Jak gospodarować środkami socjalnymi na rachunku bankowym
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Pracodawca budżetowy ma prawo naliczyć drugą ratę odpisów na ZFŚS na podstawie faktycznego przeciętnego zatrudnienia w jednostce w okresie styczeń – wrzesień 2015 r. Może również ująć już w tych rachunkach zmiany kadrowe, jakie są planowane do końca 2015 r. Świadczy to o przezorności i gospodarności zakładu pracy.
REKLAMA
Polecamy serwis: Pracownicy
Jednostka budżetowa musi tworzyć ZFŚS bez względu na liczbę angażowanych pracowników, naliczając odpisy według średniego planowanego stanu zatrudnienia, przeliczonego na pełne etaty (art. 3 ust. 2 oraz art. 5 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; dalej: ustawa o ZFŚS). Równowartość odpisów na ZFŚS przekazuje na wyodrębniony rachunek bankowy funduszu w dwóch ratach:
1) do 31 maja – 75% odpisów podstawowych – na zatrudnionych w normalnych warunkach, na wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, i na młodocianych,
2) do 30 września – resztę odpisów podstawowych i zwiększeń.
Przeciętny roczny stan zatrudnienia (ujęty w pełnych etatach) jednostka ma obowiązek skorygować w końcu roku kalendarzowego do faktycznej średniorocznej liczby zatrudnionych (do tzw. faktycznego wykonania) i – porównując oba parametry – dokonać rocznej korekty środków zgromadzonych na koncie funduszu (§ 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych).
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak gospodarować środkami socjalnymi na rachunku bankowym
W artykule omówiono również możliwości korygowania wysokości odpisu przy dokonywaniu drugiej wpłaty na konto funduszu.
REKLAMA
REKLAMA