Powierzenie realizacji części zamówienia podwykonawcom
REKLAMA
REKLAMA
Możliwość powierzenia realizacji części zamówienia podwykonawcom
Co do zasady wykonawca może powierzyć realizację części zamówienia podwykonawcom. Uprawnienie to wynika z art. 36a ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.). Na podstawie art. 36a ust. 2 tej ustawy zamawiający może ograniczyć możliwość posługiwania się przez wykonawcę z pomocy podwykonawcy, wskazując określoną część zamówienia, którą musi wykonawca zrealizować osobiście. Praktyka sporządzania Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia jest taka, iż w specyfikacji tej zamawiający wprost wskazuje, czy wykonawca może korzystać z pomocy z podwykonawców. A jeżeli nie może, to zamawiający wskazuje jaką część zamówienia musi wykonać osobiście. Powstają jednak wątpliwość, czy wykonawca może korzystać z pomocy podwykonawców, jeżeli zamawiający w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia pominął w całości kwestię podwykonawców. W wyniku czego zamawiający nie przewidział w ogóle, czy wykonawca może korzystać z pomocy podwykonawców, czy też nie.
REKLAMA
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 22 grudnia 2014 r., sygn. akt: KIO 2593/14 (LEX nr 1647088) stwierdził, iż: „zasadą jest możliwość powierzenia wykonania części zamówienia podwykonawcom (art. 36a ust. 1 p.z.p.). Wykonawca może korzystać z tego uprawnienia w sposób dowolny, chyba że zamawiający ograniczy taką możliwość (art. 36a ust. 2 p.z.p.). Skoro więc ustawodawca nie ustanawia obowiązku osobistego świadczenia przez wykonawcę, a odstępstwo od tej zasady musi wynikać z podjętych przez zamawiającego decyzji, intencje zamawiającego w tym przedmiocie muszą być wyrażone w sposób precyzyjny i jednoznaczny.”
Wynika z powyższego, iż jeżeli zamawiający nie ograniczy wprost w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia możliwości korzystania z pomocy podwykonawców, to wykonawca zawsze może posiłkować się podwykonawcami przy realizacji zamówienia. Nie jest istotne, czy zamawiający przewidział w tej specyfikacji możliwość korzystania z pomocy z podwykonawców, czy też nie. Uprawnienie to wynika z ustawy. Zatem zawsze przysługuje ono wykonawcy, niezależnie od tego, czy zostało ono wprost wskazane w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, czy też nie. Chyba że zamawiający wskaże w w/w specyfikacji, iż część zamówienia wykonawca musi wykonać osobiście. W każdym innym przypadku wykonawca może korzystać z pomocy podwykonawców.
Zobacz również: Przedłożenie przez wykonawcę nieprawdziwych informacji - skutek
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.