reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Prawo administracyjne

KNF musi mieć czas na zbadanie nieprawidłowości

Aktualizacja: 13.01.2010

Skarga na bezczynność organu nie jest środkiem poszukiwania osób winnych opieszałości w załatwieniu sprawy administracyjnej. »

Jak składać protest na decyzję instytucji ogłaszającej konkurs

Aktualizacja: 13.01.2010

Jakie kroki trzeba podjąć, by skutecznie odwołać się od decyzji instytucji ogłaszającej konkurs (IOK)? Kiedy należy oprotestować decyzje tej instytucji? Kto i kiedy może ponownie rozpatrzyć wniosek? »

W jaki sposób gmina ustanawia swojego pełnomocnika w sądzie

Aktualizacja: 13.01.2010

Kto reprezentuje gminę przed sądem? Czy reprezentacja gminnej osoby prawnej zależy od formy prawnej? Czy wójt ma prawo do reprezentacji spółki komunalnej w sądzie? »

Kiedy można żądać wyłączenia urzędnika od załatwienia sprawy podatkowej

Aktualizacja: 05.05.2010

Czy w przypadku toczącego się postępowania podatkowego podatnik może wnioskować wyłączenie pracownika urzędu skarbowego od prowadzenia sprawy? »

Grzywna za niewydanie pozwolenia w terminie

Aktualizacja: 25.05.2010

Zastosowanie art. 35 ust. 6 prawa budowlanego i wymierzenie na tej podstawie grzywny powinno mieć wówczas zastosowanie, gdy organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę dysponuje kompletnym wnioskiem o pozwolenie na budowę, a mimo to pozostaje w bezczynności. »

Nieopłacenie skargi spowoduje jej odrzucenie

Aktualizacja: 13.01.2010

Jeżeli prezes samorządowego kolegium odwoławczego, który jest radcą prawnym, zaskarża decyzję do sądu administracyjnego, musi pamiętać o opłaceniu wpisu stałego. To, że radca prawny jest również organem, nie zwalnia go z obowiązku uiszczenia wpisu stałego. »

Odwołanie od decyzji odmawiającej

Aktualizacja: 13.01.2010

Inwestorowi niezadowolonemu z decyzji odmawiającej udzielenia pozwolenia na budowę przysługuje prawo wniesienia odwołania. »

Prawidłowa kwalifikacja pisma w postępowaniu

Aktualizacja: 13.01.2010

Mając jakiekolwiek wątpliwości przed podjęciem postanowienia w trybie 134 k.p.a., organ administracyjny stosownie do potrzeb powinien wezwać stronę do usunięcia braków (art. 64 par. 2 k.p.a.) lub do złożenia wyjaśnienia na piśmie w trybie art. 50 par. 1 k.p.a. Dopiero po wyjaśnieniu intencji pisma istnieje możliwość podjęcia prawidłowych ustaleń i czynności organu, mając przy tym na uwadze treść art. 6 oraz 9 k.p.a. »

NSA o trwałości decyzji administracyjnych

Aktualizacja: 13.01.2010

  Nowa technologia: z przetargiem czy bez »

Radni nie dysponują pieniędzmi inwestorów

Aktualizacja: 13.01.2010

Jedynym dysponentem środków na budowę w gminie przyłączy wodno-kanalizacyjnych jest inwestor ubiegający się o przyłączenie swojej nieruchomości do sieci. »

Sąd nie zbada prawidłowości powołania prezesa UKE

Aktualizacja: 13.01.2010

  Sąd administracyjny nie może kontrolować aktu powołania osoby sprawującej funkcję organu, a organ, utrzymując w mocy zaskarżoną decyzję, nie musi powtarzać jej meritum. »

Prezydent miasta nie musi osobiście podpisywać odpowiedzi na skargę

Aktualizacja: 13.01.2010

Do żądającego informacji publicznej należy szczegółowe określenie, jakich dokumentów się domaga, a prezydent miasta udzielający informacji nie musi osobiście podpisywać wszystkich odpowiedzi. »

Wzruszenie decyzji nie zawiesza postępowania

Aktualizacja: 13.01.2010

Jeżeli z ostatecznej decyzji wynika wartość celna towaru, to uruchomienie przez podatnika nadzwyczajnego trybu jej wzruszenia nie spowoduje zawieszenia postępowania. »

Uprawnienia i obowiązki zarządcy drogi

Aktualizacja: 13.01.2010

Zarządca drogi, po stwierdzeniu zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia, nie ma wyboru - jest zobowiązany pobrać opłatę, która ma charakter kary administracyjnej nakładanej w drodze decyzji. Organ nie może badać przyczyn zajęcia, oceniać stopnia winy strony czy też miarkować wysokości wymierzanej kary. Jednakże powinien ustalić charakter tego zajęcia. »

Uprawnienie do zaskarżania zarządzenia wojewody

Aktualizacja: 13.01.2010

Skoro podstawę do wniesienia skargi winna stanowić uchwała rady gminy, nie ulega wątpliwości, iż to właśnie ten organ jest uprawniony do wniesienia skargi. Ponieważ do zaskarżenia zarządzenia zastępczego wojewody stosuje się odpowiednio przepisy art. 98 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, jedynie gminie (w jej imieniu może działać rada gminy) i związkowi międzygminnemu przysługuje legitymacja do wniesienia skargi na to zarządzenie do sądu administracyjnego. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama