| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Prawo administracyjne > Interes prawny w zaskarżaniu uchwał organów samorządowych

Interes prawny w zaskarżaniu uchwał organów samorządowych

Brak interesu prawnego wyłącza możliwość zaskarżania uchwał organów samorządowych. Podmiot wnoszący skargę musi wykazać, że znajduje się w sytuacji gdy norma prawna wynikająca z prawa stanowionego przyznaje mu określone uprawnienie, którego realizacji uchwała organu go pozbawia.

Uchwała Rady Miasta wprowadzająca zryczałtowaną opłatę za parkowanie tylko na ulicy przy której zameldowana jest osoba uprawniona lub na ulicy przyległej nie narusza interesu prawnego osób będących posiadaczami aut uprawnionych do parkowania w strefie płatnego postoju.

Z uzasadnienia wyroku WSA w Gorzowie Wlkp., sygn. akt : II SA/Go 250/13 wynika, że mieszkańcy będący posiadaczami samochodów, zameldowani przy ul. X złożyli skargę na uchwałę Rady Miasta twierdząc, że narusza ona ich interes prawny wynikający z art. 7 ust.1 pkt 1 i 2 oraz art. 9 ust.4 ustawy o samorządzie gminnym.

Zadaj pytanie: Forum

Wskazanie powyższych przepisów jako źródła interesu prawnego jest zdaniem sądu nietrafne. Przepisy te są sformułowane zbyt ogólnie, aby wywieść z nich uprawnienia każdego członka wspólnoty do domagania się od gminy, aby ta zapewniła możliwość zaparkowania samochodu w pobliżu miejsca zamieszkania w każdym miejscu strefy.

W myśl art. 7 ust 1 u.s.g zaspokajanie potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy gminnych dróg, ulic, mostów placów oraz organizacji ruchu drogowego. Z kolei stosownie do treści art. 9 ust 4 u.s.g zadaniami użyteczności publicznej w rozumieniu ustawy są zadania własne gminy określone w art. 7 ust 1 u.s.g, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych.

W przepisie tym mowa jest o zaspokajaniu „zbiorowych potrzeb wspólnoty”, a więc odnoszących się do pewnej grupy ludzi zbiorowości złożonej z wielu jednostek. Tymczasem, aby skutecznie zakwestionować uchwałę organu gminy należy wykazać naruszenie interesu prawnego, który jest konkretny i zindywidualizowany w odniesieniu do skarżącego. Podmiot wnoszący skargę musi wykazać, że znajduje się w sytuacji gdy norma prawna wynikająca z prawa stanowionego przyznaje mu określone uprawnienie, którego realizacji uchwała organu go pozbawia.

Wspomniane wyżej przepisy nie mówią o zaspokajaniu indywidualnych potrzeb obywateli (np: mieszkańców zamieszkujących w obrębie danej strefy parkowania), lecz o zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej jako całości i jako takie nie mogą być podstawą do wykazania interesu prawnego

Polecamy serwis: Prawo administracyjne

Czytaj także

Ekspert:

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

interes prawny, zaskarżanie uchwał organów samorządowych
interes prawny, zaskarżanie uchwał organów samorządowych

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »