reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Prawo administracyjne > Odwołanie od decyzji administracyjnej czy inne pismo?

Odwołanie od decyzji administracyjnej czy inne pismo?

Odwołanie od decyzji administracyjnej nie jest obarczone żadnymi wymogami formalnymi za wyjątkiem złożenia go w przypisanym terminie. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla strony postępowania administracyjnego. Niestety powoduje szczególne problemy interpretacyjne dla organu administracyjnego, który musi ustalić, czy pismo wniesione przez stronę, można uznać za odwołanie.

Kiedy mamy do czynienia z odwołaniem od decyzji administracyjnej?

Postępowanie administracyjne jest bardzo odformalizowane. Co też ma ułatwiać stronom tego postępowania, możliwość obrony swoich praw, bez pomocy profesjonalnych pełnomocników w postaci adwokatów, czy też radów prawnych. Dlatego też odwołanie od decyzji administracyjnej, nie jest obarczone żadnymi wymogami formalnymi za wyjątkiem złożenia go w przypisanym terminie, tj. w terminie 14 dni od dnia doręczenia stronie tej decyzji. Czyli odwołanie nie musi zawierać żadnego uzasadnienia. Wystarczy jak wynika z niego, iż strona nie jest zadowolona z otrzymanej decyzji administracyjnej. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla strony postępowania administracyjnego. Niestety powoduje szczególne problemy interpretacyjne dla organu administracyjnego, który musi ustalić, czy pismo wniesione przez stronę, można uznać za odwołanie. W praktyce ustalenie, czy strona faktycznie wniosła odwołanie, czy też nie, nastręcza niekiedy organowi bardzo duże problemy. W szczególności w przypadku pism zredagowanych nieczytelnie lub niedokładnie. W takich sytuacjach powstaje, bowiem problem, czy pisma takie winny być automatycznie przekazywane do Samorządowego Kolegium Odwoławcze wraz z aktami sprawy, aby ten ostatni organ samemu ustalał, o co właściwie chodziło stronie w piśmie, czy też organ pierwszej instancji winien tą okoliczność ustalić.

Zobacz również: Pismo do organu administracyjnego - list zwykły czy polecony?

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 20 stycznia 2015 r., sygn. akt: II SA/Wr 704/14 (LEX nr 1636373) rozstrzygnął powyższy problem stwierdzając, iż: „w myśl art. 128 k.p.a., odwołanie nie wymaga ani nazwania go "odwołaniem", ani też szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z treści tego pisma wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Zasadniczym elementem świadczącym o zakwalifikowaniu pisma strony jako odwołanie, jest jej niezadowolenie z decyzji. Treść podania przesądza zatem o jego kwalifikacji. Natomiast jeżeli owa treść budzi wątpliwości, to organ jest zobowiązany wyjaśnić te wątpliwości.”

Wynika z powyższego, iż to na organie I instancji ciąży obowiązek ustalenia, czy pismo wniesione do niego przez stronę, należy zakwalifikować jako odwołanie. W takich przypadkach organ winien wezwać stronę o złożenie wyjaśnień, czy pismo to ma zakwalifikować jako odwołanie, czy też jakieś inne pismo.

Polecamy serwis: Prawo administracyjne

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama