reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Jak wyliczyć podstawę do wypłaty równoważnika za przejazdy ulgowe

Jak wyliczyć podstawę do wypłaty równoważnika za przejazdy ulgowe

Funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej oraz członkom ich rodzin przysługuje równoważnik pieniężny w zamian za niewykorzystany przejazd na koszt Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w § 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie warunków przejazdu strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz członków ich rodzin publicznymi środkami komunikacji oraz wypłaty równoważnika pieniężnego w razie niewykorzystania przysługującego przejazdu (Dz. U. z 2002 r. Nr 2, poz. 23 ze zm.).

Za niewykorzystanie przysługującego przejazdu uprawniony strażak otrzymuje równoważnik pieniężny w kwocie odpowiadającej cenie biletu za przejazd w drugiej klasie pociągu według taryfy pospiesznej na odległość 1000 km, z uwzględnieniem posiadanych uprawnień do przejazdów ulgowych. Biorąc pod uwagę uprawnienia do przejazdów ulgowych, przy ustalaniu wysokości równoważnika o którym mowa wyżej, uwzględniono również uprawnienia związane z ulgą (32%) o nazwie "Bilet Rodzinny", przeznaczoną dla podróżujących wspólnie od 2 do 5 osób z przynajmniej 1 dzieckiem, które nie ukończyło 16 roku życia.

Czy słusznie bierze się pod uwagę również ulgę handlową (stanowiącą ofertę jednego przewoźnika), która nie stanowi ulgi ustawowej o których mowa w ustawie z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 1138)?

Nie, brak jest podstaw prawnych do uznania, że promocyjne oferty w komunikacji krajowej, uzyskane przez pracodawcę, można traktować jako podstawę do wypłaty równoważnika za przejazdy ulgowe w rozumieniu przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Polecamy serwis: Pracownicy

Z treści § 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie warunków przejazdu strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz członków ich rodzin publicznymi środkami komunikacji oraz wypłaty równoważnika pieniężnego w razie niewykorzystania przysługującego nie wynika obowiązek pomniejszania wymienionego równoważnika o promocyjne oferty w komunikacji krajowej proponowane przez konkretnego przewoźnika. W świetle § 2 ust. 2 w/w rozporządzenia zwrot poniesionych kosztów przejazdu środkami publicznego transportu kolejowego przysługuje do wysokości cen biletów na przejazd w drugiej klasie pociągu według taryfy pospiesznej, z uwzględnieniem posiadanych uprawnień do przejazdów ulgowych. Natomiast regulacje dotyczące przejazdów ulgowych środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego zawarte są zawarte w ustawie z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Nie ma więc podstaw prawnych do uznania, że promocyjne oferty w komunikacji krajowej są przejazdami ulgowymi w rozumieniu przepisów w/w ustawy.

Podstawa prawna:

§ 3 rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie warunków przejazdu strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz członków ich rodzin publicznymi środkami komunikacji oraz wypłaty równoważnika pieniężnego w razie niewykorzystania przysługującego przejazdu (Dz. U. z 2002 r. Nr 2, poz. 23 ze zm.)

Art. 1a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 1138 ze zm.)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zobacz również: Jak prawidłowo udzielić nauczycielowi urlopu uzupełniającego

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama