Pełnomocnik Rządu do spraw Współpracy z Samorządem Terytorialnym
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z ustawą o Radzie Ministrów Rada Ministrów może ustanowić pełnomocnika Rządu do określonych spraw, których przekazanie członkom Rady Ministrów nie jest celowe. Pełnomocnikiem Rządu może być sekretarz stanu lub podsekretarz stanu, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach, w zakresie zadań o zasięgu regionalnym - wojewoda. Pełnomocnika Rządu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów. Rada Ministrów określa natomiast, w drodze rozporządzenia, zakres udzielonych pełnomocnikowi upoważnień, sposób sprawowania nadzoru nad jego działalnością oraz sposób zapewnienia pełnomocnikowi obsługi merytorycznej, organizacyjno-prawnej, technicznej i kancelaryjno-biurowej.
REKLAMA
Na podstawie powyższych przepisów Rada Ministrów wydała w dniu 16 stycznia 2018 roku w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Współpracy z Samorządem Terytorialnym. Ustanowiono w nim Pełnomocnika Rządu do spraw Współpracy z Samorządem Terytorialnym, którym został sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Do zadań Pełnomocnika należy zapewnienie koordynacji działań strony rządowej w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w zakresie jej zadań, określonych w art. 3 ustawy z dnia 6 maja 2005 r. o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej. Zgodnie ze wskazanym przepisem ustawy o KWRiST do zadań Komisji Wspólnej należy:
- wypracowywanie wspólnego stanowiska Rządu i samorządu terytorialnego w zakresie ustalania priorytetów gospodarczych i społecznych w sprawach dotyczących:
- gospodarki komunalnej i funkcjonowania samorządu gminnego i samorządu powiatowego,
- rozwoju regionalnego i funkcjonowania samorządu województwa;
- dokonywanie przeglądów i ocen warunków prawnych i finansowych funkcjonowania samorządu terytorialnego, w tym także powiatowych służb, inspekcji i straży oraz organów nadzoru i kontroli nad samorządem terytorialnym;
- ocena stanu funkcjonowania samorządu terytorialnego w odniesieniu do procesu integracji w ramach Unii Europejskiej, w tym wykorzystywania przez jednostki samorządu terytorialnego środków finansowych;
- analizowanie informacji o przygotowywanych projektach aktów prawnych, dokumentów i programów rządowych dotyczących problematyki samorządu terytorialnego, w szczególności przewidywanych skutków finansowych;
- opiniowanie projektów aktów normatywnych, programów i innych dokumentów rządowych dotyczących problematyki samorządu terytorialnego, w tym także określających relacje pomiędzy samorządem terytorialnym a innymi organami administracji publicznej.
Powyższe zadania Pełnomocnik będzie realizował w szczególności przez:
- zapewnienie koordynacji opracowywania harmonogramu prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego;
- zapewnienie bieżącej, prawidłowej współpracy i wymiany informacji między administracją rządową a jednostkami samorządu terytorialnego;
- dokonywanie ocen oraz formułowanie wniosków w zakresie doskonalenia współpracy między administracją rządową a jednostkami samorządu terytorialnego.
Organy administracji rządowej zostały zobowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji niezbędnych do realizacji jego zadań.
Pełnomocnik może także, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, wnosić do rozpatrzenia przez Radę Ministrów projekty dokumentów rządowych wynikających z zakresu jego działania.
Rozporządzenie Rady Ministrów przyznaje także pełnomocnikowi kompetencję do przedstawiania Radzie Ministrów analiz, ocen i wniosków związanych z zakresem jego działania oraz sprawozdania ze swojej działalności.
Pełnomocnik może powoływać zespoły o charakterze opiniodawczym lub do opracowania określonych zagadnień oraz zlecać przeprowadzenie ekspertyz, w zakresie swoich zadań.
Zobacz: Postępowanie administracyjne
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia, tj. z dniem 16 stycznia 2018 roku. Pierwszym pełnomocnikiem Rządu do spraw Współpracy z Samorządem Terytorialnym został Pan Paweł Szefernaker.
Powyższą inicjatywę Rady Ministrów należy ocenić pozytywnie. Na poziomie centralnej administracji rządowej niezbędny jest ośrodek koordynujący współpracę z samorządem terytorialnym. Najbliższe miesiące okażą praktyczne znaczenie przedmiotowej inicjatywy oraz zweryfikują zakres zadań powierzonych pełnomocnikowi, który na chwilę obecną zdaje się być określony zbyt wąsko.
Maciej Kiełbus
prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, Partner, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, w szczególności prawa samorządowego
Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu
www.ziemski.com.pl
Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.