REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować inwestycję komunalną na obszarze Natura 2000

Andrzej Ferber

REKLAMA

REKLAMA

Od czego zacząć przygotowania do prac nad projektem? Jak powinno wyglądać studium wykonalności projektu inwestycyjnego? Czy konieczne są prace kompensacyjne, wpływające na powiększenie kosztów inwestycji?

Na terenach Programu Natura 2000 niedozwolona jest realizacja inwestycji przemysłowych oraz takich, które mogłyby znacząco negatywnie wpłynąć na taki obszar. Ponieważ trudno dziś o wskazanie inwestycji zupełnie neutralnej dla środowiska, przepis ten teoretycznie może oznaczać zakaz podejmowania jakiekolwiek działalności na obszarze Natura 2000. W praktyce możliwe jest przeprowadzenie inwestycji znacząco negatywnie oddziałującej na obszary Natura 2000, ale tylko po spełnieniu następujących warunków, gdy:

REKLAMA

• przedsięwzięcie ma nadrzędne znaczenie dla interesu publicznego,

• przedsięwzięcie nie posiada żadnych alternatywnych rozwiązań,

• zostaną zastosowane środki kompensujące szkody wyrządzone przyrodzie.

W przypadku projektu, który ma być finansowany przy wykorzystaniu funduszy strukturalnych, przygotowania należy rozpocząć od dokładnego zapoznania się z dyrektywami unijnymi, leżącymi u podstaw Programu Natu- ra 2000, są to: 79/409/EWG oraz 92/43/EWG.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie tych dokumentów oraz prawa krajowego należy ocenić, jakie inwestycje można realizować, pamiętając o tym, iż projekt nie może szkodzić ochronie przyrody.

 

REKLAMA

Przygotowując studium wykonalności dla omawianego projektu, należy przedstawić informację, czy projekt (lub element zakresu rzeczowego) jest realizowany na terenie objętym ochroną w ramach utworzonego czy projektowanego do utworzenia obszaru Natura 2000. W przypadku odpowiedzi pozytywnej należy podać nazwę oraz numer obszaru oraz określić możliwe oddziaływania projektu na stan środowiska, w tym w szczególności na gatunki objęte ochroną w myśl wymienionych wyżej dyrektyw. W opisie projektu należy także uwzględnić roboty kompensacyjne i naprawcze na terenie inwestycji, który należy do obszaru Natura 2000.

Kolejnym wymogiem jest uzyskanie z urzędu wojewódzkiego oceny oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne. Przygotowując analizę finansową projektu, który ma być realizowany na obszarach objętych programem, pamiętać trzeba o tym, iż część wydatków pochłania naprawa szkód, jakie mogą powstać w środowisku przy realizacji inwestycji.

Istotnym ograniczeniem, jakie można natrafić, planując inwestycję na obszarze Natura 2000, jest występowanie tam siedliska lub gatunku o tzw. znaczeniu priorytetowym. W takiej sytuacji realizacja inwestycji możliwa jest wyłącznie w celu: ochrony zdrowia i życia ludzi, zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego oraz uzyskania korzystnych następstw o pierwszorzędnym znaczeniu dla środowiska przyrodniczego.

W takim przypadku możliwa jest budowa oczyszczalni ścieków czy kanalizacji, gdyż będzie to miało korzystne następstwa dla środowiska przyrodniczego, jednakże już budowa drogi na obszarze, gdzie występują priorytetowe siedliska lub gatunki, może być trudna (np. sprawa obwodnicy Augustowa).

WNIOSEK

W przypadku inwestycji na terenach Natura 2000 należy znaleźć złoty środek pomiędzy rozwojem regionalnym a ochroną środowiska. W przeciwnym razie Polska popełni błąd Niemiec, które, chcąc chronić środowisko w Bawarii, wprowadziły takie przepisy, iż ostatecznie teren ten znacznie się wyludnił. Teraz dopiero widać, że był to błąd - próbują go naprawić, co okupione jest sporymi nakładami finansowymi

ANDRZEJ FERBER

project manager, Eficom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA