REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy wspierane przez organizacje pozarządowe

Samorządy wspierane przez organizacje pozarządowe
Samorządy wspierane przez organizacje pozarządowe
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Unijna perspektywa finansowa 2014–2020 jest ostatnią, w której samorządy mogą ubiegać się o wsparcie inwestycji i działań o charakterze edukacyjno-promocyjnym. Konkurencja do funduszy jest duża, dlatego nie każde przedsięwzięcie otrzyma szanse na dofinansowanie.

REKLAMA

Wiele samorządów słusznie upatruje możliwości wsparcia dla imprez kulturalnych czy edukacyjnych, organizując cykliczne projekty, jednak instytucje wdrażające coraz częściej oczekują od przyszłych beneficjentów coraz to nowych i innowacyjnych form działalności upowszechniającej kulturę i edukację. Z drugiej strony, konkurencja jest coraz silniejsza, bo oprócz samorządów do składania wniosków uprawnieni są np. przedstawiciele organizacji pozarządowych czy klastry działające w obszarze edukacji lub kultury. Dlatego warto już teraz, gdy jeszcze trwa perspektywa finansowa UE, zaktywizować lokalne grupy działania i liderów społecznych do podejmowania działań, np. poprzez utworzenie fundacji, na rzecz kultury, edukacji, ale także np. promocji zdrowia.

REKLAMA

Organizacje pozarządowe mają większe możliwości ubiegania się o dofinansowanie przedsięwzięć o charakterze promocyjnym lub edukacyjnym. Oczywiście mogą także występować w roli inicjatora wydarzeń kulturalnych i np. w zakresie profilaktyki ochrony zdrowia.

Niezbędne osoby kreatywne i przedsiębiorcze

REKLAMA

We Włodawie powstaje właśnie Fundacja „Wrota Europy”. – Pomysł to odpowiedź na potrzebę inwestowania w promocję kultury – mówi Grzegorz Czaplak, przyszły prezes zarządu fundacji. – Chcemy zgromadzić wokół Fundacji ludzi, którzy mogą wnieść wiele ciekawych inicjatyw w życie społeczne i kulturalne powiatu – ekspertów do spraw sztuki, muzyki, ale także przedsiębiorczości. W Radzie Fundacji zasiadać będą również przedstawiciele nauki i sportu, którzy mieszkają na terenie ziemi włodawskiej lub urodzili się na tym terenie. To z nimi właśnie chcemy tworzyć podstawy działalności naszej organizacji – zapewnia Grzegorz Czaplak.

Zdaniem prezesa Fundacji to właśnie od osób twórczych i przedsiębiorczych zależy jakość przyszłych przedsięwzięć kulturalnych, niekoniecznie wielkobudżetowych, które na stałe wpiszą się w wydarzenia artystyczne i imprezy na terenie ziemi włodawskiej. – Mamy już kilka propozycji, które mogą być wspierane przez Fundację – jest wśród nich organizowana od dwudziestu lat impreza pod nazwą „Jarmark Holeński” – tłumaczy Grzegorz Czaplak. – Jarmark to typowy przykład oddolnej inicjatywy, stworzonej przez lokalnych pasjonatów historii i kultury, która przez lata zyskała grono sympatyków i stała się ważnym punktem na kulturalnej mapie regionu lubelskiego. Jednak, aby przez kolejne lata mógł być jednym z filarów kultury na Lubelszczyźnie i pograniczu, jego twórcy muszą zabiegać o dofinansowanie z różnych, krajowych i międzynarodowych, źródeł. Fundacja, wśród wielu zadań, będzie miała również wspieranie tego typu flagowych inicjatyw kulturalnych, które pokazują bogactwo historii i kultury pogranicza.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konieczna wartość dodana

Fundacja to szansa na prowadzenie działalności edukacyjnej, kulturalnej, ale także rozwoju przedsiębiorczości. – Chcemy nadać świeżość i nową jakość wydarzeniom regionalnym, które mają na celu zaktywizować lokalną społeczność, ale także – pozwolić mieszkańcom na rozwinięcie własnych zainteresowań twórczych – zapewnia Grzegorz Czaplak.

Fundacja pozwoli nie tylko na wsparcie działań lokalnych, w szerszym zakresie, niż było to możliwe dotąd, ale także da szansę na pozyskanie funduszy zewnętrznych m.in. od międzynarodowych organizacji pozarządowych i innych instytucji, które adresują swoje działania właśnie do fundacji lokalnych. Fakt, że Fundacja „Wrota Europy” będzie prowadzić aktywność na pograniczu, co jest istotną wartością dodaną i dodatkową szansą na sukces. 4 listopada br. podpisany został akt powołania Fundacji w kancelarii notarialnej, złożony został już wniosek o wpis do KRS i najpóźniej w połowie grudnia fundacja powinna rozpocząć działalność.

