Okres zatrudnienia wliczany do dodatku za staż pracy wicestarosty
REKLAMA
Został zatrudniony w naszym starostwie wicestarosta. Zanim został u nas zatrudniony był kierownikiem jednostki organizacyjnej samorządu terytorialnego, gdzie otrzymał urlop bezpłatny w związku z zatrudnieniem na stanowisku sekretarza gminy. Czy okres zatrudnienia na stanowisku kierownika należy wliczyć wicestaroście do dodatku za staż pracy?
REKLAMA
Tak, do dnia rozpoczęcia urlopu bezpłatnego, jednak po warunkiem przedłużenia tego urlopu w celu wykonywania pracy w charakterze wicestarosty.
Jednym ze składników wynagrodzenia pracownika samorządowego jest dodatek za wieloletnią pracę. Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę wliczają wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Uszczegółowienia tego zapisu dokonuje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. W świetle § 7 ust. 4 wymienionego rozporządzenia pracownikowi samorządowemu, który wykonuje pracę w urzędzie lub jednostce w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, do okresu dodatkowego zatrudnienia podlegają zaliczeniu zakończone okresy zatrudnienia podstawowego oraz okres zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu - do dnia rozpoczęcia tego urlopu.
Podstawa prawna:
- art. 38 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)
- § 7 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA