reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Powierzenie realizacji części zamówienia podwykonawcom

Powierzenie realizacji części zamówienia podwykonawcom

Zasadą jest możliwość powierzenia wykonania części zamówienia podwykonawcom. Wykonawca może korzystać z tego uprawnienia w sposób dowolny, chyba że zamawiający ograniczy taką możliwość.

Możliwość powierzenia realizacji części zamówienia podwykonawcom

Co do zasady wykonawca może powierzyć realizację części zamówienia podwykonawcom. Uprawnienie to wynika z art. 36a ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.). Na podstawie art. 36a ust. 2 tej ustawy zamawiający może ograniczyć możliwość posługiwania się przez wykonawcę z pomocy podwykonawcy, wskazując określoną część zamówienia, którą musi wykonawca zrealizować osobiście. Praktyka sporządzania Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia jest taka, iż w specyfikacji tej zamawiający wprost wskazuje, czy wykonawca może korzystać z pomocy z podwykonawców. A jeżeli nie może, to zamawiający wskazuje jaką część zamówienia musi wykonać osobiście. Powstają jednak wątpliwość, czy wykonawca może korzystać z pomocy podwykonawców, jeżeli zamawiający w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia pominął w całości kwestię podwykonawców. W wyniku czego zamawiający nie przewidział w ogóle, czy wykonawca może korzystać z pomocy podwykonawców, czy też nie.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 22 grudnia 2014 r., sygn. akt: KIO 2593/14 (LEX nr 1647088) stwierdził, iż: „zasadą jest możliwość powierzenia wykonania części zamówienia podwykonawcom (art. 36a ust. 1 p.z.p.). Wykonawca może korzystać z tego uprawnienia w sposób dowolny, chyba że zamawiający ograniczy taką możliwość (art. 36a ust. 2 p.z.p.). Skoro więc ustawodawca nie ustanawia obowiązku osobistego świadczenia przez wykonawcę, a odstępstwo od tej zasady musi wynikać z podjętych przez zamawiającego decyzji, intencje zamawiającego w tym przedmiocie muszą być wyrażone w sposób precyzyjny i jednoznaczny.”

Wynika z powyższego, iż jeżeli zamawiający nie ograniczy wprost w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia możliwości korzystania z pomocy podwykonawców, to wykonawca zawsze może posiłkować się podwykonawcami przy realizacji zamówienia. Nie jest istotne, czy zamawiający przewidział w tej specyfikacji możliwość korzystania z pomocy z podwykonawców, czy też nie. Uprawnienie to wynika z ustawy. Zatem zawsze przysługuje ono wykonawcy, niezależnie od tego, czy zostało ono wprost wskazane w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, czy też nie. Chyba że zamawiający wskaże w w/w specyfikacji, iż część zamówienia wykonawca musi wykonać osobiście. W każdym innym przypadku wykonawca może korzystać z pomocy podwykonawców.

Zobacz również: Przedłożenie przez wykonawcę nieprawdziwych informacji - skutek

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama