reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Jak gospodarować środkami socjalnymi na rachunku bankowym

Jak gospodarować środkami socjalnymi na rachunku bankowym

Pracodawcy do 30 września mają obowiązek przekazania na rachunek ZFŚS reszty odpisów naliczonych na ten fundusz, a nie przekazanych w pierwszej racie do 31 maja. Czy obliczając drugą ratę odpisów można już uwzględnić faktyczny stan przeciętnego zatrudnienia w okresie styczeń – wrzesień 2015 r.?

Tak. Pracodawca budżetowy ma prawo naliczyć drugą ratę odpisów na ZFŚS na podstawie faktycznego przeciętnego zatrudnienia w jednostce w okresie styczeń – wrzesień 2015 r. Może również ująć już w tych rachunkach zmiany kadrowe, jakie są planowane do końca 2015 r. Świadczy to o przezorności i gospodarności zakładu pracy.

Polecamy serwis: Pracownicy

Jednostka budżetowa musi tworzyć ZFŚS bez względu na liczbę angażowanych pracowników, naliczając odpisy według średniego planowanego stanu zatrudnienia, przeliczonego na pełne etaty (art. 3 ust. 2 oraz art. 5 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; dalej: ustawa o ZFŚS). Równowartość odpisów na ZFŚS przekazuje na wyodrębniony rachunek bankowy funduszu w dwóch ratach:

1)  do 31 maja – 75% odpisów podstawowych – na zatrudnionych w normalnych warunkach, na wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, i na młodocianych,

2) do 30 września – resztę odpisów podstawowych i zwiększeń.

Przeciętny roczny stan zatrudnienia (ujęty w pełnych etatach) jednostka ma obowiązek skorygować w końcu roku kalendarzowego do faktycznej średniorocznej liczby zatrudnionych (do tzw. faktycznego wykonania) i – porównując oba parametry – dokonać rocznej korekty środków zgromadzonych na koncie funduszu (§ 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak gospodarować środkami socjalnymi na rachunku bankowym

W artykule omówiono również możliwości korygowania wysokości odpisu przy dokonywaniu drugiej wpłaty na konto funduszu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama