REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie od decyzji administracyjnej czy inne pismo?

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Odwołanie od decyzji administracyjnej/ Fot. Fotolia
Odwołanie od decyzji administracyjnej/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odwołanie od decyzji administracyjnej nie jest obarczone żadnymi wymogami formalnymi za wyjątkiem złożenia go w przypisanym terminie. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla strony postępowania administracyjnego. Niestety powoduje szczególne problemy interpretacyjne dla organu administracyjnego, który musi ustalić, czy pismo wniesione przez stronę, można uznać za odwołanie.

Kiedy mamy do czynienia z odwołaniem od decyzji administracyjnej?

Postępowanie administracyjne jest bardzo odformalizowane. Co też ma ułatwiać stronom tego postępowania, możliwość obrony swoich praw, bez pomocy profesjonalnych pełnomocników w postaci adwokatów, czy też radów prawnych. Dlatego też odwołanie od decyzji administracyjnej, nie jest obarczone żadnymi wymogami formalnymi za wyjątkiem złożenia go w przypisanym terminie, tj. w terminie 14 dni od dnia doręczenia stronie tej decyzji. Czyli odwołanie nie musi zawierać żadnego uzasadnienia. Wystarczy jak wynika z niego, iż strona nie jest zadowolona z otrzymanej decyzji administracyjnej. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla strony postępowania administracyjnego. Niestety powoduje szczególne problemy interpretacyjne dla organu administracyjnego, który musi ustalić, czy pismo wniesione przez stronę, można uznać za odwołanie. W praktyce ustalenie, czy strona faktycznie wniosła odwołanie, czy też nie, nastręcza niekiedy organowi bardzo duże problemy. W szczególności w przypadku pism zredagowanych nieczytelnie lub niedokładnie. W takich sytuacjach powstaje, bowiem problem, czy pisma takie winny być automatycznie przekazywane do Samorządowego Kolegium Odwoławcze wraz z aktami sprawy, aby ten ostatni organ samemu ustalał, o co właściwie chodziło stronie w piśmie, czy też organ pierwszej instancji winien tą okoliczność ustalić.

REKLAMA

Zobacz również: Pismo do organu administracyjnego - list zwykły czy polecony?

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 20 stycznia 2015 r., sygn. akt: II SA/Wr 704/14 (LEX nr 1636373) rozstrzygnął powyższy problem stwierdzając, iż: „w myśl art. 128 k.p.a., odwołanie nie wymaga ani nazwania go "odwołaniem", ani też szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z treści tego pisma wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Zasadniczym elementem świadczącym o zakwalifikowaniu pisma strony jako odwołanie, jest jej niezadowolenie z decyzji. Treść podania przesądza zatem o jego kwalifikacji. Natomiast jeżeli owa treść budzi wątpliwości, to organ jest zobowiązany wyjaśnić te wątpliwości.”

Wynika z powyższego, iż to na organie I instancji ciąży obowiązek ustalenia, czy pismo wniesione do niego przez stronę, należy zakwalifikować jako odwołanie. W takich przypadkach organ winien wezwać stronę o złożenie wyjaśnień, czy pismo to ma zakwalifikować jako odwołanie, czy też jakieś inne pismo.

Polecamy serwis: Prawo administracyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA