Czy możliwe jest zatrudnianie krewnych w księgowości jednostek budżetowych
REKLAMA
REKLAMA
Tak, na stanowisku podległym służbowo bezpośrednio głównej księgowej samorządowej jednostki budżetowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, można zatrudnić kuzyna lub kuzynkę głównej księgowej, ponieważ osoby te pozostają ze sobą w stosunku pokrewieństwa, począwszy od czwartego stopnia.
REKLAMA
Zobacz również: Sekretarz jako wyjątkowa funkcja w urzędzie
Kwestie związane z zatrudnianiem krewnych w samorządowych jednostkach budżetowych reguluje przepis art. 26 w zw. z art. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, który stanowi, że małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni w:
● urzędach marszałkowskich oraz wojewódzkich samorządowych jednostkach organizacyjnych,
● starostwach powiatowych oraz powiatowych jednostkach organizacyjnych,
● urzędach gmin, jednostkach pomocniczych gmin, gminnych jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych,
● biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych zakładach budżetowych utworzonych przez te związki,
● biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego),
jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej.
REKLAMA
Pokrewieństwo oblicza się w prawie polskim zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 617 ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy w liniach i stopniach. Z przepisów tych wynika, że kuzynostwo – bracia i siostry stryjeczne i cioteczne danej osoby w tym samym pokoleniu – to krewni czwartego stopnia – ponieważ są to dzieci rodzeństwa (brata lub siostry) osoby, dla której obliczane jest pokrewieństwo. Dalsze kuzynostwo danej osoby w tym samym pokoleniu to pokrewieństwo np. szóstego, ósmego stopnia (itd.).
Ponieważ przepis art. 26 u.p.s. zabrania zatrudniania na stanowiskach, pomiędzy którymi w strukturze organizacyjnej danej jednostki istnieje bezpośredni stosunek podległości służbowej, jedynie osób pozostających ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie, na stanowiskach takich mogą być zatrudniani kuzyni/kuzynki będący krewnymi czwartego i dalszych stopni.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy możliwe jest zatrudnianie krewnych w księgowości jednostek budżetowych
Artykuł bardziej szczegółowo wyjaśnia zasady obliczania stopnia pokrewieństwa.
REKLAMA
REKLAMA