REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak może być reprezentowana gmina przez pełnomocników

AT

REKLAMA

Kto ma prawo do reprezentowania gminy przed sądem administracyjnym? Kto ma prawo powoływać pełnomocników reprezentujących gminę w postępowaniu przed sądem administracyjnym?


Prawo do reprezentowania gminy w postępowaniu sądowo-administracyjnym zarezerwowane jest dla wyłącznej kompetencji wójta. Art. 31 ustawy o samorządzie gminnym nie określa zakresu przyznanej wójtowi reprezentacji. Przyjąć zatem należy, iż w zakresie uprawnień wójta leży również powoływanie pełnomocników procesowych. Podzielić należy stanowisko, iż brak jest uzasadnienia dla ograniczenia kompetencji wójta w tym zakresie w drodze powoływania się na dyspozycję art. 46 ust.1 ustawy o samorządzie gminnym, który ma charakter przepisu szczególnego i nie powinien podlegać wykładni rozszerzającej.

Ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wprowadza szeroki krąg podmiotów legitymowanych do występowania w charakterze pełnomocnika gminy w postępowaniu przed wojewódzkim sądem administracyjnym. Kryterium decydującym o posiadaniu statusu pełnomocnika jest: zatrudnienie (np.: pracownik gminy) lub wykonywanie określonego zawodu (tj. zawodu radcy prawnego i adwokata - pełnomocnicy profesjonalni) bądź zawodu doradcy podatkowego i rzecznika patentowego.

Kwestia reprezentowania gminy i kręgu osób legitymowanych do występowania w charakterze pełnomocnika doznaje ograniczenia w przypadku konieczności dokonania kontroli orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego w drodze skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego bądź zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego od orzeczenia, którego przedmiotem jest odrzucenie skargi kasacyjnej. Ustawa prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w art. 175 określa, iż podmiotem uprawnionym do sporządzenia skargi jest adwokat i radca prawny bez ograniczeń o charakterze przedmiotowym i doradca podatkowy oraz rzecznik patentowy odpowiednio w sprawach obowiązku podatkowego i własności przemysłowej. Wyjątki od tzw. przymusu adwokackiego przy sporządzeniu skargi kasacyjnej dotyczą spraw, kiedy skargę kasacyjną sporządza prokurator lub rzecznik praw obywatelskich a także sędzia, prokurator, notariusz, profesor i doktor habilitowany nauk prawnych działający jako strona postępowania albo jej przedstawiciel lub pełnomocnik.

Sankcją za niedopełnienie wymogu formalnego polegającego na niesporządzeniu skargi kasacyjnej przez jedną z osób wskazanych w art. 175 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi jest odrzucenie jej na posiedzeniu niejawnym przez wojewódzki sąd administracyjny.

Oznacza to, iż gmina reprezentowana przez wójta bądź pełnomocnika (np.: pracownika gminy) niebędącego adwokatem ani radcą prawnym może wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego z zastrzeżeniem, iż skarga ta musi zostać podpisana i sporządzona przez profesjonalistę. W praktyce oznacza to sporządzenie przez reprezentanta gminy pisma i dołączenie do niego podpisanej przez profesjonalistę skargi. Nie ulega również wątpliwości, że wójt bądź ustanowiony przez niego pełnomocnik nieprofesjonalny może reprezentować gminę przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w postępowaniu wywołanym wniesieniem skargi kasacyjnej.

WNIOSEK

W odróżnieniu od przepisów kodeksu postępowania cywilnego, który wprowadza obowiązkowe zastępstwo stron przez adwokatów i radców prawnych w postępowaniu przed Sądem Najwyższym, ustawa prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wymaga jedynie sporządzenia skargi kasacyjnej m.in. przez adwokata lub radcę prawnego.



MARCIN ŁOŚ

radca prawny z Kancelarii Galicki Litwiński Chechlińska Łoś

AT

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 31 art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 14, poz. 1591 ze zm.).

l Art. 175 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA