REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenie zawodowe podstawowe policjantów

Piotr Górnik

REKLAMA

Mianowanie lub powołanie na stanowisko służbowe w Policji jest uzależnione od wielu czynników m.in. od uzyskania określonych kwalifikacji zawodowych.

Zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych w Policji, szkolenie zawodowe podstawowe przygotowuje policjantów do wykonywania podstawowych zadań służbowych na stanowiskach, na których są wymagane kwalifikacje zawodowe podstawowe.

REKLAMA

Na szkolenie takie kieruje się policjanta bezpośrednio po przyjęciu do służby. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do służby przyjmie się policjanta do służby przed upływem 18 miesięcy od dnia zwolnienia go ze służby w Policji, jeżeli podczas jej pełnienia uzyskał kwalifikacje zawodowe podstawowe. W takiej sytuacji nie musi on odbywać szkolenia zawodowego podstawowego.

Szkolenie zawodowe podstawowe prowadzi się dla policjantów według jednolitego programu szkolenia zawodowego policjantów właściwego dla tego szkolenia, wprowadzonego decyzją Komendanta Głównego Policji. Obecnie program wymaga przeprowadzenia 968 godzin lekcyjnych podczas 124 dni szkoleniowych.

Czytaj także: MSWiA: zmiany emerytur mundurowych - od 2012 r.>>

Szkolenie skrócone

Od 20 listopada 2010 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają odbycie skróconego szkolenia zawodowego podstawowego - którego czas trwania zostanie skrócony o połowę. Szkolenie to będzie realizowane przez jednostki szkoleniowe Policji i zawierać będzie przede wszystkim treści kształcenia o charakterze umiejętnościowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunkiem skorzystania z możliwości odbycia krótszego szkolenia jest zaliczenie z wynikiem pozytywnym testu wiedzy lub ukończenie studiów na kierunku uznanym za przydatny dla Policji:

REKLAMA

1. Dla policjantów, którzy przed rozpoczęciem szkolenia zawodowego podstawowego z wynikiem pozytywnym zaliczą test wiedzy obejmujący swoim zakresem określony przez Komendanta Głównego Policji minimalny zakres treści kształcenia, prowadzone będzie szkolenie zawodowe podstawowe w zakresie uzupełniającym różnice programowe między treściami objętymi testem wiedzy a szkoleniem zawodowym podstawowym.

Policjanci zainteresowani przystąpieniem do testu wiedzy w dniu przyjęcia do służby w Policji składają, we właściwych komórkach kadrowych KWP/KSP, deklarację uczestnictwa w przedmiotowym teście.

Test wiedzy przeprowadzany jest w pierwszym dniu szkolenia zawodowego podstawowego i składa się ze 140 pytań. Policjant uzyskuje zaliczenie przedmiotowego testu wiedzy, jeżeli udzieli co najmniej 70% poprawnych odpowiedzi z ogólnej liczby 140 pytań.

Test obejmuje wiedzę m.in. z elementu wstępu do prawoznawstwa, części ogólnej i szczególnej prawa karnego i prawa wykroczeń, przepisów karnych wybranych ustaw szczególnych, oględzin, zatrzymania osoby, udzielania pierwszej pomocy.

REKLAMA

Do dnia dzisiejszego przeprowadzono test wiedzy w pierwszym dniu dwóch szkoleń zawodowych podstawowych i z kilkuset osób przystępujących do niego zdały go jedynie dwie osoby. Można stwierdzić, że wynika to przede wszystkim z bardzo dużego zakresu wiedzy do opanowania.

2. Druga możliwość skierowana została dla policjantów - absolwentów studiów wyższych o kierunku prawo, administracja, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne. W przypadku zrealizowania w ramach ww. studiów, na podstawie porozumienia z Komendantem Głównym Policji, określonego przez niego minimalnego zakresu treści kształcenia, prowadzi się szkolenie zawodowe podstawowe w zakresie uzupełniającym różnice programowe między zrealizowanym minimalnym zakresem treści kształcenia a szkoleniem zawodowym podstawowym.

Jedynie w przypadku, gdy przerwa między ukończeniem ww. studiów wyższych a przyjęciem do służby wynosi więcej niż rok, bezpośrednio po przyjęciu do służby policjanta kieruje się go na szkolenie zawodowe podstawowe. W takim przypadku osoby takie mogą przystąpić do testu wiedzy w pierwszym dniu szkolenia i w razie zdania będą uczestniczyć w skróconym szkoleniu.

Instytucje szkolące

Umowę z Komendantem Głównym Policji podpisał już Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademia Humanistyczna w Pułtusku, Akademia Pomorskiej w Słupsku, Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa w Warszawie, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego w Krakowie, Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie, Wyższa Szkoła Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Przemyślu, Dolnośląska Szkoła Prawa i Administracji we Wrocławiu, Wszechnica Polskiej Szkoły Wyższej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie.

Na podstawie porozumienia władze ww. uczelni zobowiązały się do przekazania wiedzy z 33 tematów w liczbie minimum 259 godzin dydaktycznych. Tematy te nawiązują do treści policyjnego szkolenia zawodowego podstawowego i obejmują m.in. prawo karne, prawo wykroczeń, przeszukanie osoby, pomieszczeń i rzeczy, podstawy ruchu drogowego.

Zmiany w szkoleniu zawodowym podstawowym spowodowały, że osoby które skończą kierunki związane z pracą policji albo zdały test wiedzy, będą mogły łatwiej rozpocząć służbę. Ich szkolenie podstawowe będzie krótsze, ponieważ nie będzie obejmować części teorii, z którą zapoznają się już na uczelni lub opanują ja we własnym zakresie.

Czytaj także: Warunki stawiane kandydatom do służby w formacjach mundurowych>>

Źródło:

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji (Dz.U. Nr 126, poz. 877 z późn. zm.).

Piotr Górnik

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA