Oświadczenia majątkowe w nowej elektronicznej wersji
09 lip 2014
Miejsce tradycyjnych oświadczeń majątkowych mają zająć e-oświadczenia. Projekt ustawy o oświadczeniach majątkowych składanych przez osoby pełniące funkcje publiczne już w tym miesiącu ma trafić do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Akt ten ta ma uporządkować obecny stan prawny oraz zapewnić spójność i jednolitość zasad składania i kontroli oświadczeń.
Parytet płci w wyborach samorządowych
25 cze 2014
Parytet płci w wyborach samorządowych przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, nad którym pracuje Sejm. Wybory samorządowe w 2014 roku mają odbyć się według starych zasad.
Opłata od wniosku starosty o rozwiązanie stowarzyszenia
25 cze 2014
Kwestia obowiązku ponoszenia przez starostę opłaty od wniosku o rozwiązanie stowarzyszenia jest różnie traktowana przez sądy. Wyjaśnienia w tym przedmiocie udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu.
Zobowiązania wyłączone z limitu zadłużania
14 maja 2014
Samorządy w swoich dokumentach planistycznych muszą uwzględniać wyłączenia z limitu zadłużenia wydatków związanych z projektami dofinansowanymi ze środków unijnych. Bez znaczenia jest w tym przypadku fakt, że finansowanie takiego projektu nie zagraża przekroczeniem dopuszczalnego poziomu długu.
Wybory parlamentarne 2015
06 maja 2014
Wybory parlamentarne już w 2015 r. Jesienią przyszłego roku znów pójdziemy do urn, aby wyłonić swoich przedstawicieli do organów władzy ustawodawczej - Sejmu i Senatu. Jak co cztery lata wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.
Wybory samorządowe 2014
30 kwi 2014
Wybory samorządowe 2014 już coraz bliżej. PKW potwierdziła, że w tym roku pójdziemy głosować 16 listopada. Jesienią po raz pierwszy wybierzemy władze samorządowe z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.).
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - udogodnienia dla niepełnosprawnych
29 kwi 2014
W wyborach do Parlamentu Europejskiego 25 maja 2014 r. osoby niepełnosprawne będą mogą zagłosować przez pełnomocnika. To nie jedyne uproszczenie.
Ustawa o samorządzie gminnym 2015 - co się zmieni?
28 kwi 2014
Ustawa o samorządzie gminnym w nowym kształcie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. Nowe przepisy dotyczą głównie łączenia jednostek oraz wspólnej obsługi administracyjnej.
Nowa organizacja funduszu sołeckiego
09 kwi 2014
Nową organizację funduszu sołeckiego zakłada ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim, która weszła w życie 20 marca 2014 r. Zmiany zakładają m.in. większe wsparcie z budżetu poprzez zwiększenie zwrotu wydatków na projekt, o którym mieszkańcy decydowali wspólnie. Nowa ustawa zastąpiła swoją poprzedniczkę z 2009 roku.
Sołectwo wśród zainteresowań miast
13 mar 2014
Jeszcze nie tak dawno jednostki pomocnicze gmin nie stanowiły większego przedmiotu zainteresowań zarówno ze strony władz, jak i społeczności lokalnych. Sytuacja ta jednak uległa zmianie. Sołectwa, osiedla i dzielnice, pomimo braku zmian ustrojowych, stają się coraz prężniejszymi ośrodkami aktywności obywatelskiej.
Janosikowe niezgodne z Konstytucją
05 mar 2014
Brak zagwarantowania województwom zachowania istotnej części dochodów własnych do realizacji zadań własnych jest niezgodny z konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny i odroczył utratę mocy obowiązującej uznanych za niezgodne z konstytucją przepisów na okres 18 miesięcy.
Sprawowanie funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta przez osoby niepełnosprawne
26 lut 2014
Orzeczenie niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane po nabyciu mandatu wójta jest zgodne z konstytucją. 29 października 2013 r. i 23 stycznia 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący pozbawienia osób niepełnosprawnych możliwości sprawowania funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta.
Informacja publiczna - definicja
20 lut 2014
Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie.
Rada seniorów jako nowy organ doradczy gminy
05 lut 2014
Rada seniorów może zostać utworzona przez gminę na podstawie zmian, jakie wprowadziła ustawa z dnia 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym. Do tej pory rada gminy mogła na wniosek wyrazić zgodę o utworzeniu młodzieżowej rady gminy, mającej charakter konsultacyjny.
Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego
22 sty 2014
Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego są nieważne jeżeli zostały dokonane przez radnych bez udziału organu jednostki. Przepisy wskazują na wyraźny podział kompetencji pomiędzy organami gminy w zakresie sporządzania projektu uchwały budżetowej oraz projektu o zmianie uchwały budżetowej a uchwalaniem budżetu i jego zmian.
Oświadczenia majątkowe - najczęstsze błędy
11 wrz 2013
Oświadczenia majątkowe mają zapobiec powstawaniu korupcji. Wielu samorządowców podczas ich wypełniania popełnia jednak błędy.
Granice gmin i miast - zmiany od 2014 r.
02 wrz 2013
Od 1 stycznia 2014 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów z 30 lipca 2013 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy (Dz.U. z 2013 r. poz. 869).
Oszczędności we współpracy z samorządami
13 sie 2013
Zdaniem Forum Od-nowa na poczynienie istotniejszych oszczędności bez ryzyka wzrostu podatków lub pogorszenia jakości realizacji zadań pozwolą tylko zmiany systemowe: w organizacji samorządu i sposobach jego finansowania.
Czym jest sektor rządowy? Forum Od-nowa
13 sie 2013
Czym jest w wymiarze organizacyjnym sektor rządowy i na jakie napotyka problemy, wynikające z rozproszenia danych o instytucjach publicznych i niesatysfakcjonującego sposobu ich przedstawiania? Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na to pytanie. Państwo, czyli co?
Komisja rewizyjna rady powiatu bez przedstawiiela klubu radnych
31 lip 2013
Komisja rewizyjna rady powiatu musi być reprezentatywna. Czy zatem nie zgłoszenie kandydata przez jakikolwiek klub reprezentowany w radzie lub odmowa pracy w komisji skutkować musi nieważnością bezwzględną wyboru tego organu?
Rada Fiskalna od 2014 roku?
26 lip 2013
Rada Fiskalna jest nową instytucją o charakterze opiniodawczo-doradczym, której utworzenie proponują twórcy wniesionego do sejmu 29 lipca projektu ustawy o Radzie Fiskalnej. Do głównych zadań projektowanej instytucji, należałoby opiniowanie i kontrola rządowej polityki fiskalnej, zapobieganie narastaniu długu, dostarczanie wiarygodnych prognoz makroekonomicznych oraz analizowanie ekonomicznej efektywności wydatków publicznych i podatków.
Absolutorium: głosowanie w przypadku nieparzystej liczby radnych
16 lip 2013
Głosowanie uchwał absolutoryjnych w sytuacji nieparzystej ustawowej liczby radnych może wzbudzać wątpliwości. Uchwała w sprawie absolutorium w gminie podejmowana jest bowiem bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.
Koniec z subwencjonowaniem partii politycznych od 2014 roku?
12 lip 2013
Koniec z subwencjonowaniem partii politycznych od 2014 roku może być wynikiem przyjęcia ustawy, proponowanej przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej. Projekt ustawy, która zakłada całkowitą rezygnację z subwencji finansowej z budżetu państwa przeznaczonej na działalność statutową partii politycznych, został wniesiony do sejmu 4 lipca tego roku.
Doprecyzowane koszty egzekucji w 2014 roku?
12 lip 2013
Doprecyzowanie kosztów egzekucji jest jednym z celów wniesionego przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej projektu ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Projekt został wniesiony do Sejmu 3 lipca tego roku.
Uchwała o nieudzieleniu absolutorium - skarga wójta
03 lip 2013
Wydanie uchwały przez radę gminy nieudzielającej wójtowi absolutorium, narusza interes prawny wójta. Skutkuje możliwością wniesienia skargi do sądu administracyjnego.
Gminne osoby prawne – jaka jest ich specyfika?
16 kwi 2013
Szczególnym rodzajem komunalnych jednostek organizacyjnych są gminne osoby prawne, jak np. komunalne spółki kapitałowe. Brak własnej definicji legalnej, powoduje wątpliwości z ustaleniem specyfiki tych jednostek.
Sposób realizacji zadań przez gminę
16 kwi 2013
Sposoby realizacji zadań przez gminę zostały określony w ustawie o samorządzie gminnym. Ustawodawca nie narzuca ani nie preferuje żadnego z tych rozwiązań. Teoretycznie gmina może więc całość swoich zadań realizować za pośrednictwem własnych jednostek organizacyjnych lub w całości zlecić je innym podmiotom.
Zadania jednostek samorządu terytorialnego
13 mar 2013
Zakres zadań jednostek samorządu terytorialnego określony jest ustawowo. Co istotne, poszczególne zadania jednostek samorządu terytorialnego nie mogą naruszać kompetencji innych organów administracji publicznej.
Fundusz sołecki - warunki niezbędne do wyodrębnienia go z budżetu
04 mar 2013
Fundusz sołecki to pieniądze, które mają służyć poprawie warunków życia mieszkańców gminy. Jest wyodrębniany w budżecie gminy i przez cały czas pozostaje jego częścią.
Zakres kompetencji jednostki jako organizatora instytucji kultury
27 lut 2013
Stosowanie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej wciąż budzi wątpliwości. Jedną z problemowych kwestii stanowi zakres kompetencji poszczególnych organizatorów. Który bowiem z organów jednostki powinien rozstrzygać o utworzeniu samorządowej instytucji kultury, nadawać jej statut czy opiniować regulamin organizacyjny instytucji?
Cztery lata funkcjonowania funduszu sołeckiego
12 gru 2012
Sołectwa już po raz czwarty decydują o przeznaczeniu części budżetu gminy, czyli o funduszu sołeckim. Czy cel, jakim dla ustawodawcy było umożliwienie sołectwom finansowania drobnych, lecz kluczowych dla danej społeczności, inicjatyw, został choć po części zrealizowany? Czy wszystkie sołectwa mogą korzystać z funduszu? Postaramy się prześledzić, jak działa fundusz sołecki.
Członek związku międzygminnego nie jest radnym
04 gru 2012
Ustawa o samorządzie gminnym nie zawiera regulacji pozwalającej zgromadzeniu związku międzygminnego ustalać diety i zwrot kosztów podróży dla członków tego zgromadzenia, gdyż adresatem przepisu są wyłącznie radni – tak uważa WSA w Lublinie.
Krajowa Polityka Miejska – nowe otwarcie
16 paź 2012
W Polsce od dłuższego czasu trwa debata na temat utworzenia specjalnej, wyodrębnionej polityki miejskiej rozumianej jako działanie skierowane wyłącznie do miast. Przyczynkiem do tego są prace nad nową perspektywą finansową Unii Europejskiej na lata 2014–2020.
Powierzanie zadań organizacjom pożytku publicznego
25 kwi 2012
Jeśli jest to uzasadnione, organ wykonawczy gminy może powierzyć wykonywanie zadania publicznego organizacji pożytku publicznego z pominięciem otwartego konkursu.
Oświadczenia majątkowe
05 kwi 2012
Zarówno członkowie samorządu wybierani w wyborach, jak i inni urzędnicy samorządowi mają obowiązek składania oświadczeń majątkowych. Kto i kiedy musi złożyć takie oświadczenie, jakie informacje powinno ono zawierać?
Straże będą przekazywać informacje dotyczące mandatów z fotoradarów
20 sty 2012
Straże gminne i miejskie będą zobowiązane przekazywać wojewodom, a ci
Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, doroczne informacje dotyczące m.in.
wykroczeń ujawnionych za pomocą fotoradarów w tym ws. liczby i kwoty
nałożonych mandatów karnych.
Zmiany w ustawie o ewidencji ludności
24 gru 2011
Projekt ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych został przyjęty prze z Radę Ministrów.
Godło na koszulkach ma być obowiązkowe
11 gru 2011
Projekt nowelizacji ustaw, które wprowadzają obowiązek umieszczenia godła na strojach polskie reprezentacji został skierowany 7 grudnia 2011 do Sejmu.
Prezydencka reforma samorządowa (cz II)
23 lis 2011
Kontynuujemy rozważania na temat prezydenckiego projektu ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu
terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o
zmianie niektórych ustaw.
Prezydencka reforma samorządowa (cz. I)
09 lis 2011
Zakończyły się prace nad prezydenckim
projektem ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach
samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw
oraz o zmianie niektórych ustaw. Projekt ma trafić do Sejmu w grudniu
2011 r.
Umowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy
19 paź 2011
Czy należy sporządzić aneksy do zawartych umów o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy po zmianie przepisów?
Nowa instrukcja kancelaryjna - urząd „papierowy” czy „elektroniczny”
28 wrz 2011
Postępowanie z dokumentacją elektroniczną (wnioski elektroniczne, e-maile), wymagania organizacyjne i techniczne systemów elektronicznego zarządzania dokumentacją, uporządkowanie postępowania z dokumentacją papierową, nowy sposób znakowania spraw – to tylko niektóre z zagadnień nowego aktu prawnego, którego przepisy stosuje się od 1 stycznia br. dla dokumentacji powstającej i napływającej do urzędów.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
24 wrz 2011
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia projektu zmiany Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Dokument został przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Głosowanie niewidomych
23 wrz 2011
W tegorocznych wyborach osoba niewidząca po raz pierwszy będzie mogła zagłosować przy użyciu nakładek do głosowania. W dniu 26 września 2011 roku upływa termin zgłoszenia zamiaru głosowania przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.
Odprawa dla starosty
20 wrz 2011
Czy w związku z zakończeniem kadencji starosta ma prawo do jednomiesięcznej odprawy z art. 75 Kodeksu pracy? Starosta nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym.
Poczta Polska pomoże niepełnosprawnym w głosowaniu
19 wrz 2011
Poczta Polska ułatwi osobom niepełnosprawnym udział w tegorocznych wyborach parlamentarnych, które odbędą się w dniu 9 października. W przypadku tej grupy kodeks wyborczy dopuścił możliwość głosowania za pośrednictwem pocztowego operatora publicznego (którym jest Poczta Polska S.A.).
Zadłużenie i wydatki samorządów w Polsce na tle UE
17 wrz 2011
Deficyt budżetowy sektora samorządowego w Polsce jest najwyższy wśród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. W 2010 deficyt sektora samorządowego w Polsce wyniósł ponad 1,1% PKB. Jest to wynik trzykrotnie wyższy niż średnia dla UE 10 – 0,32% PKB oraz ponad 3,5-krotnie wyższy niż średni wskaźnik dla UE 17 – 0,26% PKB.
Kalendarz wyborczy 2011
30 sie 2011
Przekazujemy kalendarz wyborczy dla wyborów do Sejmu i Senatu w dniu 9 października 2011 roku, zamieszczony na stronie prezydenta RP:
Zniesławienie i znieważenie samorządowca w sieci - postępowanie
10 sie 2011
Zniesławienie i znieważenie są przestępstwami ściganymi z oskarżenia
prywatnego. Jeżeli pokrzywdzony chce ukarania sprawcy któregoś z tych
przestępstw, powinien wystąpić na drogę postępowania karnego jako
oskarżyciel prywatny.
Nowe wzory oświadczeń majątkowych osób pełniących funkcje publiczne
06 sie 2011
6 sierpnia weszło w życie nowe rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 4 lipca
2011 r. w sprawie określenia wzorów formularzy oświadczeń o prowadzeniu
działalności gospodarczej i o stanie majątkowym. Rozporządzenie dotyczy oświadczeń składanych przez osoby pełniące funkcje publiczne.