Czy radni gminy mogą badać jakość obiadów w stołówce szkolnej
REKLAMA
REKLAMA
Nie radni gminy nie mają uprawnień do kontroli jakości przygotowania posiłków w stołówce szkolnej.
REKLAMA
Stołówka szkolna, która prowadzi jakąkolwiek formę wyżywienia dla dzieci, staje się jednym z elementów sektora spożywczego i w tym zakresie podlega przepisom prawa żywnościowego, obowiązującym wszystkie przedsiębiorstwa tej branży. Podlega więc kontroli sanitarnej.
REKLAMA
Z inicjatywy organu prowadzącego może być przeprowadzona wśród dzieci czy rodziców dzieci uczęszczających do szkoły ankieta na temat jakości serwowanych w szkołach posiłków. Może być również prowadzony monitoring wydawanych posiłków przez powołany w tym celu na przykład gminny zespół. Podstawą takiego monitoringu będzie przykładowo opracowany przez osoby zajmujące się dietetyką i edukacją żywienia wytyczne żywienia dzieci w wieku szkolnym.
W stołówkach szkolnych mogą być przeprowadzone badania dotyczące organizacji żywienia. Przykładowo przez studentów Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. Badanie takie może być przeprowadzone na zlecenie organu prowadzącego a jego celem powinna być organizacja żywienia z uwzględnieniem możliwości przygotowania i serwowania posiłków, przestrzegania przez szkoły zasad prawidłowego żywienia oraz działań podejmowanych na rzecz promocji zdrowego stylu życia.
Badanie to może być realizowane metodą wywiadu bezpośredniego z wykorzystaniem specjalnie opracowanej w tym celu ankiety.
Natomiast badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne powinny być przeprowadzane przez odpowiednie służby.
Dyrektor szkoły może ustalić, w porozumieniu z radą rodziców, szczegółową listę produktów dopuszczonych do sprzedaży lub stosowania w ramach żywienia zbiorowego w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy. W jednostkach systemu oświaty, w których nie funkcjonuje rada rodziców, listę produktów, może ustalić dyrektor szkoły.
Organami urzędowej kontroli żywności, w zakresie bezpieczeństwa żywności, są organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Podstawa prawna:
Art. 88 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. 2010 r. Nr 136 poz. 914 ze zm.)
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Polecamy serwis: Organizacja
REKLAMA
REKLAMA