REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - od kiedy?

Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - od kiedy? /Fot. Fotolia
Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - od kiedy? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szykują się zmiany w bezpieczeństwie ruchu drogowego. Są one bardzo ważne ze względu na dużą liczbę wypadków na przejściach dla pieszych.

Ministerstwo infrastruktury przygotowało kilka zmian dla zmotoryzowanych. Te dotyczą limitów prędkości, kar za przekroczenia oraz ruchu pieszych. I o ile np. pierwszeństwo pieszych przed przejściem powinno się stać faktem już 1 lipca 2020 roku, na razie przepisy nie zaczną obowiązywać. Powód? Są poważne opóźnienia. Projekt jest obradowany przez Komitet Stały Rady Ministrów, a później musi zostać przyjęty przez parlament i podpisany przez prezydenta.

REKLAMA

Polecamy: Oferta specjalna: Pakiet książek – Nowa matryca stawek VAT Towary i Usługi z programem INFORLEX PKWiU + CN, stawki VAT i WIS na 2 m-ce

Szersze uprawnienia dla pieszych

Pierwszym z pomysłów rządzących jest rozszerzenie uprawnień dawanych pieszym. Kierowca zostanie zobowiązany do obserwowania nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego otoczenia. Dzięki temu będzie w stanie w porę zareagować w sytuacji, w której pieszy postanowi wkroczyć na jezdnię. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że pieszy otrzyma pierwszeństwo nie w chwili wejścia na pasy, a w chwili w której postanowi przejść przez jezdnię. Tak, będzie musiał zachować ostrożność, jednak samo pojęcie zachowania szczególnej ostrożności jest mało precyzyjne i niewiele daje kierowcom.

Zmiany dotyczące prędkości w terenie zabudowanym

Jedną z nowości wprowadzonych na mocy nowelizacji ustawy powinno się stać ujednolicenie limitu dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Obecnie w godzinach 5:00 - 23:00 pojazdy mogą poruszać się 50 km/h, a między 23:00 a 5:00 60 km/h. Według nowych przepisów limit 50 km/h będzie obowiązywać przez całą dobę.

Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości

Od kilku lat w Polsce obowiązuje zapis mówiący o tym, że każdy kierowca, który w terenie zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h, straci prawo jazdy na trzy miesiące. Od 1 lipca 2020 roku na mocy nowelizacji prawa o ruchu drogowym znaczenie tego obostrzenia miało zostać rozszerzone. Utrata prawa jazdy na 3 miesiące według intencji ustawodawcy powinna dotyczyć nie tylko terenu zabudowanego. Nowe przepisy zakładały, że prawo jazdy straci także ten kierowca, który popełni wykroczenie polegające na przekroczeniu prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Moto

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA