| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Kiedy pracownika samorządowego należy skierować na służbę przygotowawczą

Kiedy pracownika samorządowego należy skierować na służbę przygotowawczą

Służbę przygotowawczą muszą odbyć pracownicy zatrudniani po raz pierwszy w jednostkach samorządowych. Należy pamiętać, że pracownicy zatrudnieni na zastępstwo również mają obowiązek odbycia służby przygotowawczej i zdania egzaminu, osoby takie nie muszą tylko być zatrudnione po przeprowadzeniu naboru.

Czy pracownika trzeba kierować na służbę przygotowawczą, jeśli spełnia jeden z warunków:

- był zatrudniony w jednostce wymienionej w art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych na czas nieokreślony,
- był zatrudniony w jednostce wymienionej wyżej na czas określony dłuższy niż 6 m-cy,

Czy takie sformułowanie "ZWALNIA W OGÓLE" ze służby przygotowawczej, czy tylko z jej części praktycznej i teoretycznej, ale nie z egzaminu?

Jeśli w ogóle zwalnia, to czy pracownika zatrudnionego wcześniej na umowę o pracę na czas zastępstwa dłużej niż 6 m-cy, można nie kierować do odbycia tej służby?

Służbę przygotowawczą muszą odbyć pracownicy zatrudniani po raz pierwszy w jednostkach samorządowych. Należy pamiętać, że pracownicy zatrudnieni na zastępstwo również mają obowiązek odbycia służby przygotowawczej i zdania egzaminu, osoby takie nie muszą tylko być zatrudnione po przeprowadzeniu naboru.

Polecamy serwis: Pracownicy

Przez osobę podejmującą po raz pierwszy pracę rozumie się osobę, która nie była wcześniej zatrudniona w jednostkach samorządowych, na czas nieokreślony albo na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, a ponadto nie odbyła służby przygotowawczej zakończonej zdaniem egzaminu z wynikiem pozytywnym. Z przepisów ustawy wynika, że nie ma obowiązku odbycia służby przygotowawczej pracownik już zatrudniony( w dniu wejścia w życie ustawy) w jednostce samorządowej, a w szczególności w starostwach powiatowych oraz powiatowych jednostkach organizacyjnych, urzędach gmin, biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego. Obowiązek ten nie dotyczy również osoby, która odbyła już służbę przygotowawczą (będąc wcześniej zatrudniona w innej jednostce organizacyjnej samorządu) zakończoną zdaniem egzaminu z wynikiem pozytywnym. W konsekwencji oznacza to, że z odbycia służby przygotowawczej zwolnieni są urzędnicy samorządowi w przypadku zmiany miejsca pracy w jednostkach samorządu terytorialnego.

Decyzję o zwolnieniu z odbycia służby przygotowawczej podejmuje kierownik jednostki na umotywowany wniosek osoby kierującej komórką organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony. Jednak zwolnienie z odbywania służby przygotowawczej nie zwalnia pracownika ze zdania egzaminu.

Podstawa prawna:

Art. 19 ustawy o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1458)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zobacz również: Jak prawidłowo udzielić nauczycielowi urlopu uzupełniającego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »