REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakres postępowania dowodowego we wznowionym postępowaniu

Zakres postępowania dowodowego we wznowionym postępowaniu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie dowodowe w ramach większości procedur nadzorczych ma bardzo ograniczony charakter. Na tym tle wyróżnia się jednak wznowione postępowanie administracyjne. W jego toku organ powinien przeprowadzić postępowanie dowodowe nie tylko co do przesłanek wznowienia, lecz także w odniesieniu do meritum rozstrzygnięcia.

Postępowanie dowodowe we wznowionym postępowaniu

Ostateczne rozstrzygnięcie administracyjne może zostać podważone zgodnie z art. 16 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) tylko w przypadkach przewidzianych w tym kodeksie oraz w ustawach szczególnych. W praktyce takie podważenie może mieć miejsce w postępowaniu administracyjnym albo w postępowaniu sądowoadminstracyjnym. W tym pierwszym przypadku chodzi głównie o wymienione w art. 16 § 1 k.p.a. środki nadzorcze w postaci:

REKLAMA

  • uchylenia lub zmiany decyzji ostatecznej (art. 154 i art. 155 k.p.a.),
  • stwierdzenia nieważności (art. 156 i n. k.p.a.),
  • wznowienia postępowania (art. 145 i n. k.p.a).

Wnioski inicjujące powyższe postępowania - zwane również nadzwyczajnymi środkami odwoławczymi - w przeciwieństwie do środków zwyczajnych (odwołania, zażalenia) nie zmierzają do ponownej oceny sprawy administracyjnej w jej całokształcie. Zgodnie z wyrokiem NSA z 7 maja 2019 r. (sygn. akt II OSK 1530/17) we wznowionym postępowaniu (ale także w innych wspomnianych postępowaniach o charakterze nadzwyczajnym) organy nie dokonują kolejny raz (niejako w trzeciej instancji) ponownego rozpoznania sprawy. Celem tych postępowań - zwłaszcza postępowania nieważnościowego i wznowionego - jest usunięcie skutków ewentualnych kwalifikowanych wad rozstrzygnięcia czy postępowania, w którym wydano rozstrzygnięcie. Jedynie w przypadku postępowań o uchylenie lub zmianę ostatecznej decyzji (prowadzonych na podstawie art. 154 k.p.a. i art. 155 k.p.a.) postępowanie nie dotyczy wad kwalifikowanych, a ingerencja w ostateczną decyzję administracyjną może także odnosić się do decyzji prawidłowych. Nie zmienia to jednak ogólnego założenia, że także w tych postępowaniach sprawa administracyjna nie jest ponownie analizowana w całokształcie, lecz wyłącznie w kontekście spełnienia przesłanek do uchylenia lub zmiany.

(…)

Kazimierz Pawlik

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

    Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

    ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 565]

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    REKLAMA

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    REKLAMA

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA