REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie od decyzji administracyjnej czy inne pismo?

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Odwołanie od decyzji administracyjnej/ Fot. Fotolia
Odwołanie od decyzji administracyjnej/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odwołanie od decyzji administracyjnej nie jest obarczone żadnymi wymogami formalnymi za wyjątkiem złożenia go w przypisanym terminie. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla strony postępowania administracyjnego. Niestety powoduje szczególne problemy interpretacyjne dla organu administracyjnego, który musi ustalić, czy pismo wniesione przez stronę, można uznać za odwołanie.

Kiedy mamy do czynienia z odwołaniem od decyzji administracyjnej?

Postępowanie administracyjne jest bardzo odformalizowane. Co też ma ułatwiać stronom tego postępowania, możliwość obrony swoich praw, bez pomocy profesjonalnych pełnomocników w postaci adwokatów, czy też radów prawnych. Dlatego też odwołanie od decyzji administracyjnej, nie jest obarczone żadnymi wymogami formalnymi za wyjątkiem złożenia go w przypisanym terminie, tj. w terminie 14 dni od dnia doręczenia stronie tej decyzji. Czyli odwołanie nie musi zawierać żadnego uzasadnienia. Wystarczy jak wynika z niego, iż strona nie jest zadowolona z otrzymanej decyzji administracyjnej. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla strony postępowania administracyjnego. Niestety powoduje szczególne problemy interpretacyjne dla organu administracyjnego, który musi ustalić, czy pismo wniesione przez stronę, można uznać za odwołanie. W praktyce ustalenie, czy strona faktycznie wniosła odwołanie, czy też nie, nastręcza niekiedy organowi bardzo duże problemy. W szczególności w przypadku pism zredagowanych nieczytelnie lub niedokładnie. W takich sytuacjach powstaje, bowiem problem, czy pisma takie winny być automatycznie przekazywane do Samorządowego Kolegium Odwoławcze wraz z aktami sprawy, aby ten ostatni organ samemu ustalał, o co właściwie chodziło stronie w piśmie, czy też organ pierwszej instancji winien tą okoliczność ustalić.

REKLAMA

Zobacz również: Pismo do organu administracyjnego - list zwykły czy polecony?

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 20 stycznia 2015 r., sygn. akt: II SA/Wr 704/14 (LEX nr 1636373) rozstrzygnął powyższy problem stwierdzając, iż: „w myśl art. 128 k.p.a., odwołanie nie wymaga ani nazwania go "odwołaniem", ani też szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z treści tego pisma wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Zasadniczym elementem świadczącym o zakwalifikowaniu pisma strony jako odwołanie, jest jej niezadowolenie z decyzji. Treść podania przesądza zatem o jego kwalifikacji. Natomiast jeżeli owa treść budzi wątpliwości, to organ jest zobowiązany wyjaśnić te wątpliwości.”

Wynika z powyższego, iż to na organie I instancji ciąży obowiązek ustalenia, czy pismo wniesione do niego przez stronę, należy zakwalifikować jako odwołanie. W takich przypadkach organ winien wezwać stronę o złożenie wyjaśnień, czy pismo to ma zakwalifikować jako odwołanie, czy też jakieś inne pismo.

Polecamy serwis: Prawo administracyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Ministerstwo Rodziny: Nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    REKLAMA

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    REKLAMA

    600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

    Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

    Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

    Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

    REKLAMA