Radny pracownikiem firmy
17 wrz 2009
Stosunek pracy, w którym pozostaje radny, jest objęty ochroną, dzięki której pracodawca nie może dowolnie zmieniać radnemu warunków zatrudnienia. Pracodawca musi również przywrócić radnego do pracy bez względu na przyczynę wygaśnięcia mandatu.
Postępowanie pojednawcze
28 sie 2009
Dział 12 Kodeksu pracy zawiera problematykę rozpatrywania sporów o roszczenia ze stosunku pracy. Pracownik ma prawo dochodzić swoich praw na drodze sadowej, lecz przed skierowaniem sprawy do sądu może również żądać wszczęcia postępowania pojednawczego. Takie załatwianie sporów wynika z zasady mówiącej o tym, że należy dążyć do polubownego załatwiania sporów ze stosunku pracy.
Ile płacą samorządy za lokalne referenda
06 sie 2009
Od 5 tys. zł do ponad 191 tys. przeznaczają samorządy na przeprowadzenie referendów lokalnych w sprawie odwołania wójta, burmistrza, prezydenta, rady gminy czy miasta. Od początku kadencji obecnych władz samorządowych, od jesieni 2006 roku, odbyły się 54 takie referenda, w tym 9 było ważnych.
Gminy mogą ingerować w prawa mieszkańców
30 lip 2009
Regulaminy utrzymania porządku i czystości w gminach mogą być podstawą do nakładania mandatów karnych, nawet jeśli ustawowe upoważnienie dla gminy ma charakter blankietowy.
Służby finansowo-księgowe w sektorze finansów publicznych
02 lip 2009
Każda jednostka organizacyjna lub jej część, aby móc sprawnie i wydajnie funkcjonować, musi być właściwie zorganizowana. Istotą organizacji jest ustalenie, kto i co ma robić (zakres zadań i odpowiedzialności), stworzenie struktury organizacyjnej ze ściśle wynikającym z niej podporządkowaniem, określenie kanałów przepływu informacji oraz przydzielenie odpowiednich zasobów (ludzi, rzeczy, środków pieniężnych) niezbędnych do osiągnięcia zakładanego celu.
Polski system samorządowy wymaga jedynie niewielkich poprawek
26 cze 2009
Profesorom Jerzemu Regulskiemu i Michałowi Kuleszy oraz Sędziemu Jerzemu Stępniowi, a także pozostałym osobom zaangażowanym w przygotowanie reformy samorządowej zawdzięczamy to, że dziś gminy, powiaty i województwa stały się integralną częścią władzy publicznej, bez której trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie państwa. W 20. rocznicę rozpoczęcia prac nad reformą rozmawiamy z jej współtwórcami.
Dotacje
17 kwi 2009
Finansowanie zadań inwestycyjnych z dotacji:
Powstał fundusz sołecki
16 kwi 2009
Fundusz sołecki tworzony jest przez radę gminy, która podejmuje uchwałę, wyrażającą zgodę, (bądź nie wyraża zgody) na wyodrębnienie w budżecie gminy środków na fundusz sołecki.
Dokonywanie zmian granic gmin i powiatów jest zgodne z konstytucją
14 kwi 2009
Przyznanie rządowi kompetencji do dokonywania zmian w podziale terytorialnym kraju na zasadach określonych w ustawach samorządowych jest zgodne z konstytucją.
Czy radni decydują o wypłacie trzynastek wójtom, starostom i marszałkom
31 mar 2009
Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych wydała 27 lutego 2009 r. stanowisko dotyczące uwarunkowania wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójta, (burmistrza, prezydenta miasta), starosty i marszałka od uchwały rady gminy, powiatu lub sejmiku województwa. Sprawdź, jakie uprawnienia w tym zakresie mają radni.
Jak w tym roku prawidłowo wypełnić oświadczenie majątkowe
12 mar 2009
Do 30 kwietnia 2009 r. samorządowcy muszą złożyć coroczne oświadczenia majątkowe, dlatego przypominamy o najważniejszych zasadach wypełnienia oświadczeń, uniemożliwiających popełnienie błędu.
Udostępnianie danych radnego
10 mar 2009
Czy pracownicy urzędów gmin i starostw powiatowych mogą udzielać instytucjom, firmom i osobom prywatnym informacji dotyczących danych teleadresowych radnych, takich jak: imię, nazwisko, adres, telefon kontaktowy radnego? Czy urzędnicy mogą pobierać opłaty za udzielanie tych informacji?
Czy wójt musi umorzyć zobowiązanie podatkowe
25 lut 2009
Organ podatkowy może na wniosek podatnika odroczyć termin płatności podatku, rozłożyć go na raty lub umorzyć w całości lub w części.
Czy można pozwać burmistrza
05 lut 2009
Czynności w stosunku do kierowników jednostek organizacyjnych gminy wykonuje burmistrz, ale nie jest on ich pracodawcą.
Czy urzędnik powinien odpowiadać materialnie za błędne decyzje
03 lut 2009
W Sejmie znajduje się projekt ustawy wprowadzający finansową odpowiedzialność urzędników za podejmowane decyzje. Przewiduje on kary nawet do dwunastokrotności wynagrodzenia urzędnika za wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa.
Jak publikować oświadczenia majątkowe w internecie
30 sty 2009
W jakim terminie po przeanalizowaniu oświadczeń majątkowych powinny zostać one opublikowane w internecie?
Jakie są relacje między prezydentem a radą miasta
26 sty 2009
W jaki sposób prezydent miasta powinien współpracować z radnymi? Jak prezydent powinien przekonywać radnych do realizacji swojej wizji rozwoju miasta? Jak radni mogą przyczyniać się do rozwoju miasta?
Inspektorzy sanitarni podlegli wojewodom i starostom
16 sty 2009
Na skutek zmian strukturalnych w administracji publicznej dojdzie do ponownego zespolenia na szczeblu województwa i powiatu organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Jak będzie powoływany skarbnik gminy
11 sty 2009
Jak zmieni się obecnie status prawny sekretarza i skarbnika w jednostkach samorządu terytorialnego? Jaka będzie obecnie pozycja skarbnika w poszczególnych samorządach?
Dane personalne w uchwale rady miasta
05 sty 2009
Praktyka polegająca na zamieszczaniu w uchwałach rady miasta adresów zamieszkania osób nagrodzonych tytułem Pioniera Miasta nie powinna mieć miejsca.
Jak prawidłowo przeprowadzić lokalne referendum
29 gru 2008
Udział w referendum dla wspólnoty samorządowej jest możliwością wyrażenia swojej woli w ważnych dla mieszkańców kwestiach. Jednak w Polsce referendum lokalne organizuje się najczęściej wtedy, gdy odwoływany jest wójt, burmistrz lub prezydent.
Żeby zostać wojewodą trzeba mieć tytuł magistra
27 gru 2008
Wojewoda będzie mógł w drodze decyzji wstrzymać egzekucję administracyjną.
Jakimi zadaniami mogą zająć się związki jednostek samorządu terytorialnego
19 gru 2008
Jak gminy lub powiaty mogą określić zadania stawiane przed związkiem utworzonym przez te jednostki samorządowe? Czy w ramach związku może być np. przyjęty wspólny plan gospodarki odpadami?
Jakie uprawnienia w gospodarowaniu nieruchomości otrzymał minister
18 gru 2008
Czy przekazanie nieruchomości w zarząd ministra skarbu państwa poprawi jakość gospodarowania mieniem publicznym? Jak powinna wyglądać prawidłowa gospodarka nieruchomościami samorządowymi i skarbu państwa?
Dyrektorzy urzędów będą podlegać ocenie
25 lis 2008
Praca wszystkich urzędników będzie oceniana przez ich bezpośrednich przełożonych.
Jak kształtują się prawa i odpowiedzialność w spółkach z udziałem gmin
18 lis 2008
Kiedy w spółce z udziałem jednostki samorządu terytorialnego musi być opracowany regulamin korzystania z usług publicznych? Jak odpowiada spółka za swoje zobowiązania?
Czy prezes Ochotniczej Straży Pożarnej może być radnym
18 lis 2008
Ochotnicza Straż Pożarna może prowadzić działalność gospodarczą jako stowarzyszenie wykorzystujące mienie gminy. Osoby na stanowisku prezesa lub członka zarządu takiego stowarzyszenia nie mogą jednocześnie pełnić funkcji radnego, w gminie, do której należy dana nieruchomość.
Wicestarosta może działać w imieniu starosty
17 lis 2008
Czy starosta może powierzyć wicestaroście prowadzenie określonych spraw powiatu w swoim imieniu, a także upoważnić go do wykonywania swoich kompetencji kierownika jednostki (starostwa) wynikających z ustawy z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych?
W uchwale rady gminy musi być załącznik graficzny
12 lis 2008
Rada gminy podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, powinna pamiętać, że integralną częścią tej uchwały jest załącznik graficzny przedstawiający granice obszaru objętego projektem planu.
Zarządzenie wojewody nie może być podstawą wydania decyzji
10 lis 2008
Wydane na podstawie art. 22 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej zarządzenie wojewody, regulujące organizację oraz szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodku wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, nie ma charakteru prawa miejscowego i co za tym idzie, nie może stanowić podstawy prawnej do wydania decyzji o przyznaniu pomocy.
Jakie skutki wiążą się z podjęciem uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu
30 paź 2008
Czy potrzebna jest uchwała rady powiatu stwierdzająca wygaśnięcie mandatu przez radnego? Od kiedy radny przestaje pełnić swoje funkcje?
Czy radny ponosi odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych
29 paź 2008
Jednostki samorządu terytorialnego, ich organy oraz związki zalicza się do sektora finansów publicznych. Fakt podlegania samorządów przepisom ustawy o finansach publicznych oznacza, że pracownicy tego sektora oraz osoby dysponujące środkami publicznymi mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Ustanowienie użytkowania i wygaśnięcie mandatu
22 paź 2008
Nie można wygasić mandatu radnego, który zarządza spółdzielnią, gdy spółdzielni przysługuje roszczenie o ustanowienie użytkowania wieczystego. W takiej sytuacji gmina nie może swobodnie rozporządzać mieniem.
Udostępnianie informacji o radnych
21 paź 2008
Ograniczenie w dostępie do informacji publicznej, m.in. ze względu na ochronę informacji niejawnych, tajemnic ustawowo chronionych, jak również ze względu na prywatność osoby fizycznej, nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji.
Gmina decyduje, czy umorzyć wystawiony mandat
10 paź 2008
Jednostki samorządu terytorialnego w wyjątkowych sytuacjach mogą umarzać, rozkładać na raty bądź odraczać płatności przypadających im należności, np. z madatu wystawionego przez straż miejską. Decyzje w tej sprawie podejmowane są na podstawie uchwał rad gminy, rad powiatu i sejmików województw.
Dopuszczalność pracy radnego samorządu
09 paź 2008
Radni mogą zmieniać porządek obrad
08 paź 2008
Zasada przyznawania dodatków w regulaminie
02 paź 2008
Rada miejska gminy nie ma upoważnienia do wskazywania okresów, za które nie przysługuje dodatek motywacyjny oraz dodatek funkcyjny dla nauczycieli.
Dopuszczalne jest ustanawianie wysokich progów wyborczych
10 wrz 2008
Wysoki próg wyborczy eliminuje rozczłonkowanie parlamentu i w rezultacie wzmacnia stabilność rządu. Jeśli dotyczy on wszystkich startujących w wyborach partii, to jego stosowanie jest zgodne z prawami człowieka.
Rada gminna nie może przyznać lokalu uchwałą
20 sie 2008
Uchwała rady gminy, podjęta na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów, nie stanowi podstawy roszczenia o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego dla osoby spełniającej kryteria przewidziane w tej uchwale.
Czy powództwo należy wytoczyć przeciwko prezydentowi miasta
25 lip 2008
Prezydent miasta rozwiązał z kierownikiem miejskiego ośrodka kultury umowę o pracę. Ośrodek jest w całości finansowany przez miasto i nie ma osobowości prawnej. Czy w pozwie o przywrócenie do pracy pracownik powinien wskazać jako stronę pozwaną prezydenta miasta?
Wybory do władz samorządowych
23 lip 2008
W najbliższych wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw, które odbędą się w 2011 r., nie będzie możliwości blokowania list wyborczych.
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydają decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego
09 lip 2008
Inwestycje celu publicznego prowadzone są na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub decyzji lokalizacyjnych. Decyzje wydawane są przez organy wykonawcze gminy. Jeżeli wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie wyda decyzji w ciągu dwóch miesięcy, to wydawana jest ona przez wojewodę na koszt gminy.
Diety radnych oraz sołtysów są zwolnione z podatku do 2280 zł miesięcznie
01 lip 2008
W jakich sytuacjach należności wypłacane pracownikom samorządowym korzystają ze zwolnienia w podatku PIT? Otóż, wolne od podatku są diety radnych w wysokości do 2280 zł miesięcznie, nawet jeżeli są wypłacane zbiorczo i przekraczają tę kwotę. Również diety wypłacane sołtysom, do wysokości 2280 zł, są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Gdy zmienia się zakres świadczeń, potrzebna uchwała
08 maja 2008
Jeżeli zmiana organizacyjna szpitala wiąże się ze zmianą zakresu świadczeń medycznych, jej zatwierdzenie następuje w drodze uchwały podjętej przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego. Jest to przekształcenie i zatwierdzenie zmiany w statucie nie jest wystarczające.
Jak rozliczyć i opodatkować przychody radnego
23 kwi 2008
W rocznym rozliczeniu podatku za 2007 r. radny nie uwzględnia kwot wykazanych w PIT-R, wolnych od podatku dochodowego z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich i społecznych, do wysokości 2280 zł miesięcznie.
Sekretarz gminy może być sołtysem, lecz inkasentem podatków lokalnych raczej nie
22 kwi 2008
Jaki jest zakres ochrony informacji poufnych
18 kwi 2008
Jaki jest zakres ochrony informacji poufnych w przypadku przejęcia spółki publicznej?
Trzeba zmienić prawo wyborcze i przepisy dotyczące zamówień
18 kwi 2008
Likwidacja przepisu dotyczącego informacji o wkładzie własnym samorządó w projekty dofinansowane ze środków unijnych, doprecyzowanie przepisów dotyczących dotacji rozwojowych- to tylko niektóre propozycje zmian, jakimi zamierza się zająć Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Wybory samorządowe bez blokowania list
15 kwi 2008
ZMIANA PRAWA - Sejm zlikwidował możliwość tworzenia tzw. bloków list w wyborach samorządowych. Ustawa będzie stosowana w wyborach za dwa lata.