Wśród celów włodawskiej Fundacji, obok szeroko pojętej działalności edukacyjnej, kulturalnej i społecznej na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych, jest także wspieranie rozwoju gospodarczego, w tym promocja przedsiębiorczości, oraz aktywizacja zawodowa i życiowa osób, w szczególności niepełnosprawnych. – Chcemy promować edukację i kulturę w kraju i poza jego granicami, ale także inwestować w rozwój kadr kultury i nowoczesnej oświaty i zachęcać do aktywnego stylu życia poprzez promocję sportu i turystyki – informuje Grzegorz Czaplak. – Fundacja prowadzić będzie także działania na rzecz upowszechniania języków i kultury krajów Unii Europejskiej, ale również – rozwijać międzynarodowe kontakty edukacyjne i kulturalne.

Organizacja będzie współpracować przy imprezach kulturalnych, np. słynnym Festiwalu Trzech Kultur czy Festiwalu Kolęd i Szczodrywek we Włodawie. – Istotne będzie dla nas wspieranie realizacji projektów o znaczeniu kulturalnym i edukacyjnym na terenie ziemi włodawskiej, ale także – promocja i sponsoring na rzecz wydarzeń kulturalnych – mówi Grzegorz Czaplak. – W przyszłości Fundacja mogłaby zająć się realizacją szkoleń i np. prowadzeniem inkubatora przedsiębiorczości o zasięgu transgranicznym.

Istotne inspiracje i koordynacja ważnej społecznie działalności

Samorządowa Fundacja Opieki Medycznej „Zdrowie” w Nowogardzie została założona w 2004 roku. – Celem Fundacji jest ochrona i promocja zdrowia na terenie Gminy Nowogard oraz kształtowanie aktywnych postaw prozdrowotnych w społeczności lokalnej, poprzez wspieranie rozwoju profilaktyki i promocji zdrowia – informuje Jarosław Soborski z Urzędu Miasta w Nowogardzie (dalej: UM w Nowogardzie). – Misją jest wspieranie Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie.

Fundacja działa na rzecz wsparcia osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych, które nie mają osobowości prawnej, a realizują zadania z zakresu zwiększenia dostępności społeczeństwa do opieki medycznej poprzez finansowanie, inspirowanie i koordynowanie tej ważnej społecznie działalności. Chodzi tu także o organizowanie środków materialnych i finansowych dla organizacyjnej i finansowej pomocy placówce ochrony zdrowia – Szpitalowi w Nowogardzie – oraz wsparcia przedsięwzięć, które służą zabezpieczeniu świadczeń zdrowotnych społeczności lokalnej.

W czasie ostatnich pięciu lat Fundacja realizowała projekt, dofinansowany w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych z terenu gminy Nowogard. Celem przedsięwzięcia była promocja i profilaktyka w zakresie ochrony zdrowia społeczności na terenie gminy Nowogard. Jednym z przykładów działań były bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi u kobiet.

W obliczu powoli kończących się funduszy unijnych dla samorządów, ale także wyraźnych zmian w procedurach konkursowych dla planowanych przedsięwzięć o charakterze społecznym i kulturalnym, wydaje się, że fundacje, zakładane przy wsparciu lokalnych społeczności i pomocy liderów samorządowych są przyszłością polskich gmin i powiatów.

Organizacje pozarządowe – z jednej strony – powinny być wspierane w realizacji swoich zadań przez samorządy, z drugiej strony jednak – wyraźnie odciążają samorząd w wielu obszarach działalności, także finansowo. Jak podkreśla Jarosław Soborski z UM w Nowogardzie działania tzw. trzeciego sektora są najbardziej efektywnym sposobem budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Istotne jest precyzyjne określenie celów działania Fundacji. Im szerszy zakres działalności, tym lepiej, bo dajemy sobie wówczas szansę na uczestnictwo w wielu konkursach na dotacje, np. z zakresu kultury, edukacji, ale także rozwoju przedsiębiorczości czy wsparcia osób niepełnosprawnych lub tworzenia przedsięwzięć z myślą o zapewnieniu zdrowego starzenia się społeczeństwa.

MAGDALENA POKRZYCKA-WALCZAK

dziennikarka specjalizująca się w tematyce polityki europejskiej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA