reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Euro 2012 > Euro 2012 ma być dobrą zabawą, ale bez pobłażania dla chuliganów

Euro 2012 ma być dobrą zabawą, ale bez pobłażania dla chuliganów

Podczas Euro 2012 kibice mają się przede wszystkim dobrze bawić. Nie będzie jednak pobłażania dla tych, którzy będą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa innych - powiedział w wywiadzie szef policji gen. Andrzej Matejuk.

Panie komendancie, ilu polskich policjantów zaangażowanych będzie w zabezpieczanie mistrzostw?

Myślę, że nie będzie policjanta, który nie będzie wykonywał jakiegoś zadania związanego z Euro 2012. Zabezpieczenie tej imprezy to nie tylko stadiony. Zaczynamy od samej granicy. Będziemy ułatwiać przejazd kibiców, pomagać na lotniskach. Będziemy też, oczywiście nie sami - zabezpieczać tzw. strefy kibica i miejsca publicznego oglądania meczów. Do naszych zadań będzie też należeć zapewnienia eskorty poszczególnym reprezentacjom.

Do Euro 2012 zostało pół roku, czy może pan dziś powiedzieć, że podlegli panu policjanci są przygotowani do tej imprezy?

Przygotowania do tej imprezy trwają już od trzech lat. Są długoterminowe i długofalowe, tak jak było w czasie pielgrzymek papieskich. Tylko, że pielgrzymki był uroczystościami religijnymi, więc na pewno łatwiej je było zabezpieczyć. Tu mamy więcej obaw i zagrożeń.

Zostały wypracowane już odpowiednie koncepcje działania polegająca w wielkim skrócie na tym, że kibic ma przyjechać do Polski, żeby dobrze się bawić i czuć się bezpiecznie. Nasze hasło, które obowiązuje na te mistrzostwa Europy, brzmi +Baw się dobrze, czuj się bezpiecznie+. Z kolei koncepcję policyjnych działań określiliśmy trzema literami +T+ - troska, tolerancja i tłumienie.

Co to oznacza?

Troska - ponieważ policjant ma również pomagać kibicom i pełnić funkcję informacyjną. Tolerancja - oczywiście będziemy zwracać uwagę, jeśli dojdzie do przekroczenia norm dobrego zachowania, ale chcielibyśmy, żeby mieszkańcy miast mieli świadomość, że w tym okresie, w wielu miejscach może być np. głośno. Atmosfera mistrzostw będzie panować nie tylko na stadionach ale też w miejscach gdzie będzie można publicznie obejrzeć mecz i w tzw. strefach kibica.

Jeśli natomiast zachowanie kibiców będzie zagrażało bezpieczeństwu, wtedy nasze działanie będą twarde - czyli właśnie tłumienie. Zgodnie z tymi zasadami szkolimy naszych funkcjonariuszy, przeszkoliliśmy już prawie 600 dowódców. Staramy się wprowadzać tę koncepcję działań na mecze pierwszej ligi.

Przygotowujemy też bardzo dużą grupę policyjnych spottersów (policjanci, którzy mają pomagać kibicom); przeszkoliliśmy w tym zakresie już 250 policjantów, chcemy jeszcze przeszkolić ok. 100. Będą oni współpracować z kibicami. Przeszkoliliśmy też prawie 6,5 tys. funkcjonariuszy w ramach kursów językowych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama