Decyzja skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie
11 paź 2011
Za nieważną można uznać jedynie tę decyzję, która z winy organu administracji publicznej została skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie. Natomiast błędne doręczenie decyzji nie może być podstawą jej unieważnienia.
Brak stanowiska innego organu
18 kwi 2011
Art. 106 § 1 k.p.a. stanowi, że jeżeli przepis prawa uzależnia wydanie
decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ (wyrażenie opinii lub
zgody albo wyrażenia stanowiska w innej formie), decyzję wydaje się po
zajęciu stanowiska przez ten organ.
Dodatek funkcyjny pracownika samorządowego
24 mar 2011
Zasady przyznawania dodatku funkcyjnego zmieniły się diametralnie w
nowych przepisach o pracownikach samorządowych. Obecnie dodatek funkcyjny może zostać przyznany pracownikowi samorządowemu natomiast obligatoryjnie przysługuje jedynie pracownikom zatrudnionym na podstawie wyboru i mianowania
Udział strony w postępowaniu po zakończeniu etapu wyjaśniającego
28 gru 2010
Prawidłowo realizowane przez organy jednostek samorządu terytorialnego postępowanie administracyjne wymaga nie tylko powiadomienia o wszczęciu postępowania, ale także informowania o jego przebiegu na każdym etapie. Za wykonanie tych uprawnień odpowiedzialny jest organ prowadzący postępowanie.
Jaka jest zdolność sądowa i procesowa wójta
20 gru 2010
Podmiot, który nie ma osobowości prawnej ani zdolności do bycia
pracodawcą, nie ma zdolności sądowej ani procesowej w sprawie z zakresu
prawa pracy. Zdolności takiej nie ma też wójt.
Wyłączenie członka SKO po wniesieniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy
02 gru 2010
Wymogi formalne dotyczące składu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w postępowaniu z wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy przez lata budziły sprzeczne interpretacje zarówno w doktrynie jak i orzecznictwie. Tym razem ustawodawstwo podążyło w ślad za rozwiązaniami jakie ukształtowała praktyka.
Projekt ustawy repatriacyjnej
13 paź 2010
Osoba, która pragnie być repatriantem w rozumieniu projektowanej ustawy
powinna spełnić kilka warunków. Po pierwsze musi wykazać swoje polskie
pochodzenie, po drugie zadeklarować zamiar osiedlenia się na terytorium
RP, po trzecie być ofiarą zesłania lub deportacji dokonanej przez władze
ZSRR w ramach stalinowskich represji albo potomkiem takiej osoby.
Różnice skutków prawnych doręczenia i ogłoszenia decyzji
06 paź 2010
Zniszczenie przez kogokolwiek, nie wyłączając urzędnika, decyzji
niedoręczonej (nieogłoszonej) może być potraktowane jako czyn zagrożony
karą zgodnie z art. 276 Kodeksu karnego.
Doprecyzowano zasady wydawania paszportów
02 lip 2010
Od lutego br. obowiązuje sztywniejszy katalog okoliczności, w jakich wojewoda może wydać tymczasowy paszport wnioskującemu. Jest to szczególnie istotne w nagłych sytuacjach.
Zażalenie na bezczynność organu
04 cze 2010
Czytelnik czeka na decyzję w sprawie warunków zabudowy. Wniosek złożył w styczniu 2009 r., w lutym poinformowano go, że decyzja zostanie wydana prawdopodobnie w kwietniu. Nie ma jej do tej pory.
Uchylenie i zmiana rozstrzygnięcia uprzedniego jako podstawy wznowienia postępowania
08 kwi 2010
W polskim postępowaniu administracyjnym przyjęto rozwiązanie
przewidujące wznowienie postępowania, jeżeli decyzja została wydana w
oparciu o inną decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie
uchylone lub zmienione.
Błędy w decyzji administracyjnej
26 mar 2010
W decyzji administracyjnej popełniliśmy drobną omyłkę, błąd pisarski, błędnie pouczyliśmy stronę o prawie odwołania, wskazując niewłaściwy organ. Co zrobić w tej sytuacji? Czy można wydać we wszystkich tych sprawach postanowienie o sprostowaniu błędu pisarskiego?
Prokurator jako podmiot na prawach strony
11 lut 2010
Po pierwsze w postępowaniach administracyjnych zdecydowanie za mało
jest prokuratorów występujących jako podmioty na prawach strony. Po
drugie zbyt rzadko prokurator jest utożsamiany z płaszczyzną prawa
administracyjnego.
Zachowanie terminu przez stronę - stan prawny i potrzeba zmian
18 gru 2009
Terminy odgrywają w postępowaniu administracyjnym rolę gwarancyjną wobec strony. Czynność dokonana przez stronę (lub inne podmioty) w ustawowym terminie powinna wywoływać określone przez prawo skutki. Jednocześnie jednak niezachowanie terminu łączyć się może z różnymi konsekwencjami dla strony postępowania (lub innego podmiotu), w zależności od rodzaju tego terminu.
Zażalenie na bezczynność organu
06 lis 2009
Czytelnik czeka na decyzję w sprawie warunków zabudowy. Wniosek złożył w styczniu 2009 r., w lutym poinformowano go, że decyzja zostanie wydana prawdopodobnie w kwietniu. Nie ma jej do tej pory.
Konstytucja nie gwarantuje gminie statusu strony w postępowaniu
04 lis 2009
Pozbawienie jednostki samorządu terytorialnego udziału w postępowaniu sądowoadministracyjnym jest zgodne z Konstytucją. Taka sentencja została zawarta w wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Pełnomocnik w postępowaniu administracyjnym
29 paź 2009
Prawem strony jest działanie za pośrednictwem pełnomocnika. Jednakże istnienia pełnomocnictwa nie można domniemywać. To na stronie lub pełnomocniku ciąży obowiązek dołączenia do postępowania administracyjnego w konkretnej sprawie dokumentu pełnomocnictwa.
Podstawy, tryby i formy wznowienia postępowania administracyjnego
14 paź 2009
Instytucja wznowienia postępowania administracyjnego uregulowana przez Kodeks postępowania administracyjnego, stanowi nadzwyczajną drogę usuwania decyzji prawnie wadliwych z obrotu prawnego. W praktyce jest ona bardzo często stosowana.
Oznaczenie organu w decyzji administracyjnej
07 paź 2009
Zgodnie z dyspozycją art. 107 par. 1 kpa decyzja administracyjna powinna zawierać m.in. oznaczenie organu administracji publicznej, który ją wydał. Oznaczenie organu ma doniosłe znaczenie dla oceny, czy decyzję wydał właściwy organ administracji publicznej.
Postępowanie w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego
22 wrz 2009
Dodatek mieszkaniowy przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji administracyjnej. Sprawę o przyznanie dodatku prowadzi w oparciu o przepisy k.p.a., z uwzględnieniem regulacji zawartych w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Ustawa) i wydanych do niej rozporządzeniach wykonawczych.
Księgi wieczyste on-line
18 wrz 2009
Jeszcze w tym roku notariusze i komornicy będą mogli przeglądać księgi wieczyste przez internet. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że do końca 2010 roku księgi on-line będą dostępne dla każdego.
Osoba nieobecna jako strona w postępowaniu
25 sie 2009
Organy administracji publicznej po wszczęciu postępowania niejednokrotnie borykają się z problemem nieobecności strony. Oto jakie regulacje prawne sprzyjają skutecznemu prowadzeniu postępowania pomimo tego, iż stroną jest osoba której miejsce pobytu jest nieznane.
Pełnomocnictwo - uwagi ogólne, wzory
30 cze 2009
Czynności prawne mogą być dokonywane bezpośrednio przez zainteresowaną osobę, lecz niekoniecznie osobiście. Mocodawca jest wówczas reprezentowany przez pełnomocnika, który wykonuje za niego te czynności w granicach określonych w pełnomocnictwie
Kodeks postępowania administracyjnego w sekretariacie
26 cze 2009
Podejmując pracę w sekretariacie organu administracji, należy zdawać sobie sprawę z tego, że wymagana jest tam znajomość prawa i postępowania administracyjnego oraz stosowanie tych zagadnień w praktyce.
Urlopy wychowawcze - kompendium
26 cze 2009
Do urlopu wychowawczego są uprawnieni rodzice lub opiekunowie dziecka. Przepisy traktują na równi w zakresie prawa do urlopu wychowawczego oboje rodziców. Identyczne prawo do urlopu wychowawczego przysługuje również pracownikowi będącemu prawnym opiekunem dziecka. Przy ustalaniu prawa do urlopu wychowawczego nie ma znaczenia, czy drugi z rodziców lub opiekunów jest pracownikiem.
Ochrona danych osób informujących o nieprawidłowościach
10 cze 2009
Czy w aktach postępowań administracyjnych, stanowiących podstawę do wszczęcia postępowania z urzędu, można zamieszczać informacje o osobie, dzięki której zostało ono wszczęte?
Doręczenie pism sądowych
06 maja 2009
Adresat pisma w postępowaniu przed sądami administracyjnymi będzie miał 14 dni na odebranie korespondencji, jeżeli listonosz nie zastanie go w domu.
Urzędnik nie musi udostępniać dokumentu roboczego
17 lut 2009
Ustawodawca stworzył podmiotom zobligowanym do udostępnienia informacji publicznej możliwość zachowania w tajemnicy tzw. dokumentów roboczych. Informacja dotycząca protokołu kontroli wewnętrznej nie stanowi danych publicznych, bo nie jest dokumentem urzędowym.
Konieczny jest wniosek
13 lut 2009
Zaświadczenie to potwierdzenie pewnego stanu rzeczy przez właściwy organ administracji publicznej, np. jednostkę samorządu terytorialnego, na żądanie osoby zainteresowanej.
Opłaty w sądzie administracyjnym
22 sty 2009
Od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały.
Skarga na decyzje nieprzyznające pieniędzy z UE
18 gru 2008
Jednostki samorządu terytorialnego, które nie otrzymają dotacji, po zakończeniu procedury odwoławczej w ramach systemu realizacji danego programu operacyjnego będą mogły złożyć skargę do sądu administracyjnego. Sąd w krótkim czasie będzie musiał wydać ostateczne rozstrzygnięcie.
Jak postępować z zagranicznym aktem urodzenia
31 paź 2008
Czy można wpisać do polskich ksiąg stanu cywilnego zagraniczny akt urodzenia dziecka zawierający dane ojca biologicznego, w sytuacji gdy zachodzi domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki?
Skarga na przewlekłość postępowania przed sądem administracyjnym
21 paź 2008
Skarga na przewlekłość w postępowaniu sądowo-administracyjnym jest środkiem prawnym przewidzianym w ustawie o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.
Mieszkańcy pokrzywdzeni przestępstwem burmistrza
15 paź 2008
Sprzedaż bez przetargu działek stanowiących własność gminy bezpośrednio narusza jedynie interesy majątkowe gminy. Mieszkańcy gminy mogą być jednak uznani za pokrzywdzonych w procesie karnym, jeżeli czyn burmistrza bezpośrednio godził także w ich indywidualne interesy.
Wymeldowanie musi być właściwie uzasadnione
03 paź 2008
W sprawie o wymeldowanie nie ma znaczenia fakt, że dom, w którym dana osoba jest na stałe zameldowana, stanowi aktualnie własność innej osoby. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 27 maja 2002 r. możliwe jest wymeldowanie z miejsca pobytu stałego tylko takiej osoby, która miejsce to opuściła, nie dopełniając czynności wymeldowania.
Jakie są konsekwencje skorzystania z zaskarżenia decyzji
01 wrz 2008
Jakie korzyści dla strony postępowania wynikają z prawa skorzystania do wniesienia skargi do sądu administracyjnego, a jakie z faktu skorzystania z nadzwyczajnych środków zaskarżenia przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego?
Dopuszczalność skargi na decyzję organu odwoławczego
22 sie 2008
Gmina, wydając poprzez swój organ decyzję podatkową, działa jak organ administracji publicznej. Organom tym nie służy prawo złożenia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Nie obejmuje ich pojęcie każdy użyte w art. 50 par. 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Wożenie dzieci do szkół bez zezwolenia
21 sie 2008
Odmowę zwrotu nienależnie pobranej opłaty za karę pojazdu można zaskarżyć do sądu
18 sie 2008
Wniosek o żądanie zwrotu opłaty za wydanie karty pojazdu organ administracyjny rozstrzyga w drodze decyzji, na którą przysługuje skarga do sądu administracyjnego.
Dochodzenie roszczeń tylko na drodze administracyjnej
31 lip 2008
Decyzje w sprawie Zabużan będą zapadać w postępowaniu administracyjnym. Tylko wojewoda będzie mógł stwierdzić nieważność lub konieczność wznowienia postępowani. Zakończenie sporów kompetencyjnych przyspieszy przyznawanie rekompensat.
Jakie są różnice między środkami odwoławczymi
17 lip 2008
Kiedy jest stosowany protest, a kiedy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy? Jakie są terminy stosowania odwołań? Jakie instytucje rozpatrują odwołania?
Zastępca dyrektora mógł podpisać upoważnienie
07 lip 2008
Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli skarbowej może podpisać w imieniu dyrektora urzędu kontroli jego zastępca.
Odwołanie od dwóch decyzji w jednym piśmie
19 cze 2008
Nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z nabyciem akcji lub udziałów przez podmioty zależne, ponieważ wydatki te ponoszą podmioty trzecie.
Gmina nie może być sędzią we własnej sprawie
10 cze 2008
KNF musi mieć czas na zbadanie nieprawidłowości
07 cze 2008
Skarga na bezczynność organu nie jest środkiem poszukiwania osób winnych opieszałości w załatwieniu sprawy administracyjnej.
Jak składać protest na decyzję instytucji ogłaszającej konkurs
06 cze 2008
Jakie kroki trzeba podjąć, by skutecznie odwołać się od decyzji instytucji ogłaszającej konkurs (IOK)? Kiedy należy oprotestować decyzje tej instytucji? Kto i kiedy może ponownie rozpatrzyć wniosek?
W jaki sposób gmina ustanawia swojego pełnomocnika w sądzie
02 cze 2008
Kto reprezentuje gminę przed sądem? Czy reprezentacja gminnej osoby prawnej zależy od formy prawnej? Czy wójt ma prawo do reprezentacji spółki komunalnej w sądzie?
Kiedy można żądać wyłączenia urzędnika od załatwienia sprawy podatkowej
27 maja 2008
Czy w przypadku toczącego się postępowania podatkowego podatnik może wnioskować wyłączenie pracownika urzędu skarbowego od prowadzenia sprawy?
Grzywna za niewydanie pozwolenia w terminie
23 maja 2008
Zastosowanie art. 35 ust. 6 prawa budowlanego i wymierzenie na tej podstawie grzywny powinno mieć wówczas zastosowanie, gdy organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę dysponuje kompletnym wnioskiem o pozwolenie na budowę, a mimo to pozostaje w bezczynności.
Nieopłacenie skargi spowoduje jej odrzucenie
15 maja 2008
Jeżeli prezes samorządowego kolegium odwoławczego, który jest radcą prawnym, zaskarża decyzję do sądu administracyjnego, musi pamiętać o opłaceniu wpisu stałego. To, że radca prawny jest również organem, nie zwalnia go z obowiązku uiszczenia wpisu stałego.