reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Jak wyliczyć podstawę do wypłaty równoważnika za przejazdy ulgowe

Jak wyliczyć podstawę do wypłaty równoważnika za przejazdy ulgowe

Funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej oraz członkom ich rodzin przysługuje równoważnik pieniężny w zamian za niewykorzystany przejazd na koszt Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w § 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie warunków przejazdu strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz członków ich rodzin publicznymi środkami komunikacji oraz wypłaty równoważnika pieniężnego w razie niewykorzystania przysługującego przejazdu (Dz. U. z 2002 r. Nr 2, poz. 23 ze zm.).

Za niewykorzystanie przysługującego przejazdu uprawniony strażak otrzymuje równoważnik pieniężny w kwocie odpowiadającej cenie biletu za przejazd w drugiej klasie pociągu według taryfy pospiesznej na odległość 1000 km, z uwzględnieniem posiadanych uprawnień do przejazdów ulgowych. Biorąc pod uwagę uprawnienia do przejazdów ulgowych, przy ustalaniu wysokości równoważnika o którym mowa wyżej, uwzględniono również uprawnienia związane z ulgą (32%) o nazwie "Bilet Rodzinny", przeznaczoną dla podróżujących wspólnie od 2 do 5 osób z przynajmniej 1 dzieckiem, które nie ukończyło 16 roku życia.

Czy słusznie bierze się pod uwagę również ulgę handlową (stanowiącą ofertę jednego przewoźnika), która nie stanowi ulgi ustawowej o których mowa w ustawie z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 1138)?

Nie, brak jest podstaw prawnych do uznania, że promocyjne oferty w komunikacji krajowej, uzyskane przez pracodawcę, można traktować jako podstawę do wypłaty równoważnika za przejazdy ulgowe w rozumieniu przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Polecamy serwis: Pracownicy

Z treści § 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie warunków przejazdu strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz członków ich rodzin publicznymi środkami komunikacji oraz wypłaty równoważnika pieniężnego w razie niewykorzystania przysługującego nie wynika obowiązek pomniejszania wymienionego równoważnika o promocyjne oferty w komunikacji krajowej proponowane przez konkretnego przewoźnika. W świetle § 2 ust. 2 w/w rozporządzenia zwrot poniesionych kosztów przejazdu środkami publicznego transportu kolejowego przysługuje do wysokości cen biletów na przejazd w drugiej klasie pociągu według taryfy pospiesznej, z uwzględnieniem posiadanych uprawnień do przejazdów ulgowych. Natomiast regulacje dotyczące przejazdów ulgowych środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego zawarte są zawarte w ustawie z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Nie ma więc podstaw prawnych do uznania, że promocyjne oferty w komunikacji krajowej są przejazdami ulgowymi w rozumieniu przepisów w/w ustawy.

Podstawa prawna:

§ 3 rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie warunków przejazdu strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz członków ich rodzin publicznymi środkami komunikacji oraz wypłaty równoważnika pieniężnego w razie niewykorzystania przysługującego przejazdu (Dz. U. z 2002 r. Nr 2, poz. 23 ze zm.)

Art. 1a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 1138 ze zm.)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zobacz również: Jak prawidłowo udzielić nauczycielowi urlopu uzupełniającego

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama