REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakres postępowania dowodowego we wznowionym postępowaniu

Zakres postępowania dowodowego we wznowionym postępowaniu
Zakres postępowania dowodowego we wznowionym postępowaniu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie dowodowe w ramach większości procedur nadzorczych ma bardzo ograniczony charakter. Na tym tle wyróżnia się jednak wznowione postępowanie administracyjne. W jego toku organ powinien przeprowadzić postępowanie dowodowe nie tylko co do przesłanek wznowienia, lecz także w odniesieniu do meritum rozstrzygnięcia.

Postępowanie dowodowe we wznowionym postępowaniu

Ostateczne rozstrzygnięcie administracyjne może zostać podważone zgodnie z art. 16 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) tylko w przypadkach przewidzianych w tym kodeksie oraz w ustawach szczególnych. W praktyce takie podważenie może mieć miejsce w postępowaniu administracyjnym albo w postępowaniu sądowoadminstracyjnym. W tym pierwszym przypadku chodzi głównie o wymienione w art. 16 § 1 k.p.a. środki nadzorcze w postaci:

REKLAMA

 • uchylenia lub zmiany decyzji ostatecznej (art. 154 i art. 155 k.p.a.),
 • stwierdzenia nieważności (art. 156 i n. k.p.a.),
 • wznowienia postępowania (art. 145 i n. k.p.a).

Wnioski inicjujące powyższe postępowania - zwane również nadzwyczajnymi środkami odwoławczymi - w przeciwieństwie do środków zwyczajnych (odwołania, zażalenia) nie zmierzają do ponownej oceny sprawy administracyjnej w jej całokształcie. Zgodnie z wyrokiem NSA z 7 maja 2019 r. (sygn. akt II OSK 1530/17) we wznowionym postępowaniu (ale także w innych wspomnianych postępowaniach o charakterze nadzwyczajnym) organy nie dokonują kolejny raz (niejako w trzeciej instancji) ponownego rozpoznania sprawy. Celem tych postępowań - zwłaszcza postępowania nieważnościowego i wznowionego - jest usunięcie skutków ewentualnych kwalifikowanych wad rozstrzygnięcia czy postępowania, w którym wydano rozstrzygnięcie. Jedynie w przypadku postępowań o uchylenie lub zmianę ostatecznej decyzji (prowadzonych na podstawie art. 154 k.p.a. i art. 155 k.p.a.) postępowanie nie dotyczy wad kwalifikowanych, a ingerencja w ostateczną decyzję administracyjną może także odnosić się do decyzji prawidłowych. Nie zmienia to jednak ogólnego założenia, że także w tych postępowaniach sprawa administracyjna nie jest ponownie analizowana w całokształcie, lecz wyłącznie w kontekście spełnienia przesłanek do uchylenia lub zmiany.

(…)

Kazimierz Pawlik

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA