REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak będzie powoływany skarbnik gminy

KW
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak zmieni się obecnie status prawny sekretarza i skarbnika w jednostkach samorządu terytorialnego? Jaka będzie obecnie pozycja skarbnika w poszczególnych samorządach?

Zgodnie z brzmieniem art. 18 ust. 2 pkt 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.) do wyłącznej właściwości rady gminy należy m.in. powoływanie i odwoływanie na wniosek wójta skarbnika gminy będącego głównym księgowym budżetu. Rada gminy nie będzie już miała kompetencji do powoływania sekretarza gminy.

REKLAMA

REKLAMA

Powołanie nie jest równoznaczne z aktem nawiązania stosunku pracy. Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 10 marca 1995 r. (sygn. II SA 1839/94), dokonanie wyboru, mianowanie i powołanie są czynnościami powierzającymi konkretnym osobom określone funkcje publiczne. Po dokonaniu tych czynności następuje nawiązanie stosunku pracy przez uprawniony organ, tj. kierownika zakładu pracy z osobą, której w powyższym trybie powierzono funkcję publiczną.

Stosunek skarbnika gminy nawiązuje się w terminie określonym w powołaniu, a jeżeli termin nie został oznaczony - w dniu doręczenia powołania. Akt ten musi mieć formę pisemną i określać stanowisko, na którym pracownik będzie zatrudniony, oraz wysokość przysługującego mu wynagrodzenia za pracę. Powołania dokonuje się na czas nieokreślony, natomiast odwołanie, zgodnie z art. 69 i art. 70 par. 1 kodeksu pracy, może nastąpić w każdym czasie.

Czytaj także: Jak obliczyć dodatek funkcyjny dla skarbnika gminy>>

REKLAMA

Zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym jedynym organem gminy, który mógł powoływać i odwoływać skarbnika gminy (głównego księgowego budżetu) i sekretarza gminy, była rada gminy. Warunkiem w obu przypadkach był wniosek wójta. W świetle powyższego, mimo iż formalnie skarbnik powołany jest przez organ stanowiący gminy, tj. radę gminy, na te stanowiska mogą zostać powołane wyłącznie osoby wskazane przez organ wykonawczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa ustawa o pracownikach samorządowych zawiera zmiany zmierzające do stworzenia spójnego systemu zarządzania zasobami ludzkimi w administracji samorządowej, m.in. przez ustanowienie jawności procedur rekrutacyjnych i zasadę równego dostępu do stanowisk publicznych, jak również wprowadza m.in.: zmiany w statusie prawnym sekretarza na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego, stanowiąc, że jego zatrudnianie i zwalnianie przechodzi z kompetencji organu stanowiącego do kompetencji organu wykonawczego, tj. wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa.

Czytaj także: Pracownicy samorządowi powołani po wyborach>>

Regulacje, o których mowa, nie zawierają zmiany charakteru stosunku pracy z powołania na stosunek pracy na podstawie umowy osób pełniących funkcję zastępcy wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz skarbnika gminy (powiatu, województwa) z uwagi na brak poparcia takiego rozwiązania ze strony samorządowej. Udział organu stanowiącego w procedurze powoływania skarbnika wynika z tożsamości sfer, w których zarówno skarbnik, jak i rada gminy (sejmik) wykonują swoje kompetencje. Organ stanowiący pełni istotne funkcje kontrolne, szczególnie w sferze gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Do skarbnika należy z kolei na poziomie władzy wykonawczej m.in.: dokonywanie wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym oraz dokonywanie wstępnej kontroli kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych - art. 45 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2005 r. nr 249, poz. 2104 ze zm.). Jest on zatem łącznikiem pomiędzy obydwoma organami gminy w sferze finansowej, będąc jednocześnie gwarantem odpowiedniej kontroli w tym zakresie. Udział rady gminy w procedurze powoływania skarbnika zapewnia mu odpowiednią pozycję w strukturach urzędu, która pozwala na prawidłowe wykonywanie nałożonych na niego obowiązków (na podstawie odpowiedzi na interpelację nr 4909).

 Czytaj także: Skarbnik gminy musi mieć wyższe studia>>

TOMASZ SIEMONIAK

sekretarz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 5 i 7 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458).

• Art. 69 i art. 70 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  A. Holland: PO naciskała, bym nie puszczała "Zielonej granicy" przed wyborami. Trzaskowski odpowiada ...

  Agnieszka Holland podczas spotkania z widzami w niedzielę 24 września 2023 r. miała powiedzieć - wg. relacji "Gazety Żoliborza", że Platforma Obywatelska wywierała na nią naciski, aby nie puszczała filmu "Zielona granica" przed wyborami. "Nigdy nie rozmawiałem z Agnieszką Holland na ten temat - zastrzegł, w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

  „Laptop dla czwartoklasisty”. Uczeń oddaje stary darmowy laptop i otrzymuje nowy. Też darmowy [Wyjaśnienia Ministra Cyfryzacji]

  Czwartoklasista oddaje komputer, by otrzymać drugi z programu „Laptop dla czwartoklasisty”. 

  180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby spoza sfery przygranicznej [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

  Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

  2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  REKLAMA

  Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

  W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

  Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

  Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

  Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

  Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

  Jakie są prognozy na pierwszy tydzień jesieni?

  Jesień już w kalendarzu, ale czy w prognozach pogody też? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzają, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. 

  REKLAMA

  Język angielski to nie wszystko. Jakie języki obce są najchętniej wybierane przez uczniów?

  Jaki język obcy jest najpopularniejszy w polskich szkołach średnich? Jaki lektorat najchętniej wybierają studenci? W jakich krajach dzieci nie uczą się angielskiego? 

  Minister kultury: Będą darmowe bilety do muzeów dla młodzieży i emerytów

  Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował o wprowadzeniu darmowego biletu do instytucji kultury dla młodzieży i emerytów

  REKLAMA