REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak będzie powoływany skarbnik gminy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
KW
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak zmieni się obecnie status prawny sekretarza i skarbnika w jednostkach samorządu terytorialnego? Jaka będzie obecnie pozycja skarbnika w poszczególnych samorządach?

Zgodnie z brzmieniem art. 18 ust. 2 pkt 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.) do wyłącznej właściwości rady gminy należy m.in. powoływanie i odwoływanie na wniosek wójta skarbnika gminy będącego głównym księgowym budżetu. Rada gminy nie będzie już miała kompetencji do powoływania sekretarza gminy.

REKLAMA

REKLAMA

Powołanie nie jest równoznaczne z aktem nawiązania stosunku pracy. Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 10 marca 1995 r. (sygn. II SA 1839/94), dokonanie wyboru, mianowanie i powołanie są czynnościami powierzającymi konkretnym osobom określone funkcje publiczne. Po dokonaniu tych czynności następuje nawiązanie stosunku pracy przez uprawniony organ, tj. kierownika zakładu pracy z osobą, której w powyższym trybie powierzono funkcję publiczną.

Stosunek skarbnika gminy nawiązuje się w terminie określonym w powołaniu, a jeżeli termin nie został oznaczony - w dniu doręczenia powołania. Akt ten musi mieć formę pisemną i określać stanowisko, na którym pracownik będzie zatrudniony, oraz wysokość przysługującego mu wynagrodzenia za pracę. Powołania dokonuje się na czas nieokreślony, natomiast odwołanie, zgodnie z art. 69 i art. 70 par. 1 kodeksu pracy, może nastąpić w każdym czasie.

Czytaj także: Jak obliczyć dodatek funkcyjny dla skarbnika gminy>>

REKLAMA

Zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym jedynym organem gminy, który mógł powoływać i odwoływać skarbnika gminy (głównego księgowego budżetu) i sekretarza gminy, była rada gminy. Warunkiem w obu przypadkach był wniosek wójta. W świetle powyższego, mimo iż formalnie skarbnik powołany jest przez organ stanowiący gminy, tj. radę gminy, na te stanowiska mogą zostać powołane wyłącznie osoby wskazane przez organ wykonawczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa ustawa o pracownikach samorządowych zawiera zmiany zmierzające do stworzenia spójnego systemu zarządzania zasobami ludzkimi w administracji samorządowej, m.in. przez ustanowienie jawności procedur rekrutacyjnych i zasadę równego dostępu do stanowisk publicznych, jak również wprowadza m.in.: zmiany w statusie prawnym sekretarza na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego, stanowiąc, że jego zatrudnianie i zwalnianie przechodzi z kompetencji organu stanowiącego do kompetencji organu wykonawczego, tj. wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa.

Czytaj także: Pracownicy samorządowi powołani po wyborach>>

Regulacje, o których mowa, nie zawierają zmiany charakteru stosunku pracy z powołania na stosunek pracy na podstawie umowy osób pełniących funkcję zastępcy wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz skarbnika gminy (powiatu, województwa) z uwagi na brak poparcia takiego rozwiązania ze strony samorządowej. Udział organu stanowiącego w procedurze powoływania skarbnika wynika z tożsamości sfer, w których zarówno skarbnik, jak i rada gminy (sejmik) wykonują swoje kompetencje. Organ stanowiący pełni istotne funkcje kontrolne, szczególnie w sferze gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Do skarbnika należy z kolei na poziomie władzy wykonawczej m.in.: dokonywanie wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym oraz dokonywanie wstępnej kontroli kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych - art. 45 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2005 r. nr 249, poz. 2104 ze zm.). Jest on zatem łącznikiem pomiędzy obydwoma organami gminy w sferze finansowej, będąc jednocześnie gwarantem odpowiedniej kontroli w tym zakresie. Udział rady gminy w procedurze powoływania skarbnika zapewnia mu odpowiednią pozycję w strukturach urzędu, która pozwala na prawidłowe wykonywanie nałożonych na niego obowiązków (na podstawie odpowiedzi na interpelację nr 4909).

 Czytaj także: Skarbnik gminy musi mieć wyższe studia>>

TOMASZ SIEMONIAK

sekretarz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 5 i 7 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458).

• Art. 69 i art. 70 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA