REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Popełnienie przestępstwa jako przesłanka wznowienia postępowania

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Prawo zamówień publicznych/ Fot. Fotolia
Prawo zamówień publicznych/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podstawą wznowienia jest popełnienie przestępstwa. Czy zawsze, gdy w toku postępowania administracyjnego dojdzie do popełnienia przestępstwa, możemy wnosić o wznowienie postępowania? Czy przestępstwo musi mieć istotny wpływ na wydanie decyzji?

Wznowienie postępowania z powodu popełnienia przestępstwa

Zgodnie z art. 145 § 1 pkt 2 k.p.a. strona może wnosić o wznowienie postępowania zakończonego decyzją ostateczną, jeżeli decyzja ta została wydana w wyniku popełnienia przestępstwa. W myśl paragrafu 2 tego przepisu wznowienie tego postępowania na skutek popełnienia przestępstwa jest możliwe nawet w przypadku braku orzeczenia sądu lub innego organu, jeżeli popełnienie tego przestępstwa jest oczywiste, a wznowienie postępowania jest niezbędne dla uniknięcia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ludzkiego albo poważnej szkody dla interesu społecznego. Dodatkowo w oparciu o paragraf 3 tego przepisu, postępowanie można wznowić także w przypadku, gdy postępowanie w przedmiocie popełnienia przestępstwa przed sądem lub innym organem nie może być wszczęte na skutek upływu czasu lub z innych przyczyn określonych w przepisach prawa.

REKLAMA

Zobacz również: Ile kosztują środki ochrony prawnej?

REKLAMA

Co do zasady podstawą wznowienia jest popełnienie przestępstwa. Kodeks postępowania administracyjnego nie zawiera definicji przestępstwa. W związku z czym należy stosować definicję zawartą w Kodeksie karnym. Zatem przestępstwem są występki oraz zbrodnie opisane w tym kodeksie. Podstawą wznowienia nie może być popełnienie wykroczenia. Co też często jest niestety mylone. W praktyce pojawiają się jednak wątpliwości, czy zawsze, gdy w toku postępowania administracyjnego dojdzie do popełnienia przestępstwa, możemy wnosić o wznowienie postępowania. Czy też przestępstwo to musi mieć istotny wpływ na wydanie decyzji. Zważyć należy, iż z samym faktem popełnienia przestępstwa w toku postępowania mamy do czynienia bardzo rzadko. Czyli często sam fakt popełnienia tego przestępstwa, traktowany jest jako wystarczająca podstawa do wznowienia postępowania. Dodatkowo powstają problemy z ustaleniem, kiedy mamy do czynienia z przestępstwem, którego popełnienie nie trzeba udowadniać orzeczeniem sądy lub innego organu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 8 stycznia 2015 r., sygn. akt: I SA/Łd 1026/14 (LEX nr 1646680) stwierdził, iż:  „wznowienie postępowania z powodu przestępstwa może nastąpić bez konieczności ustalenia czynu przestępnego prawomocnym wyrokiem skazującym, gdy postępowanie karne nie może być wszczęte (np. z powodu śmierci sprawcy) lub zostało umorzone z innych przyczyn niż brak dowodów (np. na podstawie ustawy amnestyjnej). Określenie z art. 145 § 1 pkt 2 k.p.a.  "decyzja została uzyskana za pomocą przestępstwa" oznacza, że wznowienie postępowania jest dopuszczalne w razie popełnienia czynu zaliczanego przez k.k. do przestępstw, a więc zbrodni lub występku. Taka podstawa wznowienia, jako restytucyjna, wymaga ustalenia istnienia związku przyczynowego między przestępstwem a prawomocnym orzeczeniem sądu administracyjnego.”

REKLAMA

Wynika z powyższego, iż samo popełnienie przestępstwa w toku postępowania, które chcemy wznowić, nie jest wystarczając podstawą do złożenia w/w wniosku. Należy bowiem wykazać, iż przestępstwo to miało wpływ na wydanie decyzji. Co nie jest często takie proste.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo popełnienie tego przestępstwa musi być potwierdzone w przeważającej liczbie przypadków wyrokiem skazującym. Możliwość wystąpienia przestępstwa, którego popełnienie jest oczywiste, można z góry wykluczyć, gdyż taka sytuacja zdarza się niezmiernie rzadko. Popełnienie tego przestępstwa musiało nie budzić żadnych wątpliwości, dla każdej osoby, która nie ma nawet wykształcenia prawniczego i mimo tego zostałaby wydana decyzja. Co jest zdarzeniem wyjątkowym i prawdę mówiąc ekstremalnym. Więcej sytuacji, w których nie ma wyroku skazującego, a zostało popełnione przestępstwo stanowiące podstawę wznowienia, jest w przypadku, gdy wyrok ten nie może zostać wydany w innych przypadkach niż brak dowodów. Czyli w sytuacji przedawnienie popełnienie przestępstwa, amnestii itd. Jednakże takich przypadków również nie ma w praktyce dużo.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA