REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 165 milionów euro na projekty transgraniczne

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

11 października br. podczas konferencji w Bukowelu na Ukrainie, został oficjalnie zainaugurowany Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Na rozwój wspólnych inicjatyw na terenie przygranicznych regionów Polski i pobliskich obwodów Ukrainy i Białorusi, Unia Europejska przeznaczyła kwotę ponad 165 milionów euro. Rusza Program PL-BY-UA 2014-2020

Koncepcje projektów do 31 grudnia 2016 roku

Wnioski, najpierw w postaci ogólnych koncepcji projektów, należy składać od 11 października do 31 grudnia 2016 roku. Następnie, wybrani wnioskodawcy zostaną poproszeni o złożenie pełnych wniosków aplikacyjnych. Najlepsze inicjatywy uzyskają dofinansowanie ze środków UE od 100 tys. do 2,5 mln euro (maksymalnie do 90% zatwierdzonych kosztów projektu). Łączny budżet przeznaczony  na realizację projektów wybranych w pierwszym naborze to ponad 80 milionów euro.

REKLAMA

Nowa hala sportowa w Przebrodzie, w gminie Suwałki zbudowana ze środków Programu

W listopadzie, w każdym z 14 regionów uczestniczących w Programie, zostaną zorganizowane spotkania informacyjne, podczas których Wspólny Sekretariat Techniczny szczegółowo omówi zasady konkursu. Dodatkowo w grudniu odbędą się jeszcze szkolenia dla tzw. „beneficjentów wiodących”, odpowiedzialnych za złożenie wniosków.

Dokumentacja konkursowa wraz z wytycznymi dla wnioskodawców dostępna jest na stronie internetowej nowego Programu: www.pbu2020.eu.

W kolejnych latach zorganizowane zostaną jeszcze dwa nabory wniosków. Drugi konkurs projektów z całkowitym budżetem wynoszącym ponad 28 mln euro, rozpocznie się 1 października 2018 roku. Z kolei nabór na tzw. „małe projekty” z dofinansowaniem na poziomie 20 - 60 tysięcy euro zostanie zainagurowany 1 grudnia 2017 roku.

Na partnerskich warunkach

Podstawowym warunkiem zakwalifikowania projektu do realizacji jest zawiązanie partnerstwa transgranicznego przez organizację z Polski z przynajmniej jednym partnerem z Białorusi i/lub Ukrainy. Partnerami mogą być władze lokalne i regionalne, instytucje centralne odpowiedzialne za realizację zadań publicznych na poziomie regionalnym lub lokalnym, organizacje pozarządowe, lokalne instytucje zaangażowane w regionalną współpracę i integrację, ośrodki edukacyjne, kulturalne, badawcze i naukowe oraz regionalne oddziały takich służb jak straż graniczna czy jednostki ratownicze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od Suwałk, przez Polesie, aż do Użgorodu

Współpraca przygraniczna jest zwykle kojarzona z wąskim pasem rozciągającym się wzdłuż granic państwowych. Program PL-BY-UA 2014-2020 ma znacznie szerszy zasięg obejmujący aż 12 podregionów w 4 województwach w Polsce oraz 4 obwody na Białorusi i 6 obwodów na Ukrainie. Dodatkowo w Programie mogą również wziąć udział organizacje spoza tego obszaru, jednak tylko w uzasadnionych przypadkach, kiedy bez ich udziału osiągnięcie celów projektu nie jest możliwe.

Transgraniczne wyzwania

Projekty zgłaszane do realizacji w ramach programu muszą zakładać osiągnięcie ściśle określonych celów. 4 priorytetowe obszary tematyczne to:

  1. DZIEDZICTWO - promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego
  2. DOSTĘPNOŚĆ - poprawa dostępności regionów, rozwoju trwałego i odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych
  3. BEZPIECZEŃSTWO - wspólne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony
  4. GRANICE - promocja zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach, zarządzanie mobilnością i migracjami

Jest o co walczyć

REKLAMA

Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, które wzięły udział w poprzedniej edycji Programu w latach 2007-2013 nie mają żadnych wątpliwości, że przyniósł on mieszkańcom ich regionów ogromne korzyści. W ciągu 7 lat zrealizowanych zostało łącznie 117 projektów, wśród których dominowały inwestycje infrastrukturalne (m. in. modernizacja infrastruktury komunikacyjnej, rozwój ochrony środowiska oraz budowa infrastruktury turystycznej), przedsięwzięcia kulturalne i szkoleniowo – badawcze oraz działania związane z rozwojem przedsiębiorczości na terenach przygranicznych.

Ze środków programowych gruntownie zmodernizowano infrastrukturę 5 przejść granicznych; powstało 116 km nowych dróg; zmodernizowano lub wybudowano 5 oczyszczalni ścieków oraz  ponad 90 km linii kanalizacyjnych. Dzięki programowi poprawiła się jakość życia osób mieszkających na pograniczu – ponad 2360 gospodarstw domowych i biur podłączono do sieci wodociągowej. Wspólne przedsięwzięcia dotyczyły także doposażenia sektora medycznego. Odnowiono wiele atrakcji turystycznych. Wytyczono ponad 1800 km nowych szlaków krajoznawczych i rowerowych. Przeprowadzono również 186 wspólnych badań naukowych.

Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślają, że sukcesu programu nie należy postrzegać jedynie przez pryzmat nowopowstałej infrastruktury, lecz przede wszystkim trzeba docenić jego wartość w wymiarze integracji lokalnych społeczności zamieszkujących tereny przygraniczne. Budowanie wzajemnych relacji, kreowanie tożsamości regionalnej oraz wyzwalanie lokalnej energii w trakcie partnerskich działań dla dobra wspólnego, to kapitał, który będzie procentować przez następne pokolenia.

więcej informacji: www.pbu2020.eu

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Czy Polska wprowadzi kontrole?

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Czy Polska wprowadzi kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

REKLAMA

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

REKLAMA

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

Pogoda. Gwałtowne burze w dziewięciu województwach. Ostrzeżenia RCB

Na terenie dziewięciu województw można spodziewać się gwałtownych burz. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już wysłało alerty.

REKLAMA