REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy wspierane przez organizacje pozarządowe

Subskrybuj nas na Youtube
Samorządy wspierane przez organizacje pozarządowe
Samorządy wspierane przez organizacje pozarządowe
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Unijna perspektywa finansowa 2014–2020 jest ostatnią, w której samorządy mogą ubiegać się o wsparcie inwestycji i działań o charakterze edukacyjno-promocyjnym. Konkurencja do funduszy jest duża, dlatego nie każde przedsięwzięcie otrzyma szanse na dofinansowanie.

Wiele samorządów słusznie upatruje możliwości wsparcia dla imprez kulturalnych czy edukacyjnych, organizując cykliczne projekty, jednak instytucje wdrażające coraz częściej oczekują od przyszłych beneficjentów coraz to nowych i innowacyjnych form działalności upowszechniającej kulturę i edukację. Z drugiej strony, konkurencja jest coraz silniejsza, bo oprócz samorządów do składania wniosków uprawnieni są np. przedstawiciele organizacji pozarządowych czy klastry działające w obszarze edukacji lub kultury. Dlatego warto już teraz, gdy jeszcze trwa perspektywa finansowa UE, zaktywizować lokalne grupy działania i liderów społecznych do podejmowania działań, np. poprzez utworzenie fundacji, na rzecz kultury, edukacji, ale także np. promocji zdrowia.

REKLAMA

Organizacje pozarządowe mają większe możliwości ubiegania się o dofinansowanie przedsięwzięć o charakterze promocyjnym lub edukacyjnym. Oczywiście mogą także występować w roli inicjatora wydarzeń kulturalnych i np. w zakresie profilaktyki ochrony zdrowia.

Niezbędne osoby kreatywne i przedsiębiorcze

REKLAMA

We Włodawie powstaje właśnie Fundacja „Wrota Europy”. – Pomysł to odpowiedź na potrzebę inwestowania w promocję kultury – mówi Grzegorz Czaplak, przyszły prezes zarządu fundacji. – Chcemy zgromadzić wokół Fundacji ludzi, którzy mogą wnieść wiele ciekawych inicjatyw w życie społeczne i kulturalne powiatu – ekspertów do spraw sztuki, muzyki, ale także przedsiębiorczości. W Radzie Fundacji zasiadać będą również przedstawiciele nauki i sportu, którzy mieszkają na terenie ziemi włodawskiej lub urodzili się na tym terenie. To z nimi właśnie chcemy tworzyć podstawy działalności naszej organizacji – zapewnia Grzegorz Czaplak.

Zdaniem prezesa Fundacji to właśnie od osób twórczych i przedsiębiorczych zależy jakość przyszłych przedsięwzięć kulturalnych, niekoniecznie wielkobudżetowych, które na stałe wpiszą się w wydarzenia artystyczne i imprezy na terenie ziemi włodawskiej. – Mamy już kilka propozycji, które mogą być wspierane przez Fundację – jest wśród nich organizowana od dwudziestu lat impreza pod nazwą „Jarmark Holeński” – tłumaczy Grzegorz Czaplak. – Jarmark to typowy przykład oddolnej inicjatywy, stworzonej przez lokalnych pasjonatów historii i kultury, która przez lata zyskała grono sympatyków i stała się ważnym punktem na kulturalnej mapie regionu lubelskiego. Jednak, aby przez kolejne lata mógł być jednym z filarów kultury na Lubelszczyźnie i pograniczu, jego twórcy muszą zabiegać o dofinansowanie z różnych, krajowych i międzynarodowych, źródeł. Fundacja, wśród wielu zadań, będzie miała również wspieranie tego typu flagowych inicjatyw kulturalnych, które pokazują bogactwo historii i kultury pogranicza.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konieczna wartość dodana

REKLAMA

Fundacja to szansa na prowadzenie działalności edukacyjnej, kulturalnej, ale także rozwoju przedsiębiorczości. – Chcemy nadać świeżość i nową jakość wydarzeniom regionalnym, które mają na celu zaktywizować lokalną społeczność, ale także – pozwolić mieszkańcom na rozwinięcie własnych zainteresowań twórczych – zapewnia Grzegorz Czaplak.

Fundacja pozwoli nie tylko na wsparcie działań lokalnych, w szerszym zakresie, niż było to możliwe dotąd, ale także da szansę na pozyskanie funduszy zewnętrznych m.in. od międzynarodowych organizacji pozarządowych i innych instytucji, które adresują swoje działania właśnie do fundacji lokalnych. Fakt, że Fundacja „Wrota Europy” będzie prowadzić aktywność na pograniczu, co jest istotną wartością dodaną i dodatkową szansą na sukces. 4 listopada br. podpisany został akt powołania Fundacji w kancelarii notarialnej, złożony został już wniosek o wpis do KRS i najpóźniej w połowie grudnia fundacja powinna rozpocząć działalność.

Wśród celów włodawskiej Fundacji, obok szeroko pojętej działalności edukacyjnej, kulturalnej i społecznej na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych, jest także wspieranie rozwoju gospodarczego, w tym promocja przedsiębiorczości, oraz aktywizacja zawodowa i życiowa osób, w szczególności niepełnosprawnych. – Chcemy promować edukację i kulturę w kraju i poza jego granicami, ale także inwestować w rozwój kadr kultury i nowoczesnej oświaty i zachęcać do aktywnego stylu życia poprzez promocję sportu i turystyki – informuje Grzegorz Czaplak. – Fundacja prowadzić będzie także działania na rzecz upowszechniania języków i kultury krajów Unii Europejskiej, ale również – rozwijać międzynarodowe kontakty edukacyjne i kulturalne.

Organizacja będzie współpracować przy imprezach kulturalnych, np. słynnym Festiwalu Trzech Kultur czy Festiwalu Kolęd i Szczodrywek we Włodawie. – Istotne będzie dla nas wspieranie realizacji projektów o znaczeniu kulturalnym i edukacyjnym na terenie ziemi włodawskiej, ale także – promocja i sponsoring na rzecz wydarzeń kulturalnych – mówi Grzegorz Czaplak. – W przyszłości Fundacja mogłaby zająć się realizacją szkoleń i np. prowadzeniem inkubatora przedsiębiorczości o zasięgu transgranicznym.

Istotne inspiracje i koordynacja ważnej społecznie działalności

Samorządowa Fundacja Opieki Medycznej „Zdrowie” w Nowogardzie została założona w 2004 roku. – Celem Fundacji jest ochrona i promocja zdrowia na terenie Gminy Nowogard oraz kształtowanie aktywnych postaw prozdrowotnych w społeczności lokalnej, poprzez wspieranie rozwoju profilaktyki i promocji zdrowia – informuje Jarosław Soborski z Urzędu Miasta w Nowogardzie (dalej: UM w Nowogardzie). – Misją jest wspieranie Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie.

Fundacja działa na rzecz wsparcia osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych, które nie mają osobowości prawnej, a realizują zadania z zakresu zwiększenia dostępności społeczeństwa do opieki medycznej poprzez finansowanie, inspirowanie i koordynowanie tej ważnej społecznie działalności. Chodzi tu także o organizowanie środków materialnych i finansowych dla organizacyjnej i finansowej pomocy placówce ochrony zdrowia – Szpitalowi w Nowogardzie – oraz wsparcia przedsięwzięć, które służą zabezpieczeniu świadczeń zdrowotnych społeczności lokalnej.

W czasie ostatnich pięciu lat Fundacja realizowała projekt, dofinansowany w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych z terenu gminy Nowogard. Celem przedsięwzięcia była promocja i profilaktyka w zakresie ochrony zdrowia społeczności na terenie gminy Nowogard. Jednym z przykładów działań były bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi u kobiet.

W obliczu powoli kończących się funduszy unijnych dla samorządów, ale także wyraźnych zmian w procedurach konkursowych dla planowanych przedsięwzięć o charakterze społecznym i kulturalnym, wydaje się, że fundacje, zakładane przy wsparciu lokalnych społeczności i pomocy liderów samorządowych są przyszłością polskich gmin i powiatów.

Organizacje pozarządowe – z jednej strony – powinny być wspierane w realizacji swoich zadań przez samorządy, z drugiej strony jednak – wyraźnie odciążają samorząd w wielu obszarach działalności, także finansowo. Jak podkreśla Jarosław Soborski z UM w Nowogardzie działania tzw. trzeciego sektora są najbardziej efektywnym sposobem budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Istotne jest precyzyjne określenie celów działania Fundacji. Im szerszy zakres działalności, tym lepiej, bo dajemy sobie wówczas szansę na uczestnictwo w wielu konkursach na dotacje, np. z zakresu kultury, edukacji, ale także rozwoju przedsiębiorczości czy wsparcia osób niepełnosprawnych lub tworzenia przedsięwzięć z myślą o zapewnieniu zdrowego starzenia się społeczeństwa.

MAGDALENA POKRZYCKA-WALCZAK

dziennikarka specjalizująca się w tematyce polityki europejskiej

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

REKLAMA

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA