REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzruszenie decyzji nie zawiesza postępowania

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli z ostatecznej decyzji wynika wartość celna towaru, to uruchomienie przez podatnika nadzwyczajnego trybu jej wzruszenia nie spowoduje zawieszenia postępowania.

STAN FAKTYCZNY

REKLAMA

Podatnik dziesięć lat temu sprowadził wagony. Wagony zostały objęte procedurą odprawy czasowej, a podatnik zastosował zerową stawkę VAT. Po dwóch latach na skutek wewnętrznego postępowania organy celne uznały, że celnik się pomylił. W konsekwencji organy podatkowe zweryfikowały też VAT od importu wagonów.

UZASADNIENIE

Podatnik zarzucał organom podatkowym, że wydały decyzję przedwcześnie. Podatnik wystąpił z wnioskiem do organów celnych kwestionując wartość celną wagonów. W jego ocenie było to zagadnienie wstępne, bez którego nie można było rozstrzygać kwestii VAT.

Sąd pierwszej instancji nie dopatrzył się jednak naruszenia prawa ze strony organów podatkowych. W jego ocenie podjęcie postępowania celnego dotyczącego obniżenia wartości celnej nie stanowiło zagadnienia wstępnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Spór rozstrzygnął dopiero Naczelny Sąd Administracyjny. W skardze kasacyjnej przedstawiciel skarżącej spółki domagał się uchylenia wyroku sądu I instancji. Podkreślał, że dziesięć lat temu błąd popełnił urzędnik, a do dziś spółka ponosi tego konsekwencje.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił jednak skargę kasacyjną spółki. Nie zgodził się, że w przypadku podatnika, który kwestionował wartość celną sprowadzonych towarów, wystąpiło zagadnienie wstępne. Jeżeli decyzja dotycząca wartości celnej jest ostateczna, nie było potrzeby zawieszania postępowania podatkowego dotyczącego VAT.

Sąd potwierdził, że w sprawie nie można mówić o konieczności rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego, a co za tym idzie - zawieszenia postępowania. Gdyby wartość celna nie była określona w ostatecznej decyzji, to skarżąca spółka miałaby rację. W takiej sytuacji organy podatkowe musiałyby poczekać z decyzją dotyczącą VAT na rozstrzygnięcie w sprawie wartości celnej. Ale w tym przypadku była ostateczna decyzja, a sam wniosek o wzruszenie jej w trybie postępowania nadzwyczajnego nie jest zagadnieniem wstępnym.

Wyrok jest prawomocny

SYGN. AKT I FSK 299/07

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    REKLAMA

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Kto tym razem się załapał?

    Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Jest to inicjatywa rządu, który czeka w tej chwili na wykonanie prac legislacyjnych przez parlament i podpis prezydenta.  

    REKLAMA