REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Gdyni powstanie INFOBox - centrum informacji o inwestycjach

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

We wrześniu w Gdyni ma być otwarte nowoczesne centrum informacji o inwestycjach w mieście, pod nazwą INFOBox. Centrum będzie dysponowało m.in. Panoramium - 22-metrową wieżą widokową, z której będzie można oglądać realizowane inwestycje.

Projekt został zaprezentowany 19 stycznia br. w Gdyni podczas konferencji prasowej.

REKLAMA

Naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miasta w Gdyni Tomasz Banel poinformował, że INFOBox będzie położony w centrum miasta na tzw. skwerku Żeromskiego, czyli u zbiegu ulic Świętojańskiej i 10 Lutego.

Podkreślił, że jest to "bezprecedensowe na polskie warunki przedsięwzięcie; nie ma wątpliwości, że jest to pierwszy w Polsce tego typu punkt informacji o inwestycjach".

REKLAMA

Tłumacząc ideę INFOBoxu Banel powiedział, że "będzie to miejsce informacji publicznej, w którym pokazane będą w sposób prosty i atrakcyjny prowadzone w mieście inwestycje". "W pierwszej kolejności centrum będzie informować o planowanym dużym placu budowy w śródmieściu, na terenach zajmowanych wcześniej przez stocznie, firmy przetwórcze i połowowe".

Poinformował, że "na ogromnej makiecie będą pokazane te części miasta, które będą rozbudowywane; jak ma to wyglądać w przyszłości, makiety mają być uzupełniane wraz z postępem prac". Zapowiedział, że w INFOBoxie będą organizowane także spotkania i prezentacje poświęcone realizowanym inwestycjom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jego zdaniem "ludzie mają taką potrzebę, żeby podglądać przez płot, co się dzieje na placu budowy; a nie ma sensu tego ukrywać, tylko stworzyć takie warunki, które będą pokazywały to, co nowego powstaje w mieście i jest atrakcyjne".

Przyznał, że projekt wzorowany jest na rozwiązaniach zastosowanych m.in. w Hamburgu (Info Center), w Saragossie (Digital Water Info Box), w Berlinie (Potzdamer Platz) i w Londynie.

REKLAMA

Zgodnie z projektem, ma to być piętrowy budynek o łącznej powierzchni wystawienniczej ok. 700 m kw. Do budowy centrum ma być użytych 65 kontenerów. Na jego fasadzie mają być wykorzystane ekrany. Koszt inwestycji wynosi ok. 6 mln zł. INFOBox będzie dysponował m.in. Panoramium, czyli 22-metrową wieżą widokową, z której będzie można podziwiać postępy prowadzonych prac budowlanych.

Poinformował, że część powierzchni wystawienniczej w centrum będzie miała charakter komercyjny; będą się tam prezentować deweloperzy budujący na terenie Gdyni. "Będzie to miejsce przyjazne dla mieszkańców i turystów; znajdą się tam również: salonik prasowy, punkt informacji turystycznej oraz punkt gastronomiczny" - dodał.

Powiedział, że intencją władz Gdyni jest, aby było to "takie interaktywne miejsce, które będzie ciągle żyć, zmieniać się; chcemy wykreować modę na INFOBox jako miejsce spotkań ludzi młodych".

Obszar w śródmieściu Gdyni o pow. kilkudziesięciu hektarów, na którym w najbliższych latach mają być prowadzone inwestycje, uważany jest za jeden z najatrakcyjniejszych terenów w kraju. Jest on z trzech stron otoczony wodą. Wcześniej na tym obszarze były m.in. przedsiębiorstwo połowowe Dalmor i stocznia remontowa Nauta, która przeniosła się na teren zlikwidowanej stoczni w Gdyni. W tym miejscu planuje się budowę m.in. Muzeum Żeglarstwa, Forum Kultury, hotelu Marriot oraz obiektów biurowych, usługowych i mieszkań.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bioodpady z potencjałem. W 2026 r. mogą przyjść długo oczekiwane zmiany w prawie [WYWIAD]

Choć legislacja koncentruje się dziś głównie na tworzywach sztucznych, sektor bioodpadów czeka na własną, systemową rewolucję. Eksperci są zgodni: czas na normy jakości nawozów z odpadów i impuls inwestycyjny dla fermentacji kuchennych resztek.

Forum Liderów PPP z Wielkim Medalem Senatu. Dziesięć lat promocji partnerstwa publiczno-prywatnego

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Forum Liderów PPP, która odbyła się w Warszawie, stała się okazją do podsumowania dekady promocji partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Gościem honorowym wydarzenia był senator Adam Szejnfeld – inicjator jednej z najbardziej nowoczesnych ustaw o PPP w Europie. Z jego inicjatywy, przy poparciu senatorów zaangażowanych w rozwój PPP, Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Forum Wielkim Medalem Senatu. Wyróżnienie odebrała prezes Kamila Król, doceniona za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację idei partnerstwa publicznego i prywatnego oraz skuteczne wdrażanie przepisów ustawy o PPP.

PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

REKLAMA

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

REKLAMA

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA