Miasta z największą ilością ofert pracy
REKLAMA
REKLAMA
W jakim mieście najszybciej znajdziesz pracę?
Migracja zarobkowa to temat, który dotyczy coraz większej liczby Polaków. Nic dziwnego – mobilność, nawet w obrębie miast Polski, może znacząco poprawić naszą sytuację na rynku pracy i przyspieszyć znalezienie zatrudnienia. W jakich miastach jest najwięcej ofert pracy?
REKLAMA
Wyszukiwarka ofert pracy Adzuna przebadała dane dotyczące 50 największych miast Polski. W ramach badań sprawdzono, w których miastach Polski jest najwięcej ofert pracy i gdzie konkurencja na jedno stanowisko jest największa. Jak wyglądają wyniki?
Zobacz również: Promocja miejsc oczami turystów
Warszawa dopiero na 7. miejscu…
Choć dotychczas w powszechnej opinii wydawało się, że najszybciej znajdziemy pracę w Warszawie, ostatnie badania temu zaprzeczają. Na pierwszym miejscu uplasowały się bowiem Wrocław i Poznań, gdzie na każdą ofertę pracy dostępną na Adzuna przypada mniej niż jedna osoba. W Katowicach na jedną ofertę przypada 1,36 osoby, w Krakowie – 1,41. Warszawa jest w tym zestawieniu dopiero na siódmej pozycji. W stolicy bowiem na jedną ofertę pracy przypada 2,09 kandydata. Wynik tego zestawienia jest najbardziej korzystny dla Wrocławia, który w ciągu roku, z piątej pozycji wspiął się na pierwszą. W wyżej wymienionych miastach jest najmniejsza konkurencja, co oznacza, że osoby, które będą szukać w nich pracy, najszybciej powinny ją znaleźć. Jest to ważna informacja, szczególnie dla osób młodych, które chcą rozwinąć karierę zawodową, a brak doświadczenia i duża konkurencja często im to uniemożliwia w rodzinnych miastach.
Gdzie najtrudniej o pracę?
Wyniki badania wskazują, że największa konkurencja wśród kandydatów o pracę jest w Radomiu, gdzie o jedno stanowisko ubiega się aż 29 chętnych! Na kolejnych pozycjach znalazły się natomiast takie miasta jak: Włocławek (27,6), Płock (26,98), Inowrocław (26,27), a także
Siedlce (24,63). Co to znaczy? Osoby, które mieszkają w wymienionych miastach mają duży problem ze znalezieniem odpowiedniej pracy i często muszą migrować lub też godzić się na zatrudnienie niezgodne ze swoimi kwalifikacjami. Warto jednak dodać, że nawet w rejonach z wysokim odsetkiem bezrobocia są branże, w których pracownicy są cały czas poszukiwani.
Jak zwiększyć szansę na znalezienie pracy?
REKLAMA
Do top branż na rynku pracy zaliczamy: IT, sprzedaż , handel oraz budownictwo. Przedstawiciele profesji reprezentujących wymienione branże nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Na przeciwległym biegunie znalazły się natomiast: branża energetyczna, ropy i gazu oraz turystyka – tutaj pojawia się najmniej ofert pracy. Osoby, które nie reprezentują aktualnie najbardziej wartościowych branż na rynku pracy, pomimo niekorzystnych tendencji, nie powinny się poddawać. Dobry sposobem na szybsze znalezienie pracy jest zmiana kwalifikacji lub migracja zarobkowa do innego miasta. Młode osoby, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, mogą skorzystać z bonu na zasiedlenie. Jest to nowa forma wsparcia oferowana przez urzędy pracy. Przysługuje on osobom zarejestrowanym jako bezrobotne w powiatowym urzędzie pracy, które podejmują zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Istotne jest, aby odległość od miejsca zamieszkania do miejscowości, w której osoba podejmie pracę, wynosiła co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania przekraczał łącznie co najmniej 3 godziny dziennie. Wynagrodzenie z tytułu podjętego zatrudnienia nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia w kraju, a dodatkowo osoba musi być zatrudniona lub prowadzić działalność co najmniej 6 miesięcy. Jeżeli powyższe warunki są spełnione, osoba młoda, która podejmie pracę w innym mieście w Polsce, uzyska kwotę do 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia (czyli około 7 800 zł) na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych i innych, związanych z przeprowadzką.
Wyniki badań przeprowadzonych przez wyszukiwarkę ofert Adzuna pokazują, jak rozkłada się konkurencja wśród kandydatów o pracę w różnych miastach Polski. Warto wziąć tego rodzaju badania pod uwagę, poszukując pracy. Analizując przytoczone wyniki możemy dojść do wniosku, że w takich miastach jak Wrocław, Poznań, Kraków czy Warszawa powinniśmy stosunkowo szybko znaleźć pracę. W sytuacji, gdy mieszkamy w miastach o wysokim wskaźniku bezrobocia, warto pomyśleć nad zmianą kwalifikacji lub poszerzeniem dotychczas posiadanych uprawnień.
Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:www.adzuna.pl
Polecamy serwis: Pracownicy
REKLAMA
REKLAMA