Kto powołuje i odwołuje ambasadora? - ustawa
REKLAMA
REKLAMA
- Kto mianuje i odwołuje ambasadora?
- Wybór i mianowanie ambasadora - opinia
- Komu podlega ambasador?
- Ocena kandydata na ambasadora przez Konwent
Kto mianuje i odwołuje ambasadora?
Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o służbie zagranicznej ambasadora mianuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, zaakceptowany przez Prezesa Rady Ministrów.
REKLAMA
Natomiast Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej mianuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wspólny wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych oraz ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zaakceptowany przez Prezesa Rady Ministrów.
Wybór i mianowanie ambasadora - opinia
Co więcej, mianowanie ambasadora lub Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej następuje po zasięgnięciu opinii organu właściwego na podstawie regulaminu Sejmu.
Komu podlega ambasador?
W świetle przedmiotowej ustawy ambasador podlega służbowo ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych.
Ocena kandydata na ambasadora przez Konwent
W celu oceny kandydatów do objęcia funkcji ambasadora w państwie przyjmującym albo ambasadora przy organizacji międzynarodowej tworzy się Konwent Służby Zagranicznej, zwany dalej „Konwentem”.
Minister właściwy do spraw zagranicznych przed skierowaniem wniosku do Prezydenta o mianowanie i odwołanie ambasadora zasięga opinii Konwentu.
W skład niniejszego Konwentu wchodzą:
- minister właściwy do spraw zagranicznych lub wskazany przez niego członek kierownictwa urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych jako przewodniczący;
- Szef Służby Zagranicznej;
- przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wskazany przez Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
- przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazany przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Konwent obraduje na niejawnych posiedzeniach, które zwoływane jest przez Ministra Spraw Zagranicznych. Z takiego posiedzenia sporządza się protokół podpisywany przez obecnych członków Konwentu. Członkowie Konwentu wyrażają opinię w drodze uchwały i jej treść zamieszczają w protokole.
Protokół jest dokumentem stanowiącym informację niejawną w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, któremu nadaje się klauzulę, o której mowa w art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, i nie podlega udostępnieniu.
Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. z 2024, poz. 85)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.