REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenie zawodowe podstawowe policjantów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Górnik

REKLAMA

Mianowanie lub powołanie na stanowisko służbowe w Policji jest uzależnione od wielu czynników m.in. od uzyskania określonych kwalifikacji zawodowych.

Zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych w Policji, szkolenie zawodowe podstawowe przygotowuje policjantów do wykonywania podstawowych zadań służbowych na stanowiskach, na których są wymagane kwalifikacje zawodowe podstawowe.

REKLAMA

Na szkolenie takie kieruje się policjanta bezpośrednio po przyjęciu do służby. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do służby przyjmie się policjanta do służby przed upływem 18 miesięcy od dnia zwolnienia go ze służby w Policji, jeżeli podczas jej pełnienia uzyskał kwalifikacje zawodowe podstawowe. W takiej sytuacji nie musi on odbywać szkolenia zawodowego podstawowego.

Szkolenie zawodowe podstawowe prowadzi się dla policjantów według jednolitego programu szkolenia zawodowego policjantów właściwego dla tego szkolenia, wprowadzonego decyzją Komendanta Głównego Policji. Obecnie program wymaga przeprowadzenia 968 godzin lekcyjnych podczas 124 dni szkoleniowych.

Czytaj także: MSWiA: zmiany emerytur mundurowych - od 2012 r.>>

Szkolenie skrócone

Od 20 listopada 2010 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają odbycie skróconego szkolenia zawodowego podstawowego - którego czas trwania zostanie skrócony o połowę. Szkolenie to będzie realizowane przez jednostki szkoleniowe Policji i zawierać będzie przede wszystkim treści kształcenia o charakterze umiejętnościowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunkiem skorzystania z możliwości odbycia krótszego szkolenia jest zaliczenie z wynikiem pozytywnym testu wiedzy lub ukończenie studiów na kierunku uznanym za przydatny dla Policji:

REKLAMA

1. Dla policjantów, którzy przed rozpoczęciem szkolenia zawodowego podstawowego z wynikiem pozytywnym zaliczą test wiedzy obejmujący swoim zakresem określony przez Komendanta Głównego Policji minimalny zakres treści kształcenia, prowadzone będzie szkolenie zawodowe podstawowe w zakresie uzupełniającym różnice programowe między treściami objętymi testem wiedzy a szkoleniem zawodowym podstawowym.

Policjanci zainteresowani przystąpieniem do testu wiedzy w dniu przyjęcia do służby w Policji składają, we właściwych komórkach kadrowych KWP/KSP, deklarację uczestnictwa w przedmiotowym teście.

Test wiedzy przeprowadzany jest w pierwszym dniu szkolenia zawodowego podstawowego i składa się ze 140 pytań. Policjant uzyskuje zaliczenie przedmiotowego testu wiedzy, jeżeli udzieli co najmniej 70% poprawnych odpowiedzi z ogólnej liczby 140 pytań.

Test obejmuje wiedzę m.in. z elementu wstępu do prawoznawstwa, części ogólnej i szczególnej prawa karnego i prawa wykroczeń, przepisów karnych wybranych ustaw szczególnych, oględzin, zatrzymania osoby, udzielania pierwszej pomocy.

REKLAMA

Do dnia dzisiejszego przeprowadzono test wiedzy w pierwszym dniu dwóch szkoleń zawodowych podstawowych i z kilkuset osób przystępujących do niego zdały go jedynie dwie osoby. Można stwierdzić, że wynika to przede wszystkim z bardzo dużego zakresu wiedzy do opanowania.

2. Druga możliwość skierowana została dla policjantów - absolwentów studiów wyższych o kierunku prawo, administracja, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne. W przypadku zrealizowania w ramach ww. studiów, na podstawie porozumienia z Komendantem Głównym Policji, określonego przez niego minimalnego zakresu treści kształcenia, prowadzi się szkolenie zawodowe podstawowe w zakresie uzupełniającym różnice programowe między zrealizowanym minimalnym zakresem treści kształcenia a szkoleniem zawodowym podstawowym.

Jedynie w przypadku, gdy przerwa między ukończeniem ww. studiów wyższych a przyjęciem do służby wynosi więcej niż rok, bezpośrednio po przyjęciu do służby policjanta kieruje się go na szkolenie zawodowe podstawowe. W takim przypadku osoby takie mogą przystąpić do testu wiedzy w pierwszym dniu szkolenia i w razie zdania będą uczestniczyć w skróconym szkoleniu.

Instytucje szkolące

Umowę z Komendantem Głównym Policji podpisał już Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademia Humanistyczna w Pułtusku, Akademia Pomorskiej w Słupsku, Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa w Warszawie, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego w Krakowie, Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie, Wyższa Szkoła Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Przemyślu, Dolnośląska Szkoła Prawa i Administracji we Wrocławiu, Wszechnica Polskiej Szkoły Wyższej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie.

Na podstawie porozumienia władze ww. uczelni zobowiązały się do przekazania wiedzy z 33 tematów w liczbie minimum 259 godzin dydaktycznych. Tematy te nawiązują do treści policyjnego szkolenia zawodowego podstawowego i obejmują m.in. prawo karne, prawo wykroczeń, przeszukanie osoby, pomieszczeń i rzeczy, podstawy ruchu drogowego.

Zmiany w szkoleniu zawodowym podstawowym spowodowały, że osoby które skończą kierunki związane z pracą policji albo zdały test wiedzy, będą mogły łatwiej rozpocząć służbę. Ich szkolenie podstawowe będzie krótsze, ponieważ nie będzie obejmować części teorii, z którą zapoznają się już na uczelni lub opanują ja we własnym zakresie.

Czytaj także: Warunki stawiane kandydatom do służby w formacjach mundurowych>>

Źródło:

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji (Dz.U. Nr 126, poz. 877 z późn. zm.).

Piotr Górnik

samorzad.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA