| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Czy należności po zmarłym pracowniku można wypłacić „z urzędu”

Czy należności po zmarłym pracowniku można wypłacić „z urzędu”

W połowie listopada 2015 r. zmarł nasz pracownik. Jednak małżonka zmarłego, jako jedyna osoba uprawniona do otrzymania po nim odprawy pośmiertnej i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, nie zgłosiła się po przysługujące jej należności. Czy wypłaty tych świadczeń powinniśmy dokonać np. na znane nam wspólne konto zmarłego pracownika i jego małżonki? Jak je rozliczyć pod względem podatkowo-składkowym?

Powinni Państwo skontaktować się z małżonką nieżyjącego pracownika, aby uzyskać od niej kopie aktualnego odpisu skróconego aktu małżeństwa i dowodu osobistego, które są niezbędne do wypłacenia należnych świadczeń. Od odprawy pośmiertnej nie nalicza się ani składek ZUS, ani podatku. Ekwiwalent urlopowy podlega wyłącznie opodatkowaniu i należy go wykazać na formularzu PIT-11 wystawionym na dane małżonki zmarłego pracownika.

W przepisach nie ma wskazań co do trybu postępowania pracodawcy zmierzającego do ustalenia członków rodziny uprawnionych do świadczeń należnych im po nieżyjącym pracowniku. Nie ma też określonego terminu, w którym trzeba się z nimi rozliczyć.

Zobacz serwis: Pracownicy

Zalecanym rozwiązaniem jest w tej sytuacji skontaktowanie się z żoną zmarłego pracownika, aby:

● upewnić się, czy jest ona jedyną osobą z prawem do świadczeń po mężu,

● uzyskać informacje/dokumenty potrzebne do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i odprawy pośmiertnej, tj. odpis skrócony aktu zgonu, aktualny odpis skrócony aktu małżeństwa i dowód osobisty małżonki.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy należności po zmarłym pracowniku można wypłacić „z urzędu”

W artykule omówiono przykłady rozliczania należności po zmarłym pracowniku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »