Szkolenie zawodowe podstawowe policjantów
REKLAMA
Zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych w Policji, szkolenie zawodowe podstawowe przygotowuje policjantów do wykonywania podstawowych zadań służbowych na stanowiskach, na których są wymagane kwalifikacje zawodowe podstawowe.
REKLAMA
Na szkolenie takie kieruje się policjanta bezpośrednio po przyjęciu do służby. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do służby przyjmie się policjanta do służby przed upływem 18 miesięcy od dnia zwolnienia go ze służby w Policji, jeżeli podczas jej pełnienia uzyskał kwalifikacje zawodowe podstawowe. W takiej sytuacji nie musi on odbywać szkolenia zawodowego podstawowego.
Szkolenie zawodowe podstawowe prowadzi się dla policjantów według jednolitego programu szkolenia zawodowego policjantów właściwego dla tego szkolenia, wprowadzonego decyzją Komendanta Głównego Policji. Obecnie program wymaga przeprowadzenia 968 godzin lekcyjnych podczas 124 dni szkoleniowych.
Czytaj także: MSWiA: zmiany emerytur mundurowych - od 2012 r.>>
Szkolenie skrócone
Od 20 listopada 2010 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają odbycie skróconego szkolenia zawodowego podstawowego - którego czas trwania zostanie skrócony o połowę. Szkolenie to będzie realizowane przez jednostki szkoleniowe Policji i zawierać będzie przede wszystkim treści kształcenia o charakterze umiejętnościowym.
Warunkiem skorzystania z możliwości odbycia krótszego szkolenia jest zaliczenie z wynikiem pozytywnym testu wiedzy lub ukończenie studiów na kierunku uznanym za przydatny dla Policji:
REKLAMA
1. Dla policjantów, którzy przed rozpoczęciem szkolenia zawodowego podstawowego z wynikiem pozytywnym zaliczą test wiedzy obejmujący swoim zakresem określony przez Komendanta Głównego Policji minimalny zakres treści kształcenia, prowadzone będzie szkolenie zawodowe podstawowe w zakresie uzupełniającym różnice programowe między treściami objętymi testem wiedzy a szkoleniem zawodowym podstawowym.
Policjanci zainteresowani przystąpieniem do testu wiedzy w dniu przyjęcia do służby w Policji składają, we właściwych komórkach kadrowych KWP/KSP, deklarację uczestnictwa w przedmiotowym teście.
Test wiedzy przeprowadzany jest w pierwszym dniu szkolenia zawodowego podstawowego i składa się ze 140 pytań. Policjant uzyskuje zaliczenie przedmiotowego testu wiedzy, jeżeli udzieli co najmniej 70% poprawnych odpowiedzi z ogólnej liczby 140 pytań.
Test obejmuje wiedzę m.in. z elementu wstępu do prawoznawstwa, części ogólnej i szczególnej prawa karnego i prawa wykroczeń, przepisów karnych wybranych ustaw szczególnych, oględzin, zatrzymania osoby, udzielania pierwszej pomocy.
REKLAMA
Do dnia dzisiejszego przeprowadzono test wiedzy w pierwszym dniu dwóch szkoleń zawodowych podstawowych i z kilkuset osób przystępujących do niego zdały go jedynie dwie osoby. Można stwierdzić, że wynika to przede wszystkim z bardzo dużego zakresu wiedzy do opanowania.
2. Druga możliwość skierowana została dla policjantów - absolwentów studiów wyższych o kierunku prawo, administracja, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne. W przypadku zrealizowania w ramach ww. studiów, na podstawie porozumienia z Komendantem Głównym Policji, określonego przez niego minimalnego zakresu treści kształcenia, prowadzi się szkolenie zawodowe podstawowe w zakresie uzupełniającym różnice programowe między zrealizowanym minimalnym zakresem treści kształcenia a szkoleniem zawodowym podstawowym.
Jedynie w przypadku, gdy przerwa między ukończeniem ww. studiów wyższych a przyjęciem do służby wynosi więcej niż rok, bezpośrednio po przyjęciu do służby policjanta kieruje się go na szkolenie zawodowe podstawowe. W takim przypadku osoby takie mogą przystąpić do testu wiedzy w pierwszym dniu szkolenia i w razie zdania będą uczestniczyć w skróconym szkoleniu.
Instytucje szkolące
Umowę z Komendantem Głównym Policji podpisał już Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademia Humanistyczna w Pułtusku, Akademia Pomorskiej w Słupsku, Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa w Warszawie, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego w Krakowie, Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie, Wyższa Szkoła Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Przemyślu, Dolnośląska Szkoła Prawa i Administracji we Wrocławiu, Wszechnica Polskiej Szkoły Wyższej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie.
Na podstawie porozumienia władze ww. uczelni zobowiązały się do przekazania wiedzy z 33 tematów w liczbie minimum 259 godzin dydaktycznych. Tematy te nawiązują do treści policyjnego szkolenia zawodowego podstawowego i obejmują m.in. prawo karne, prawo wykroczeń, przeszukanie osoby, pomieszczeń i rzeczy, podstawy ruchu drogowego.
Zmiany w szkoleniu zawodowym podstawowym spowodowały, że osoby które skończą kierunki związane z pracą policji albo zdały test wiedzy, będą mogły łatwiej rozpocząć służbę. Ich szkolenie podstawowe będzie krótsze, ponieważ nie będzie obejmować części teorii, z którą zapoznają się już na uczelni lub opanują ja we własnym zakresie.
Czytaj także: Warunki stawiane kandydatom do służby w formacjach mundurowych>>
Źródło:
Piotr Górnik
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA