reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Marketing > Żeby otrzymać licencję, nie trzeba będzie zdawać dodatkowego egzaminu państwowego

Żeby otrzymać licencję, nie trzeba będzie zdawać dodatkowego egzaminu państwowego

Od nowego roku otworzył się dostęp do zawodu pośrednika. Aby nim zostać, trzeba ukończyć studia wyższe oraz studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a także zdobyć praktykę zawodową. Nie będzie już konieczne zdawanie dodatkowego egzaminu.

Od 1 stycznia 2008 r. rozszerzony został dostęp do zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Wszystko za sprawą wchodzącej w życie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, która określa zasady zdobywania licencji pośrednika nieruchomościami.

Do tej pory, by otrzymać licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami lub zarządcy nieruchomości, trzeba było zdać egzamin państwowy. Od stycznia 2008 r. egzaminy takie nie będą przeprowadzane.

- Do tej pory egzaminy dla pośredników nieruchomości były bardzo trudne i średnio zdawało je tylko kilka procent zdających. W efekcie liczba osób uzyskujących uprawnienia pośrednika była niewielka, a zapotrzebowanie rynku było duże - mówi Jerzy Materna, poseł PiS i inżynier budownictwa.

Zgodnie z nowymi zasadami uzyskanie licencji pośrednika będzie polegało na stwierdzeniu przez ministra infrastruktury, że kandydat spełnia wymogi formalne. Takim wymogiem będzie posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz niekaralność za przestępstwo przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe. Kandydat będzie musiał też wykazać, że ukończył studia wyższe i podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Ukończenie studiów podyplomowych nie będzie wymagane, jeżeli kandydat ukończył studia wyższe uwzględniające minimalne wymogi programowe dla studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Konieczne będzie jednak odbycie praktyki zawodowej.

Ze zmian zadowolone są przede wszystkim osoby, które chcą zostać pośrednikiem, jednak z uwagi na bardzo trudne egzaminy nie mogły do tej pory zdobyć licencji. Zmiany te są jednak bardzo krytycznie oceniane przez federację zrzeszającą pośredników.

- Pośrednikiem nieruchomości będzie mogła zostać osoba, która ukończyła płatne studia podyplomowe, a jak powszechnie wiadomo, na takich studiach wiedza często nie jest weryfikowana rzetelnymi egzaminami. Zdarza się bowiem, że na wielu prywatnych uczelniach studia kończą wszyscy, którzy płacą czesne - mówi Aleksander Scheller, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Jego zdaniem konieczna jest weryfikacja wiedzy, bowiem pośrednik dysponuje często całym majątkiem swojego klienta i do zawodu tego nie mogą trafiać przypadkowe osoby.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości chce ograniczyć skutki otwarcia zawodu. Do Urzędu Patentowego złożyła wniosek o zastrzeżenie nazwy agent i broker Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Nazwy tej będą mogły używać jedynie osoby, które przeszły dodatkowe szkolenia i są zrzeszone w federacji.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kto będzie mógł zostać pośrednikiem

ARKADIUSZ JARASZEK

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Podstawa prawna

l Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 173, poz. 1218).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama