reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Ustrój i jednostki

Sposób realizacji zadań przez gminę

Aktualizacja: 16.04.2013

Sposoby realizacji zadań przez gminę zostały określony w ustawie o samorządzie gminnym. Ustawodawca nie narzuca ani nie preferuje żadnego z tych rozwiązań. Teoretycznie gmina może więc całość swoich zadań realizować za pośrednictwem własnych jednostek organizacyjnych lub w całości zlecić je innym podmiotom. »

Zadania jednostek samorządu terytorialnego

Aktualizacja: 13.03.2013

Zakres zadań jednostek samorządu terytorialnego określony jest ustawowo. Co istotne, poszczególne zadania jednostek samorządu terytorialnego nie mogą naruszać kompetencji innych organów administracji publicznej. »

Fundusz sołecki - warunki niezbędne do wyodrębnienia go z budżetu

Aktualizacja: 04.03.2013

Fundusz sołecki to pieniądze, które mają służyć poprawie warunków życia mieszkańców gminy. Jest wyodrębniany w budżecie gminy i przez cały czas pozostaje jego częścią. »

Zakres kompetencji jednostki jako organizatora instytucji kultury

Aktualizacja: 27.02.2013

Stosowanie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej wciąż budzi wątpliwości. Jedną z problemowych kwestii stanowi zakres kompetencji poszczególnych organizatorów. Który bowiem z organów jednostki powinien rozstrzygać o utworzeniu samorządowej instytucji kultury, nadawać jej statut czy opiniować regulamin organizacyjny instytucji? »

Cztery lata funkcjonowania funduszu sołeckiego

Aktualizacja: 10.12.2012

Sołectwa już po raz czwarty decydują o przeznaczeniu części budżetu gminy, czyli o funduszu sołeckim. Czy cel, jakim dla ustawodawcy było umożliwienie sołectwom finansowania drobnych, lecz kluczowych dla danej społeczności, inicjatyw, został choć po części zrealizowany? Czy wszystkie sołectwa mogą korzystać z funduszu? Postaramy się prześledzić, jak działa fundusz sołecki. »

Członek związku międzygminnego nie jest radnym

Aktualizacja: 03.12.2012

Ustawa o samorządzie gminnym nie zawiera regulacji pozwalającej zgromadzeniu związku międzygminnego ustalać diety i zwrot kosztów podróży dla członków tego zgromadzenia, gdyż adresatem przepisu są wyłącznie radni – tak uważa WSA w Lublinie. »

Krajowa Polityka Miejska – nowe otwarcie

Aktualizacja: 16.10.2012

W Polsce od dłuższego czasu trwa debata na temat utworzenia specjalnej, wyodrębnionej polityki miejskiej rozumianej jako działanie skierowane wyłącznie do miast. Przyczynkiem do tego są prace nad nową perspektywą finansową Unii Europejskiej na lata 2014–2020. »

Powierzanie zadań organizacjom pożytku publicznego

Aktualizacja: 24.04.2012

Jeśli jest to uzasadnione, organ wykonawczy gminy może powierzyć wykonywanie zadania publicznego organizacji pożytku publicznego z pominięciem otwartego konkursu. »

Oświadczenia majątkowe

Aktualizacja: 03.04.2012

Zarówno członkowie samorządu wybierani w wyborach, jak i inni urzędnicy samorządowi mają obowiązek składania oświadczeń majątkowych. Kto i kiedy musi złożyć takie oświadczenie, jakie informacje powinno ono zawierać? »

Straże będą przekazywać informacje dotyczące mandatów z fotoradarów

Aktualizacja: 20.01.2012

Straże gminne i miejskie będą zobowiązane przekazywać wojewodom, a ci Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, doroczne informacje dotyczące m.in. wykroczeń ujawnionych za pomocą fotoradarów w tym ws. liczby i kwoty nałożonych mandatów karnych. »

Zmiany w ustawie o ewidencji ludności

Aktualizacja: 22.12.2011

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych został przyjęty prze z Radę Ministrów. »

Godło na koszulkach ma być obowiązkowe

Aktualizacja: 09.12.2011

Projekt nowelizacji ustaw, które wprowadzają obowiązek umieszczenia godła na strojach polskie reprezentacji został skierowany 7 grudnia 2011 do Sejmu. »

Prezydencka reforma samorządowa (cz II)

Aktualizacja: 22.11.2011

Kontynuujemy rozważania na temat prezydenckiego projektu ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw. »

Prezydencka reforma samorządowa (cz. I)

Aktualizacja: 08.11.2011

Zakończyły się prace nad prezydenckim projektem ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw. Projekt ma trafić do Sejmu w grudniu 2011 r. »

Umowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy

Aktualizacja: 19.10.2011

Czy należy sporządzić aneksy do zawartych umów o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy po zmianie przepisów? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama