy w umowie szkoleniowej?

Jak zabezpieczyć interesy pracodawcy w umowie szkoleniowej?

Czy w umowie o podnoszenie kwalifikacji zawodowych za zgodą pracodawcy można zapisać klauzulę, że w razie zajęcia wynagrodzenia pracownika przez organ egzekucyjny pracodawca przekazuje dopłatę za studia komornikowi, a pracownik sam musi zapłacić za swoje studia?

Tak. Pracodawca ma prawo w umowie o podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika za zgodą lub z inicjatywy zakładu pracy zamieścić klauzulę tej treści. Co więcej, takie rozwiązanie jest zalecane i stanowi przejaw dbałości o dobro zakładu pracy. Jednak w przypadku braku wskazanego postanowienia w takiej umowie, kwoty wypłacone zatrudnionemu w ramach świadczeń dodatkowych na naukę podlegają pełnej egzekucji, nawet jeśli zatrudniony nie był tego świadomy.

Redakcja poleca: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Pracownikowi, z którym szef zawarł umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych za zgodą bądź z inicjatywy pracodawcy, trzeba udzielać odpłatnych:

● urlopów szkoleniowych na konkretny cel,

● zwolnień od pracy na udział w obligatoryjnych zajęciach i na dojazd na nie

– art. 1031 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Zakład pracy może także (ale nie musi) przyznać takiemu zatrudnionemu finansowe świadczenia dodatkowe na ułatwienie mu dokształcania, np. całkowite lub częściowe pokrycie kosztów czesnego lub innych opłat za naukę czy egzamin, zakupu podręczników, dojazdu na zajęcia, noclegu, zakwaterowania (art. 1033 k.p.).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak zabezpieczyć interesy pracodawcy w umowie szkoleniowej

W artykule przedstawiono przykład omawiający umowę o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »