| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > RODO 2018 > RODO w bibliotece:  Czy czytelnik, który skończył 16 lat może założyć kartę i wypełnić zobowiązanie oraz podpisać klauzulę informacyjną?

RODO w bibliotece:  Czy czytelnik, który skończył 16 lat może założyć kartę i wypełnić zobowiązanie oraz podpisać klauzulę informacyjną?

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało poradnik: RODO dla administracji zawierający 27 pytań i odpowiedzi. Publikujemy odpowiedź na jedno z nich: Czy czytelnik, który skończył 16 lat może założyć kartę i wypełnić zobowiązanie (gdzie potwierdza znajomość regulaminu oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych) oraz podpisać klauzulę informacyjną?

Zgodnie z art. 8 RODO, „Jeżeli zastosowanie ma art. 6 ust. 1 lit. a) [przetwarzanie na podstawie zgody osoby, której dane dotyczą – przyp. autora], w przypadku usług społeczeństwa informacyjnego oferowanych bezpośrednio dziecku, zgodne z prawem jest przetwarzanie danych osobowych dziecka, które ukończyło 16 lat. Jeżeli dziecko nie ukończyło 16 lat, takie przetwarzanie jest zgodne z prawem wyłącznie w przypadkach, gdy zgodę wyraziła lub zaaprobowała ją osoba sprawująca władzę rodzicielską lub opiekę nad dzieckiem oraz wyłącznie w zakresie wyrażonej zgody.” Granica wieku 16 lat odnosi się do więc wyłącznie do usług społeczeństwa informacyjnego i nie może mieć zastosowania do przetwarzania danych na potrzeby założenia, a następnie korzystania z karty bibliotecznej. Jednocześnie trzeba podkreślić, iż w opisywanym przypadku podstawą przetwarzania danych w ogóle nie będzie zgoda osoby, której dane dotyczą, a obowiązek prawny ciążący na administratorze (art. 6 ust. 1 lit. c RODO) – wynikający z przepisów ustawy o bibliotekach oraz ustawy – Prawo oświatowe.

Zobacz: RODO 2018

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »