REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miasta z największą ilością ofert pracy

Miasto, biuro/ Fot. Fotolia
Miasto, biuro/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W którym mieście jest najwięcej ofert pracy? Choć dotychczas w powszechnej opinii wydawało się, że najszybciej znajdziemy pracę w Warszawie, ostatnie badania temu zaprzeczają. Na pierwszym miejscu uplasowały się bowiem Wrocław i Poznań.

W jakim mieście najszybciej znajdziesz pracę?

Migracja zarobkowa to temat, który dotyczy coraz większej liczby Polaków. Nic dziwnego – mobilność, nawet w obrębie miast Polski, może znacząco poprawić naszą sytuację na rynku pracy i przyspieszyć znalezienie zatrudnienia. W jakich miastach jest najwięcej ofert pracy?

REKLAMA

Wyszukiwarka ofert pracy Adzuna przebadała dane dotyczące 50 największych miast Polski. W ramach badań sprawdzono, w których miastach Polski jest najwięcej ofert pracy i gdzie konkurencja na jedno stanowisko jest największa. Jak wyglądają wyniki?

Zobacz również: Promocja miejsc oczami turystów

Warszawa dopiero na 7. miejscu…

Choć dotychczas w powszechnej opinii wydawało się, że najszybciej znajdziemy pracę w Warszawie, ostatnie badania temu zaprzeczają. Na pierwszym miejscu uplasowały się bowiem Wrocław i Poznań, gdzie na każdą ofertę pracy dostępną na Adzuna przypada mniej niż jedna osoba. W Katowicach na jedną ofertę przypada 1,36 osoby, w Krakowie – 1,41. Warszawa jest w tym zestawieniu dopiero na siódmej pozycji. W stolicy bowiem na jedną ofertę pracy przypada 2,09 kandydata. Wynik tego zestawienia jest najbardziej korzystny dla Wrocławia, który w ciągu roku, z piątej pozycji wspiął się na pierwszą. W wyżej wymienionych miastach jest najmniejsza konkurencja, co oznacza, że osoby, które będą szukać w nich pracy, najszybciej powinny ją znaleźć. Jest to ważna informacja, szczególnie dla osób młodych, które chcą rozwinąć karierę zawodową, a brak doświadczenia i duża konkurencja często im to uniemożliwia w rodzinnych miastach.

Gdzie najtrudniej o pracę?

Wyniki badania wskazują, że największa konkurencja wśród kandydatów o pracę jest w Radomiu, gdzie o jedno stanowisko ubiega się aż 29 chętnych! Na kolejnych pozycjach znalazły się natomiast takie miasta jak: Włocławek (27,6), Płock (26,98), Inowrocław (26,27), a także
Siedlce (24,63). Co to znaczy? Osoby, które mieszkają w wymienionych miastach mają duży problem ze znalezieniem odpowiedniej pracy i często muszą migrować lub też godzić się na zatrudnienie niezgodne ze swoimi kwalifikacjami. Warto jednak dodać, że nawet w rejonach z wysokim odsetkiem bezrobocia są branże, w których pracownicy są cały czas poszukiwani.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zwiększyć szansę na znalezienie pracy?

REKLAMA

Do top branż na rynku pracy zaliczamy: IT, sprzedaż , handel oraz budownictwo. Przedstawiciele profesji reprezentujących wymienione branże nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Na przeciwległym biegunie znalazły się natomiast: branża energetyczna, ropy i gazu oraz turystyka – tutaj pojawia się najmniej ofert pracy. Osoby, które nie reprezentują aktualnie najbardziej wartościowych branż na rynku pracy, pomimo niekorzystnych tendencji, nie powinny się poddawać. Dobry sposobem na szybsze znalezienie pracy jest zmiana kwalifikacji lub migracja zarobkowa do innego miasta. Młode osoby, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, mogą skorzystać z bonu na zasiedlenie. Jest to nowa forma wsparcia oferowana przez urzędy pracy. Przysługuje on osobom zarejestrowanym jako bezrobotne w powiatowym urzędzie pracy, które podejmują zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Istotne jest, aby  odległość od miejsca zamieszkania do miejscowości, w której osoba podejmie pracę, wynosiła co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania przekraczał łącznie co najmniej 3 godziny dziennie. Wynagrodzenie z tytułu podjętego zatrudnienia nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia w kraju, a dodatkowo osoba musi być zatrudniona lub prowadzić działalność co najmniej 6 miesięcy. Jeżeli powyższe warunki są spełnione, osoba młoda, która podejmie pracę w innym mieście w Polsce, uzyska kwotę do 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia (czyli około 7 800 zł) na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych i innych, związanych z przeprowadzką.

Wyniki badań przeprowadzonych przez wyszukiwarkę ofert Adzuna pokazują, jak rozkłada się konkurencja wśród kandydatów o pracę w różnych miastach Polski. Warto wziąć tego rodzaju badania pod uwagę, poszukując pracy. Analizując przytoczone wyniki możemy dojść do wniosku, że w takich miastach jak Wrocław, Poznań, Kraków czy Warszawa powinniśmy stosunkowo szybko znaleźć pracę. W sytuacji, gdy mieszkamy w miastach o wysokim wskaźniku bezrobocia, warto pomyśleć nad zmianą kwalifikacji lub poszerzeniem dotychczas posiadanych uprawnień.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:www.adzuna.pl

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA