NSA: plany urlopowe starosty są informacją publiczną
REKLAMA
REKLAMA
Mieszkańcy mają też prawo wiedzieć w jakiej wysokości został wypłacony ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
REKLAMA
Informacje o urlopie wójta, starosty, prezydenta miasta są publiczne
„Obywatele mają bowiem prawo wiedzieć, czy i w których dniach dany funkcjonariusz publiczny przebywał w pracy, będzie przebywał w pracy oraz w jakich dniach i z jakiego powodu (urlop, w tym jego rodzaj, zwolnienie lekarskie itp.) był w niej nieobecny. W tym wypadku żądana informacja nie dotyczy danych o miejscu urlopu, czy rodzaju schorzenia, lecz jedynie informacji o dniach nieobecności w pracy z tego powodu” - czytamy w uzasadnieniu wyroku WSA w Bydgoszczy.
„Absencja funkcjonariusza w pracy, wpływa bowiem istotnie na pełnienie funkcji przez danego funkcjonariusza publicznego (starosty), a nawet na funkcjonowanie jednostki organizacyjnej (starostwa), w którym on tę funkcję sprawuje”
Informacja o ekwiwalencie urlopowym jest informacją publiczną
W ocenie sądu wątpliwości nie budzi również okoliczność, że informacja o wynagrodzeniu osoby publicznej ma związek z pełnieniem przez nią funkcji i stanowi informację publiczną. Natomiast powszechnie dostępna informacja o całościowym wynagrodzeniu zawarta w oświadczeniu majątkowym nie uwzględnia danych dotyczących otrzymanego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W związku z tym informacja o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego podlega ujawnieniu w odpowiedzi na wniosek o jej udostępnienie.
Urlop a informacja publiczna
REKLAMA
Naczelny Sąd Administracyjny podzielił argumentację WSA w Bydgoszczy i uznał, że informacja w postaci danych o wysokości ekwiwalentu pieniężnego wypłacanego staroście z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego stanowi informację publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie o informacji publicznej.
W ocenie NSA w tym zakresie nie mają zastosowania przepisy ustawy o samorządzie powiatowym, dotyczące oświadczeń majątkowych, ponieważ oświadczenie „nie jest bowiem informacją o wynagrodzeniu osób wykonujących funkcje publiczne w jednostce samorządu terytorialnego”.
Informacją publiczną jest informacja o wydatkach podmiotu publicznego na wynagrodzenia pracowników. „W tych ramach można żądać szczegółowych danych dotyczących wydatkowania środków publicznych na wynagrodzenia konkretnej grupy pracowników zatrudnionych na określonym stanowisku, a także składników takiego wynagrodzenia”.
NSA biorąc pod uwagę argumentację starosty oraz rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy stwierdził, że skarga kasacyjna nie zawierała usprawiedliwionych podstaw.
REKLAMA
REKLAMA