Radny a dostęp do informacji publicznej
REKLAMA
REKLAMA
Czy radny może mieć dostęp do informacji publicznych?
Co do zasady przepisy art. 1 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej (dalej: u.d.i.p.) wyłączają stosowanie jej przepisów w sytuacji, gdy wnioskodawca ma zapewniony dostęp do żądanych informacji publicznych w innym trybie. Przepisy tej ustawy nie mogą naruszać przepisów innych ustaw - odmienne określających zasady i tryb dostępu do informacji będących informacjami publicznymi. Oznacza to, że przepisów u.d.i.p. nie stosuje się, jeżeli informacja publiczna dostępna jest w innym trybie.
REKLAMA
PRZYKŁAD
Taki inny tryb, w rozumieniu art. 1 ust. 2 u.d.i.p., przewidują przepisy ustawy z 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne. Określają one odmienne zasady i tryb udzielania informacji znajdujących się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, będących informacjami publicznymi. Oznacza to, że w zakresie dostępu do informacji zawartych w tym zasobie wyłączone jest stosowanie ustawy o dostępie do informacji publicznej (zob. wyrok NSA z 5 kwietnia 2013 r., sygn. akt I OSK 175/13).
Argument ten nie dotyczy jednak ustawy o samorządzie gminnym, gdyż nie reguluje ona zasad udostępniania informacji publicznej.
(…)
Szymon Kujda
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA