| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Czy należności po zmarłym pracowniku można wypłacić „z urzędu”

Czy należności po zmarłym pracowniku można wypłacić „z urzędu”

W połowie listopada 2015 r. zmarł nasz pracownik. Jednak małżonka zmarłego, jako jedyna osoba uprawniona do otrzymania po nim odprawy pośmiertnej i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, nie zgłosiła się po przysługujące jej należności. Czy wypłaty tych świadczeń powinniśmy dokonać np. na znane nam wspólne konto zmarłego pracownika i jego małżonki? Jak je rozliczyć pod względem podatkowo-składkowym?

Powinni Państwo skontaktować się z małżonką nieżyjącego pracownika, aby uzyskać od niej kopie aktualnego odpisu skróconego aktu małżeństwa i dowodu osobistego, które są niezbędne do wypłacenia należnych świadczeń. Od odprawy pośmiertnej nie nalicza się ani składek ZUS, ani podatku. Ekwiwalent urlopowy podlega wyłącznie opodatkowaniu i należy go wykazać na formularzu PIT-11 wystawionym na dane małżonki zmarłego pracownika.

W przepisach nie ma wskazań co do trybu postępowania pracodawcy zmierzającego do ustalenia członków rodziny uprawnionych do świadczeń należnych im po nieżyjącym pracowniku. Nie ma też określonego terminu, w którym trzeba się z nimi rozliczyć.

Zobacz serwis: Pracownicy

Zalecanym rozwiązaniem jest w tej sytuacji skontaktowanie się z żoną zmarłego pracownika, aby:

● upewnić się, czy jest ona jedyną osobą z prawem do świadczeń po mężu,

● uzyskać informacje/dokumenty potrzebne do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i odprawy pośmiertnej, tj. odpis skrócony aktu zgonu, aktualny odpis skrócony aktu małżeństwa i dowód osobisty małżonki.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy należności po zmarłym pracowniku można wypłacić „z urzędu”

W artykule omówiono przykłady rozliczania należności po zmarłym pracowniku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »