reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Prawo administracyjne

Opłaty w sądzie administracyjnym

Aktualizacja: 28.01.2010

Od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. »

Skarga na decyzje nieprzyznające pieniędzy z UE

Aktualizacja: 28.01.2010

Jednostki samorządu terytorialnego, które nie otrzymają dotacji, po zakończeniu procedury odwoławczej w ramach systemu realizacji danego programu operacyjnego będą mogły złożyć skargę do sądu administracyjnego. Sąd w krótkim czasie będzie musiał wydać ostateczne rozstrzygnięcie. »

Jak postępować z zagranicznym aktem urodzenia

Aktualizacja: 13.01.2010

Czy można wpisać do polskich ksiąg stanu cywilnego zagraniczny akt urodzenia dziecka zawierający dane ojca biologicznego, w sytuacji gdy zachodzi domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki? »

Skarga na przewlekłość postępowania przed sądem administracyjnym

Aktualizacja: 13.01.2010

Skarga na przewlekłość w postępowaniu sądowo-administracyjnym jest środkiem prawnym przewidzianym w ustawie o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. »

Mieszkańcy pokrzywdzeni przestępstwem burmistrza

Aktualizacja: 13.01.2010

Sprzedaż bez przetargu działek stanowiących własność gminy bezpośrednio narusza jedynie interesy majątkowe gminy. Mieszkańcy gminy mogą być jednak uznani za pokrzywdzonych w procesie karnym, jeżeli czyn burmistrza bezpośrednio godził także w ich indywidualne interesy. »

Wymeldowanie musi być właściwie uzasadnione

Aktualizacja: 13.01.2010

W sprawie o wymeldowanie nie ma znaczenia fakt, że dom, w którym dana osoba jest na stałe zameldowana, stanowi aktualnie własność innej osoby. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 27 maja 2002 r. możliwe jest wymeldowanie z miejsca pobytu stałego tylko takiej osoby, która miejsce to opuściła, nie dopełniając czynności wymeldowania. »

Jakie są konsekwencje skorzystania z zaskarżenia decyzji

Aktualizacja: 13.01.2010

Jakie korzyści dla strony postępowania wynikają z prawa skorzystania do wniesienia skargi do sądu administracyjnego, a jakie z faktu skorzystania z nadzwyczajnych środków zaskarżenia przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego? »

Dopuszczalność skargi na decyzję organu odwoławczego

Aktualizacja: 13.01.2010

Gmina, wydając poprzez swój organ decyzję podatkową, działa jak organ administracji publicznej. Organom tym nie służy prawo złożenia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Nie obejmuje ich pojęcie każdy użyte w art. 50 par. 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. »

Odmowę zwrotu nienależnie pobranej opłaty za karę pojazdu można zaskarżyć do sądu

Aktualizacja: 13.01.2010

Wniosek o żądanie zwrotu opłaty za wydanie karty pojazdu organ administracyjny rozstrzyga w drodze decyzji, na którą przysługuje skarga do sądu administracyjnego. »

Dochodzenie roszczeń tylko na drodze administracyjnej

Aktualizacja: 29.01.2010

Decyzje w sprawie Zabużan będą zapadać w postępowaniu administracyjnym. Tylko wojewoda będzie mógł stwierdzić nieważność lub konieczność wznowienia postępowani. Zakończenie sporów kompetencyjnych przyspieszy przyznawanie rekompensat. »

Jakie są różnice między środkami odwoławczymi

Aktualizacja: 13.01.2010

Kiedy jest stosowany protest, a kiedy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy? Jakie są terminy stosowania odwołań? Jakie instytucje rozpatrują odwołania? »

Zastępca dyrektora mógł podpisać upoważnienie

Aktualizacja: 13.01.2010

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli skarbowej może podpisać w imieniu dyrektora urzędu kontroli jego zastępca. »

Odwołanie od dwóch decyzji w jednym piśmie

Aktualizacja: 13.01.2010

Nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z nabyciem akcji lub udziałów przez podmioty zależne, ponieważ wydatki te ponoszą podmioty trzecie. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama