REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowania do unijnej prezydencji zgodne z planem

REKLAMA

Przygotowania do objęcia przez Polskę przewodnictwa w UE, co ma nastąpić w lipcu 2011 r., idą zgodnie z planem - zapewnia minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Ustalony został już kalendarz prezydencji i polskie priorytety; opracowywany jest plan promocji Polski.

Intensywne przygotowania do organizacji prezydencji rozpoczęły na początku 2009 roku, kiedy rząd przyjął kalendarz wykonania poszczególnych zadań.

REKLAMA

REKLAMA

Dowgielewicz powiedział, że szkolenia z języków obcych oraz z wiedzy o Unii Europejskiej, czy mechanizmów funkcjonowania różnych instytucji są jedną z ważniejszych części przygotowań do polskiej prezydencji. Zajęcia dla ponad tysiąca urzędników korpusu prezydencji z całej administracji państwowej udało się uruchomić już kilka miesięcy temu.

Na jesień zaplanowane są szkolenia z tzw. miękkich kompetencji, czyli umiejętności prowadzenia spotkań, zarządzania negocjacjami oraz czasem. Przewidziany jest także blok szkoleń dotyczących prezydencji - dla ambasadorów. Będzie on połączony z coroczną naradą ambasadorów, która odbędzie się pod koniec sierpnia w Warszawie. Za kilka dni rozpocznie się nabór na oficerów łącznikowych, których rolą będzie m.in. opieka nad poszczególnymi delegacjami narodowymi w trakcie posiedzeń rad sektorowych.

Dowgielewicz zwrócił uwagę, że najbliższe trzy miesiące będą wymagały szczególnej mobilizacji, ponieważ finalizowane będą niektóre przygotowania związane z logistyką. Chodzi m.in. o zawarcie umów w sprawie konkretnych miejsc, gdzie będą odbywały się m.in. nieformalne spotkania ministerialne podczas polskiego przewodnictwa.

Rekomendacje rządu uzyskały: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Rzeszów, Sopot, Toruń, Bydgoszcz, Warszawa oraz Wrocław.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak poinformował minister zrealizowanym zadaniem jest przekazanie przez Polskę do Sekretariatu Generalnego Rady UE kalendarza prezydencji, który zawiera m.in. daty szczytów Rady Europejskiej, daty posiedzeń rad sektorowych (ministerialnych), konferencji ministerialnych, spotkań na szczeblu wiceministrów. Kalendarz, który premier Donald Tusk w czerwcu przekazał przewodniczącemu Rady Europejskiej Hermanowi Van Rompuyowi zawiera około 200 spotkań.

Jednym z zadań - przewidzianych w kalendarzu przygotowań - jest wybór koncepcji i realizacja wystroju niektórych pomieszczeń w budynkach Rady UE w Brukseli.

Według Dowgielewicza Polska będzie chciała umieścić "polskie akcenty" w niektórych z nich. Minister nie chciał jednak zdradzać szczegółów. Powiedział tylko, że projekt graficzny wystroju jest przygotowywany.

W ramach przygotowań do objęcia półrocznej prezydencji Polska chce być widoczna także w krajach, które nie są członkami Wspólnoty. Dowgielewicz powiedział, że Polska będzie chciała postawić przede wszystkich na organizację konferencji, seminariów. Wykluczył promowanie polskiej prezydencji przez wykorzystanie bilbordów, czy reklam telewizyjnych, bo - jak podkreślił - Polski na to nie stać. "Musimy być kreatywni, bo pieniędzy nie mamy zbyt wiele" - dodał.

Minister podkreślił, że w ministerstwie spraw zagranicznych na bieżąco analizowane są różne sytuacje kryzysowe, które mogą się pojawić w trakcie polskiego przewodnictwa. Chodzi np. o klęski humanitarne, klęski żywiołowe, wydarzenie polityczne w którymś z krajów członkowskich, możliwość zaostrzenia sytuacji w punktach zapalnym świata.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA