reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Wybory samorządowe 2014 – skuteczna kampania wyborcza

Wybory samorządowe 2014 – skuteczna kampania wyborcza

Jak najlepiej poprowadzić swoją kampanię wyborczą w wyborach samorządowych, które odbędą się już w listopadzie 2014 r.? Maurycy Seweryn z Warszawskiej Grupy Doradców PR, specjalista w zakresie marketingu politycznego podkreśla, iż droga promocja nie zawsze zapewni nam sukces.

Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie kampanii wyborczej?

Maurycy Seweryn: Gro obecnych radnych podjęło decyzję o starcie na wiele miesięcy  nawet lat przed ogłoszeniem wyborów. Pracowali na swoje uznanie wyborców aktywnością na rzecz gminy i w społeczności lokalnej. To zwiększyło ich szansę na wygranie mandatu. Jednak wygrać wybory może każdy, ponieważ praca to jedno, ale dźwignią wyborów jest marketing polityczny. Optymalny moment na rozpoczęcie kampanii to dzień zarejestrowaniu list wyborczych i ustaleniu limitów finansowych na poszczególnych kandydatów, choć wiele niewyborczych form budowania swojego wizerunku jest możliwa już od teraz – spotkania, rozmowy z sąsiadami, zagwarantowanie wsparcia organizacji społecznych.

Jakie środki przekazu wybrać?

Maurycy Seweryn: Środki przekazu zależą od grupy odbiorców ich upodobań, potrzeb i percepcji. Do osób młodszych i w średnim wieku warto budować przekaz w sieci. Dla osób starszych ważne są nośniki tradycyjne m.in. drukowane i MEDIA. To one są najtańsze i najskuteczniejsze. Warto też zwrócić uwagę, kto najczęściej chodzi głosować w wyborach. Wielkość okręgów powoduje też, że bardzo skuteczna jest kampania „od drzwi do drzwi”.

Czy wysokość funduszy na kampanię ma wpływ na jej jakość?

Maurycy Seweryn: Pod tym kątem marketing polityczny nie różni się od komercyjnego. Jednak nawet najdroższa kampania może być nieskuteczna, o ile zostanie źle zaplanowana i zrealizowana. Dodatkowo trzeba ją jeszcze rozliczyć. A tutaj system demokratyczny idzie na rękę obywatelom niezależnie od zasobności ich portfela  i każdy może wydać tyle samo, czyli w teorii niewiele.

Maurycy Seweryn - wykładowca „Komunikacji interpersonalnej”, „Autoprezentacji i wystąpień publicznych”, „Etykiety i savoir vivre” oraz „Komunikacji interpersonalnej w budowaniu reputacji firmy” w Studium Studiów Podyplomowych oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i stypendysta Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Były doktorant w Katedrze Zarządzania Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego.

Zobacz również: Wybory samorządowe 2014 - o czym powinni wiedzieć kandydaci na radnych?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama