REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą nowe zasady wyboru lokalnych grup działania

Wioletta Kępka

REKLAMA

REKLAMA

Członkiem lokalnej grupy będzie mogła być jedynie gmina albo powiat. Samorząd województwa, jako jednostka o regionalnym charakterze, nie będzie mógł w niej uczestniczyć. Nadzór nad wyborem grup do realizacji lokalnej strategii rozwoju będzie sprawował minister rolnictwa i rozwoju wsi.

W styczniu 2009 r. wejdą w życie przepisy ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich).

REKLAMA

Wprowadza ona m.in. nowe zasady wyboru lokalnych grup działania (dalej: LGD) do realizacji lokalnych strategii rozwoju oraz tryb przyznawania pomocy technicznej samorządom, a także precyzuje zasady funkcjonowania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (dalej: KSOW).

Program Leader

Lokalne grupy działania są podstawą realizacji w Polsce programu Leader (Oś 4 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013).

W ramach programu Leader realizowane są 3 działania:

1) Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) Wdrażanie projektów współpracy,

3) Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja.

Dla lokalnego rozwoju największe znaczenie ma Działanie 1. - Wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju. Ma ono na celu umożliwienie mieszkańcom obszaru objętego lokalną strategią rozwoju (LSR) realizacji projektów w ramach tej strategii. Realizacja strategii powinna przyczynić się do poprawy jakości życia na obszarach wiejskich, m.in. poprzez wzrost aktywności mieszkańców oraz nowe miejsca pracy.

Lokalną strategię rozwoju zatwierdza samorząd województwa, który wybiera także lokalne grupy działania realizujące tę strategię.

Nowe zasady działania LGD

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich zmienia m.in. zasady funkcjonowania LGD. Najważniejszą zmianą jest wyłączenie samorządu województwa, ze względu na jego regionalny charakter, z możliwości uczestnictwa w lokalnej grupie działania. Samorządowymi członkami LGD będą mogły być jedynie gminy i powiaty.

Ma to zapobiec sytuacji konfliktu interesów, bo to samorząd województwa wybiera lokalne grupy działania do realizacji lokalnej strategii rozwoju.

Żeby wybór LGD był prawidłowy, nadzór nad procedurą będzie sprawował minister rolnictwa i rozwoju wsi. Minister będzie także wydawał wiążące wytyczne dla marszałków, dotyczące zadań związanych z wyborem lokalnej grupy działania.

Pomoc techniczna dla samorządów

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o wspieraniu obszarów wiejskich reguluje również tryb przyznawania pomocy technicznej samorządom. Wsparcie będzie przyznawane administracji wykonującej zadania służące prawidłowej realizacji programów rozwoju obszarów wiejskich. Udzielanie pomocy odbywać się będzie na takich samych zasadach, jak przyznawanie pomocy z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Zasady te reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 14 marca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy technicznej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Pomoc techniczną przyznaje się w formie refundacji, która wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Wsparcie można uzyskać na realizację projektów, które mają pomóc w:

• promocji,

• przygotowaniu informacji,

- o Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich (dalej: PROW).

Nadzór nad wdrażaniem pomocy technicznej sprawować ma Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Krajowe Sieci Obszarów Wiejskich

Ustawa o wspieraniu obszarów wiejskich precyzuje także zasady funkcjonowania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW).

REKLAMA

Celem działania KSOW będzie stworzenie podmiotom zaangażowanym w rozwój obszarów wiejskich przyjaznej platformy współpracy i wymiany doświadczeń, która ma służyć ocenie polityki w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, analizie i rozpowszechnianiu oraz wymianie informacji i wiedzy na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym oraz wspólnotowym. Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich będzie skupiać m.in. urzędy marszałkowskie, powiaty i gminy, instytucje krajowe oraz zainteresowane podmioty, które przyczyniają się do rozwoju obszarów wiejskich oraz będą wpływać na lepsze wykorzystanie środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Nadal za utworzenie sieci będzie odpowiedzialny Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast funkcjonowanie KSOW mają zapewnić Sekretariat Centralny oraz sekretariaty regionalne. Zadania Sekretariatu Centralnego wykonywał będzie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a zadania sekretariatów regionalnych - zarządy poszczególnych województw. Możliwe też będzie powierzenie wykonywania tych zadań innym podmiotom wyłonionym w otwartych przetargach.

Nie można łączyć pomocy

Niektóre zapisy nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich weszły w życie już 1 stycznie 2009 r. Są to m.in. zmiany w ustawie z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, które zakazują korzystania z ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym, jeżeli beneficjentowi zostało przyznane na daną inwestycję wsparcie na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków EFRROW.

SŁOWNICZEK

Lokalne Grupy Działania (LGD) to lokalne partnerstwo na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego danego obszaru. Członkiem LGD są m.in. samorządy lokalne, przedsiębiorcy, mieszkańcy i organizacje pozarządowe. LGD musi posiadać osobowość prawną, może działać w formie stowarzyszenia, związku stowarzyszeń lub fundacji. Ponad 50% składu organu zarządczego LGD muszą stanowić partnerzy społeczni i gospodarczy, np. przedsiębiorcy i rolnicy z danego obszaru. Żeby skorzystać z programu Leader, członkiem LGD musi być także samorząd lokalny.

Wioletta Kępka

Podstawy prawne:

• Ustawa z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz niektórych innych ustaw (skierowano do podpisu Prezydenta RP)

• Ustawa z 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz.U. nr 64, poz. 427)

• Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 14 marca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy technicznej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz.U. nr 54, poz. 329)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA